WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak zostać profesjonalnym piłkarzem?

22 listopad 2022

Zostanie piłkarzem lub piłkarką do marzenie wielu dzieci w Polsce i na świecie. Piłka nożna to jednak bardzo trudny sport, który wymaga wielu poświęceń, aby kiedyś móc znaleźć się na poziomie Roberta Lewandowskiego. Oto kilka wskazówek jak zostać profesjonalnym sportowcem. Kiedy najlepiej jest rozpoczynać treningi piłkarskie, by móc w pełni rozwinąć swój potencjał? Na co zwrócić uwagę wybierając szkółkę piłkarską i na czym opiera się sportowy tryb życia? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym tekście.


W jakim wieku zacząć trenować?

Kontakt z piłką dziecko może mieć już od najwcześniejszych lat. Pierwsze zabawy można zacząć już w momencie, kiedy zaczyna ono chodzić. Powinno mieć to formę turlania, rzucania lub uderzania piłki nogą. Maluchy w wieku od 3 do 6 lat są już na tyle rozwinięte, że można już spróbować uczyć je podstawowych elementów wyszkolenia technicznego. Należy jednak pamiętać, że powinno to przybierać formę pozbawionej presji zabawy. Dziecko powinno czerpać czystą przyjemność z kontaktu z piłką, a nie być w sposób zorganizowany szkolone na piłkarza.

chłopiec kopiący piłkę na murawie

W wieku do około 10 lat ćwiczenia powinny mieć charakter ogólnorozwojowy. Jest to czas, kiedy dziecko nabywa umiejętności prawidłowej koordynacji ruchowej oraz trenuje zmysł równowagi. Warto by było ono ciągle aktywne. Trening nie powinien być ciężki, ponieważ dopiero kształtujące się ciało nie jest jeszcze na tyle wytrzymałe, aby znosić większe obciążenia. Uważa się, że najlepszym czasem na rozpoczęcie profesjonalnego szkolenia jest wiek około 11 lat. To właśnie wtedy dziecko najlepiej przyswaja nowe zachowania oraz schematy ruchowe.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że szkółki piłkarskie prowadzą szkolenie maluchów już od najmłodszych lat. Na tej podstawie utworzono konkretne kategorie wiekowe. Dzieci w wieku od 7 do 10 lat zaliczane są do trampkarzy wstępnych, 10-12 lat to trampkarze młodsi, 13-15 lat trampkarze starsi, a od 15 do 18 roku życia piłkarz kwalifikowany jest jako junior.

Pytanie „w jakim wieku dziecko powinno zacząć grać w piłkę?” nie posiada jednoznacznej odpowiedzi. Jest to w dużym stopniu kwestia indywidualna, ponieważ każdy maluch rozwija się w swoim własnym tempie. Przyjmuje się jednak, że dopiero około 6-letnie dziecko jest w stanie rozumieć i świadomie stosować się do zaleceń trenera oraz współpracować z innymi maluchami.

Jak zostać profesjonalny piłkarzem? Wybór odpowiedniej szkółki do treningów

Aby rozpocząć szkolenie, które ma doprowadzić dziecko do zostania zawodowym piłkarzem konieczne będzie zapisanie go do profesjonalnej szkółki. Nad czym warto się zastanowić, aby nasz wybór był optymalny dla rozwoju kariery piłkarskiej malucha? W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się kadrze trenerskiej. W tym celu dobrze jest zorientować się w kwalifikacjach danych trenerów, ich osiągnięciach oraz doświadczeniu w pracy z dziećmi. Ogromne znaczenie ma także podejście danego szkoleniowca. Dobra atmosfera na treningach i umiejętności wychowawcze grają równie ważną rolę, co specjalistyczna wiedza na temat treningu.

Drugim aspektem jest sam sposób prowadzenia zajęć. W przypadku dzieci trening powinien być połączony z dobrą zabawą. Nakładanie na maluchów zbędnej presji jest prostą drogą do zniechęcenia się i nieprzyjścia na kolejny trening. Oprócz przyjaznej atmosfery ważna jest także duża różnorodność form treningowych. Pomaga ona dziecku na wielopłaszczyznowy progres, a także zapobiega nudzie. Rozgrzewka powinna mieć formę zabawy, gdzie celebrowane są udane zagrania i bramki, a sam trening powinien zawierać ćwiczenia rozwijające koordynację oraz inne aspekty piłkarskiego rzemiosła.

chłopiec z piłką na stadionie

Dokonując wyboru szkółki piłkarskiej warto zwrócić także uwagę na liczebność grup treningowych oraz podział na kategorie wiekowe. Wbrew pozorom ma to ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju piłkarskiego. Według przepisów na 1 trenera powinno przypadać maksymalnie 15 osób. W praktyce jednak często przypada drugie tyle. Trzeba jednak wiedzieć, że im mniejsza grupa treningowa, tym bardziej indywidualne podejście do każdego dziecka. Przekłada się to na możliwość rozwoju dostosowanego do własnych potrzeb. Należy zwrócić także uwagę na to, czy dzieci podzielone są według roczników. W przypadku maluchów rok to bardzo dużo i najlepiej trenuje się z osobami na własnym poziomie rozwoju.

Ogromne znaczenie ma również wyposażenie szkółki piłkarskiej. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na ilość boisk i ich stan. Zła nawierzchnia może utrudniać rozwój umiejętności piłkarskich, a także zwiększyć ryzyko kontuzji. Drugi ważny aspekt to sprzęt posiadany przez szkółkę. Czy posiada ona wystarczającą liczbę piłek oraz innych akcesoriów, by trening mógł być efektywny? Warto postawić na dobrze wyposażoną akademię, by komfort treningu dziecka była jak najwyższy.

Jak zostać piłkarzem? Cechy charakteru i dieta

Zostanie profesjonalnym piłkarzem wymaga posiadania konkretnego zestawu cech, które doprowadzą go do osiągnięcia celu. Bez wątpienia jedną z najważniejszych w zawodzie piłkarza jest pracowitość. Talent jest ważny, jednak większość najsłynniejszych piłkarzy podkreśla, że do sukcesu w piłce doszli przede wszystkim ciężką pracą. Aby zostać piłkarzem, trzeba być gotowym na różnego rodzaju wyrzeczenia. Cechą, która pomaga wytrwać w drodze do celu jest także samodyscyplina. To właśnie ona w połączeniu z pracowitością sprawia, że piłkarz cały czas jest w stanie się rozwijać, nabywać nowe umiejętności oraz korygować swoje słabości poprzez regularny trening.

Kolejną niezwykle istotną cechą jest pewność siebie. Jeżeli piłkarz chce wspiąć się na szczyt to musi wierzyć we własne możliwości i przezwyciężać chwile zwątpienia. Bez wiary w siebie nie będzie w stanie wybić się ponad liczną konkurencję. A rywalizacja jest naprawdę duża. Należy jednak wiedzieć, że pewność siebie powinna iść w parze z pokorą. Popadnięcie w samozachwyt to prosta droga, by osiąść na laurach. To właśnie samokrytycyzm daje nam motywację, aby ciągle się rozwijać i dokonywa ciągłej poprawy swoich umiejętności.

W obecnych czasach coraz większą uwagę przywiązuje się do psychiki. Piłkarze zdają sobie sprawę z roli rozwoju mentalnego i coraz częściej sięgają po pomoc psychologów. Odpowiednie nastawienie przed meczem, koncentracja oraz pozbycie się negatywnych myśli bardzo wpływają na wygraną całej drużyny. Kluczem jest dostrzec ten wpływ i stale pracować nad własnym rozwojem mentalnym, bo jego rola jest kluczowa.

Oprócz treningów piłkarskich i przygotowania mentalnego bardzo duży wpływ na sukces ma sposób prowadzenia się. Piłkarz powinien dbać o zdrową dietę oraz regenerację. Trening piłkarski powinien być uzupełniany treningiem na siłowni, który pozwoli rozwinąć mięśnie i zadbać o ogólną sprawność fizyczną i wytrzymałość. Wszystko to bezpośrednio przekłada się na późniejsze występy oraz osiągnięcia. Dbałość o szczegóły to coś, co charakteryzuje najlepszych piłkarzy, a wpływ na wynik klubu ma nie tylko postawa boiskowa, ale także pozaboiskowa. Trzeba zdawać sobie sprawę, że żeby zostać profesjonalistą trzeba wiele poświęcić, a dopiero później być może przyjdą dobre statystyki i poważne pieniądze.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PIŁKA NOŻNA

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego
PIŁKA NOŻNA

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?
PIŁKA NOŻNA

Co to jest spalony w piłce nożnej?

Co to jest spalony w piłce nożnej?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu