WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak rozbić buty piłkarskie aby nie były za ciasne?

23 listopad 2022

Wygoda butów piłkarskich ma kluczowe znaczenie dla pełnego zaprezentowania naszych umiejętności piłkarskich. Bardzo często zdarza się jednak, że nowe buty nie są dopasowane do naszej stopy i powodują dyskomfort. Co wtedy robić? Istnieje wiele sposobów na rozciągnięcie obuwia piłkarskiego, jednak zależą one głównie od rodzaju materiału. Zdecydowanie prościej formowaniu podlegają buty wykonane z tworzyw naturalnych. Nieco więcej zachodu jest ze sztucznymi materiałami. Jak sobie poradzić w obydwoma przypadkami? Poznaj jak rozepchać za małe sportowe buty domowymi sposobami!


Jak rozbić skórzane buty sportowe? Poznaj najlepsze sposoby

Rozbicie butów skórzanych jest zadaniem nieco prostszym niż w przypadku tworzyw sztucznych. Wynika to z samych właściwości wysokiej jakości skóry naturalnej, która jest bardzo podatna na działanie czynników zewnętrznych. O wiele trudniejszym zadaniem jest skuteczne dopasowanie do stopy butów stworzonych z materiałów syntetycznych, jednak nad tym tematem pochylimy się w dalszej części artykułu. Na początek wymieńmy sobie sposoby, w jakie poradzić sobie możemy z obuwiem z tworzyw naturalnych.

Jak rozciągnąć małe buty sportowe? Włożenie do środka mokrych szmatek

Jednym z najprostszych sposobów, który może okazać się skuteczny w przypadku naturalnej skóry jest wypchanie butów mokrymi szmatkami. W tym celu należy namoczyć materiał wodą, a następnie włożyć do ich środka. Szmatki powinny znajdować się tam przez co najmniej kilka godzin aż do pełnego wyschnięcia. Dobrym pomysłem będzie przeprowadzenie takiego procesu w nocy.

piłkarze na boisku

Wilgoć powinna skutecznie sprawić, że zbyt ciasny materiał zwiększy swoją objętość. Podczas wypychania butów należy jednak zwrócić uwagę na ilość użytego materiału. Zbyt szczelne wypełnienie może sprawić, że za małe buty tym razem staną się za luźne i przez to stworzymy sobie nowy problem do rozwiązania.

Gra w mokrych butach

Innym sposobem rozbijania butów, który wykorzystuje działanie wilgoci jest gra w mokrym obuwiu. Jak już wspomnieliśmy – wilgoć wpływa pozytywnie na możliwości kształtowania się naturalnych tworzyw. Pomysł ten polega na zmoczeniu butów i zagraniu pierwszego meczu w mokrym obuwiu. Być może brzmi to niepoważnie, jednak jest to skuteczny sposób, dzięki któremu but ma szanse dopasować się do wielkości i kształtu stopy gracza, co pozwoli na stałe wyeliminować bolesne otarcia. Na efekty nie trzeba długo czekać – są one widoczne już kilka godzin po całkowitym wyschnięciu butów. Od teraz obuwie nie powinno już obcierać i posłużyć nam przez kilka sezonów.

Sposób ten należy uznać za nieco skuteczniejszy niż wykładanie butów mokrymi szmatkami. Różnica polega na tym, że w przypadku gry w mokrych butach to stopa, a nie mokre szmatki odpowiadają za nadanie obuwiu odpowiedniego kształtu, co zwiększa szanse na dokładne dopasowanie, a także zapobiega zbyt dużemu rozciągnięciu. Bez względu na to, na jaki sposób się ostatecznie zdecydujemy należy pamiętać, że obuwie powinno wysychać w sposób naturalny. Wystawianie je na skrajne warunki jak np. ostre słońce, kaloryfer, czy użycie suszarki może skutkować ich skurczeniem. Susząc naturalnymi sposobami mamy gwarancję, że obuwie się nie odkształci.

Oliwka natłuszczająca

Podobne właściwości jak wilgoć może mieć natłuszczenie. W tym celu warto skorzystać z oliwki natłuszczającej. Buty piłkarskie należy posmarować wspomnianą substancją, a następnie delikatnie wymodelować za pomocą rąk. Właściwości tłuszczu wraz z urabianiem powinny sprawić, że naturalna skóra, z której stworzone zostało obuwie będzie bardziej podatna na kształtowanie się. Pomoże to dopasować nam kształt zbyt wąskich butów do rozmiaru stopy.

Jak rozbić buty piłkarskie z tworzyw syntetycznych?

Niestety, rozciągnąć buty sportowe stworzone ze sztucznych materiałów jest o wiele trudniej. Dobrym pomysłem może być zgłoszenie się do szewca. Istnieje jednak kilka sposobów, za pomocą których można próbować sobie z nimi poradzić samodzielnie. Co więc można zrobić, aby zwiększyć podatność sztucznego materiału na kształtowanie się? Oto kilka pomysłów jak uczynić buty bardziej wygodnymi i komfortowymi.

Miska z gorącą wodą jako sposób na ciasne buty

Pierwszym pomysłem jest użycie miski oraz gorącej wody. W pierwszej kolejności należy umieścić parę butów w misce, obciążyć, aby nie wypływały na powierzchnię, a następnie zalać gorącą wodą. W takim stanie powinny one poleżeć około 20 minut. Wysoka temperatura powinna wpłynąć na zwiększenie się elastyczności sztucznego tworzywa. Po wyjęciu z wody należy spróbować je delikatnie rozciągać za pomocą rąk. Dobrym pomysłem może być nałożenie mokrego obuwia na stopę i poczekanie aż wyschnie w międzyczasie próbując go rozchodzić. Pozwoli to dopasować kształt buta do stopy i tym samym spowodować jego powiększenie.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że jest to metoda dosyć ryzykowna. Dużo zależy od materiału, z którego została skonstruowana warstwa zewnętrzna butów. Niektóre z tworzyw mogą ulec uszkodzeniu podczas kontaktu z gorącą wodą. Skuteczność tej metody jest wysoka, jednak należy pamiętać o ryzyku. Zniszczone w ten sposób obuwie nie będzie podlegać reklamacji i konieczny może okazać się zakup nowych butów.

Spray do rozciągania nowych butów

Na rynku obuwniczym znaleźć możemy coraz więcej preparatów służących do konserwacji obuwia. Jednym ze specyfików jest specjalna pianka w sprayu, która służy do rozciągania butów. Znakomicie sprawdzi się ona w przypadku obuwia, które wykonane jest z materiałów syntetycznych. W jaki sposób działa?

Na początek należy wczytać się w dołączoną instrukcję, a następnie stosować się do zaleceń producenta. Preparat należy wstrząsnąć przed użyciem, a następnie nałożyć na uciskające miejsca w bucie. Można go stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Działanie specyfiku opiera się na rozluźnianiu włókien materiału, co pomaga w prawidłowym dopasowaniu się do stopy. Aby zabieg przyniósł pożądane efekty należy regularnie go powtarzać.

Alkohol oraz woda rozciągną obuwie z materiałów syntetycznych

Kolejną substancją, która może okazać się przydatna podczas rozciągania zbyt ciasnych butów z tworzyw sztucznych jest alkohol. Pomaga on zmiękczyć tworzywo, co przekłada się na większe możliwości jego modelowania. Przed zastosowaniem należy wziąć jednak pod uwagę, że jest to metoda niosąca za sobą pewne ryzyko. Silne działanie alkoholu może wpływać na tworzenie się odbarwień lub doprowadzić do zniszczenia wewnętrznych wkładek.

Do przeprowadzenia zabiegu potrzebny będzie spirytus rektyfikowany oraz para grubych skarpet. Około 50-100 ml alkoholu należy wlać do szklanki, a następnie zamoczyć w niej skarpety. Następnym krokiem jest umieszczenie mokrego materiału wewnątrz buta, dokładnie w miejscu, które uciska. Jest to metoda najskuteczniejsza w przypadku obuwia, gdzie miejscem stanowiącym problem są czubki palców. Proces ten warto powtórzy kilkukrotnie, jednak odpowiedzialnie – pamiętając o silnym działaniu alkoholu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PIŁKA NOŻNA

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego
PIŁKA NOŻNA

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?
PIŁKA NOŻNA

Co to jest spalony w piłce nożnej?

Co to jest spalony w piłce nożnej?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu