WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak prać buty piłkarskie? Czy można prać w pralce?

23 listopad 2022

Obuwie sportowe bardzo szybko oraz bardzo łatwo ulega zabrudzeniom, dlatego dbanie o jego higienę jest szczególnie ważne, jeżeli chcemy się nim cieszyć przez wiele sezonów. Czy buty sportowe można prać w pralce? Zależy to od rodzaju materiału, z którego są stworzone. Zapraszamy na krótki poradnik, który wyjaśni, które rodzaje materiału nadają się do prania w pralce, jakich zasad przestrzegać oraz jakie są sposoby prania ręcznego. Zapraszamy do lektury!


Buty sportowe – czy można prać je w pralce?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – to zależy. A konkretnie jest to uzależnione od rodzaju butów. Bez żadnych obaw z pralki skorzystać można w przypadku obuwia zszywanego oraz wykonanego z materiałów syntetycznych. Do prania w pralce nadają się także wszystkie buty, który zostały stworzone z tkanin naturalnych. Z powodzeniem prać można również wszystkie te, które posiadają gumową podeszwę jak np. trampki czy buty biegowe. A jakie rodzaje butów nie nadają się do prania w pralce?

buty piłkarskie

Problematyczne podczas prania w pralce mogą okazać się buty sklejane. Zanim zdecydujemy się je wyprać warto sprawdzić na metce zalecenia producenta. Niektóre modele mogą ulec rozklejeniu w trakcie automatycznego czyszczenia. Jeżeli producent zezwala na pranie w pralce – nie ma problemu. Jeżeli jednak odradza taką praktykę to warto tego uniknąć i zrezygnować. Do prania w pralce zdecydowanie nie nadają się buty wykonane ze skóry lub zamszu. Jest to materiał, który wymaga czyszczenia ręcznego z wykorzystaniem specjalnych detergentów. Prania w pralce należy również unikać w przypadku podeszwy skórzanej lub z juty. Może ono wypłynąć na zmianę struktury, koloru oraz powodować, że but będzie przemakać.

W jaki sposób prać buty w pralce? Najważniejsze zasady dot. konserwacji obuwia sportowego

  1. Ręczne usunięcie brudu – zanim włożymy buty do pralki należy ręcznie usunąć z nich największy brud taki jak np. błoto, ziemia lub kamienie. Tego rodzaju drobinki mogą zaszkodzić pralce, więc zanim włożymy buty do bębna należy poświęcić chwilę na usunięcie te rodzaju zabrudzeń. Można to zrobić za pomocą małej szczoteczki.
  2. Wyjęcie wkładek i sznurówek – wyplątanie sznurowadeł pomoże dokładnie wyczyścić wszystkie zakamarki buta. Sznurówki zaleca się czyścić ręcznie ze względu na większą skuteczność. Pralka może nie poradzić sobie ze wszystkimi ich zabrudzeniami. Oprócz nich warto wyjąć również wkładkę z buta. Dzięki temu woda ma szansę dotrzeć głębiej w jego strukturę.
  3. Woreczki do prania – buty należy prać przy użyciu specjalnych woreczków wykorzystywanych także podczas prania bielizny. W idealnej sytuacji każdy but powinien znajdować się w oddzielnym pokrowcu. Jeżeli nie posiadamy siateczek można wykorzystać poszewkę na poduszkę.
  4. Zabezpieczenie pralki – obijające się o bęben buty mogą doprowadzić do uszkodzeń pralki. Warto się przed tym zabezpieczyć i zadbać o odpowiednią amortyzację. Dobrym pomysłem może być połączenie prania obuwia wraz z praniem koca lub ręczników. Pozwoli to względnie unieruchomić znajdujące się w środku buty.
  5. Detergenty – pranie butów piłkarskich wymaga respektowaniu kilku zasad w kwestii użycia środków piorących. Nie należy używać zbyt dużych ilości proszku i płynu do prania. Warto unikać również środków zmiękczających, ponieważ buty mogą utracić swój kształt.
  6. Program – wiele współczesnych pralek posiada specjalny program przeznaczony do prania butów. W innym wypadku warto ustawić pralkę na program prania ręcznego. Temperatura prania obuwia nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza. Niewskazane jest także używanie wirowania. W przypadku butów zdecydowanie wystarczy najkrótszy czas prania. Powinien on wynosić około 30 minut. Należy także nastawić jak najniższe obroty.

W jaki sposób suszyć buty piłkarskie?

Ze względu na brak wirowania buty wyjęte z pralki będą nasiąknięte wodą. Najlepiej dla materiału będzie pozwolić im wyschnąć w sposób naturalny. Nie warto wystawiać ich na działanie skrajnych temperatur np. pozostawiając na słońcu, stawiając na grzejniku lub używając suszarki do włosów. Może to przynieść odwrotny skutek i doprowadzić do zniszczenia obuwia poprzez blaknięcie lub pojawienie się żółtych zacieków. Buty pozostaw do wyschnięcia najlepiej na zewnątrz w suchym i przewiewnym miejscu.

Zdecydowanie lepszym sposobem na przyspieszenie schnięcia jest wypchanie wnętrza butów papierowymi gazetami. Wchłoną one część wilgoci, a jednocześnie nie przyczynią się do zniekształcenia obuwia. Dobrym pomysłem może być również powieszenie butów na sznurku, pod warunkiem że nie znajduje się on w nasłonecznionym miejscu. Zdecydowanie odradza się również stosowanie suszarki bębnowej. Wysoka temperatura może przyczynić się do popękania materiału. Co ważne – sznurówki i wkładki należy suszyć osobno. Można je włożyć do buta dopiero po całkowitym wyschnięciu.

W jaki sposób ręcznie wyczyścić buty sportowe?

Przejdźmy teraz do butów, których nie można prać w pralce. Rodzaj czyszczenia będzie zależny od typu obuwia. Na początek przyjrzyjmy się butom skórzanym, wykonanym z materiałów skóropodobnych lub zamszu. Szczególnie ten ostatni wymaga specjalnego traktowania, ponieważ podczas kontaktu z wodą może zmieniać fakturę i swój pierwotny kolor. Te rodzaje obuwia prawidłowo czyści się na sucho za pomocą specjalnie dedykowanych temu celowi preparatów. Zakupić można je w każdym sklepie obuwniczym. Preparaty te zazwyczaj występują w formie sprayu, który należy rozprowadzić po materiale, a następnie rozprowadzić za pomocą miękkiej szczoteczki.

Innym typem obuwia sportowego są buty płócienne z gumową podeszwą. Ten rodzaj można z powodzeniem uprać z wykorzystaniem miski z wodą i proszku do prania. Do ciepłej wody z proszkiem należy włożyć buty i zostawić je na około 30 minut. Kiedy namokną trzeba wyszorować je delikatnie za pomocą szczotki. Czyszczenie najlepiej zacząć od podeszwy, a następnie zająć się kolejno językiem i cholewką. Na koniec warto skupić się na czubkach butów i zapiętkach.

Jak często czyścić buty ?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak często prać buty sportowe? Ciężko udzielić tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno należy unikać zbyt częstego prania obuwia piłkarskiego, ponieważ może ulec zniszczeniu poprzez wyblaknięcie koloru oraz powstawanie odkształceń. Optymalnym rozwiązaniem może być regularne czyszczenie na mokro co 2-3 miesiące. W międzyczasie warto na bieżąco dbać o ich czyszczenie poprzez usuwanie błota i zabrudzeń za pomocą szczoteczki. Nie bez znaczenia jest także przygotowanie butów poprzez cykliczną wymianę wkładek i stosowanie preparatów bakteriobójczych oraz dezodorantów. Powinny być to wystarczające środki, które pozwolą utrzymać higienę obuwia i zapewnić komfort użytkowania aż do kolejnego gruntownego czyszczenia.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PIŁKA NOŻNA

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego
PIŁKA NOŻNA

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?
PIŁKA NOŻNA

Co to jest spalony w piłce nożnej?

Co to jest spalony w piłce nożnej?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu