WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie buty do piłki nożnej na sztuczną trawę?

23 listopad 2022

Dobór butów piłkarskich nie jest wcale tak prostą sprawą, na jaką wygląda. W procesie tym uwzględnić należy kilka czynników, które mają bezpośrednie przełożenie na nasz komfort podczas gry oraz zabezpieczenie przed kontuzją. Jednym z najważniejszych parametrów jest dobór rodzaju podeszwy do nawierzchni, na której najczęściej gramy. Na jakie buty warto postawić rozgrywając mecze na naturalnej, a jakie na sztucznej murawie? Jak prawidłowo dobrać rozmiar obuwia? Podpowiadamy.


Podeszwa dostosowana do rodzaju nawierzchni – dlaczego jest to ważne? Designerskie Pumy, Adidas czy Nike?

Odpowiedni strój i obuwie to podstawowe wyposażenie każdego piłkarza. Designerski wygląd to jednak nie wszystko. Bez względu czy zdecydujemy się na obuwie marki Nike, Adidas, czy Puma jednym z najważniejszych kryteriów, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze butów piłkarskich jest rodzaj podeszwy. Powinien być on uzależniony od typu nawierzchni, na której najczęściej zdarza nam się rozgrywać mecze. Wybór odpowiednio dobranej do warunków podeszwy gwarantuje skuteczną amortyzację, a także zapewnia stopie stabilizację. Zignorowanie tego parametru przy zakupie piłkarskiego obuwia może wiązać się z licznymi kontuzjami, a także narazić nasze mięśnie oraz stawy na powstawanie urazów takich jak np. skręcenie stawu skokowego. Komfort i bezpieczeństwo jest w końcu najważniejsze.

Oprócz podeszwy warto także zwrócić uwagę na cholewkę. Jej głównym zadaniem jest chronić stopę przed urazami oraz zapewnić jej najwyższy komfort. Stopa po włożeniu w buta powinna idealnie do niego przylegać, co przełoży się na zwiększenie możliwości butów, zabezpieczenie przed kontuzją oraz ogólny komfort gry. Źle dobrane obuwie potrafi bardzo skutecznie odebrać radość z gry. Na czym więc oprzeć wybór odpowiedniego obuwia?

Sztuczna trawa – jakie buty na orlik będą najlepsze?

Choć profesjonalne stadiony piłkarskie wyposażone są zazwyczaj w naturalną murawę to jednak na boiskach treningowych coraz częściej spotkać się możemy ze sztuczną nawierzchnią. Większość osiedlowych boisk typu „orlik” posiada właśnie tego typu sztuczną trawę. Jest to rodzaj nawierzchni, który wymaga dobrania specjalnego rodzaju obuwia. Jakie więc buty na orlik? Odpowiedzią na potrzeby piłkarskich pasjonatów, którzy oddają się wielogodzinnej grze na osiedlowych boiskach są buty na sztuczną trawę z podeszwą AG.

murawa piłkarska

AG to skrót od angielskiego artificial grass, które oznacza po prostu sztuczną trawę. Podeszwa tego typu obuwia wyposażona jest w specjalne, wykonane z materiałów syntetycznych kołki. W przeciwieństwie do modeli przeznaczonych dla naturalnej nawierzchni są one jednak krótsze i jest ich zdecydowanie więcej. Pozwala to na doskonałą przyczepność do podłoża, które bardzo często bywa śliskie. Na boiskach typu „orlik” sprawdzą się także buty o oznaczeniu TF. Turfy to buty, które w przeciwieństwie do obuwia AG nie posiadają kołków, a gęsto rozmieszczone wypustki. AG oraz TF to najlepsze buty do piłki nożnej wykorzystywane do gry na sztucznej trawie.

Naturalna murawa – jakie korki & lanki wybrać?

Z naturalną trawą najczęściej możemy spotkać się na profesjonalnych boiskach, co jednak nie oznacza, że nie istnieją ogólnodostępne boiska wyposażone w ten rodzaj nawierzchni. Tak jak sztuczna trawa, podobnie i naturalna wymaga dobrania odpowiednich butów, które zapewnią dobrą przyczepność i komfort użytkowania podczas gry ze znajomymi lub meczu. Jakie buty najlepiej dobrać podczas gry na w pełni naturalnej nawierzchni?

W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na korki oznaczone symbolem FG. Jest to skrót od angielskiego określenia firm ground oznaczającego twarde podłoże. Popularną nazwą butów przeznaczonych do gry na naturalnej nawierzchni są lanki. Podeszwa tego typu obuwia wyposażona jest w gumowe korki. Są one stworzone w taki sposób, aby zapewniać perfekcyjną przyczepność na suchym podłożu. W zależności od modelu kołki mogą posiadać różny kształt oraz rozmieszczenie. Wybór konkretnego uzależniony jest od specyfiki gry danego piłkarza. Istnieją także odmiany oznaczone FG/AG, które są wersją dostosowaną do gry zarówno na naturalnych, jak i sztucznych nawierzchniach.

Warto zdawać sobie sprawę, że gra na naturalnej, ale grząskiej, przesiąkniętej nawierzchni będzie wymagała użycia innego rodzaju obuwia. Buty oznaczone symbolem FG mogą stracić swoje właściwości przyczepne w momencie, kiedy gramy na śliskiej, zapadającej się pod stopą murawie. W tym przypadku należy postawić na modele, które zwiększają przyczepność do podłoża. Należą do nich wszystkie buty, na których znaleźć możemy oznaczenie SG.

Skrót SG to z języka angielskiego soft ground, czyli miękkie podłoże. Różnica pomiędzy obuwie FG a SG polega na dłuższych kołkach, które skuteczniej wbijają się w podłoże, co przekłada się na lepszą przyczepność. Końcówki najczęściej wykonane z aluminium lub metalu. Ten rodzaj kołków spotkać można także pod nazwą wkrętów. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się tzw. mixy, czyli wkręty stworzone z kołków z tworzywa sztucznego zakończonych metalowymi końcówkami.

Jakie buty do gry w piłkę nożną na hali?

Nierzadko gra w piłkę nożną przenosi się do hali, która posiada parkiet stworzony z drewna, gumy lub kauczuku. Jest to specyficzny rodzaj podłoża, który wymaga specjalnego typu obuwia. Buty przystosowane do halówki nie posiadają kołków i wypustek. Posiadają one płaską podeszwę stworzoną z niebrudzącego się materiału. Parkiet halowy jest rodzajem twardej nawierzchni, więc tego rodzaju buty muszą mieć właściwości amortyzacyjne, które zminimalizują ryzyko kontuzji oraz zapewnią komfort mięśniom i stawom. Oznaczane są one symbolami: IC, IN oraz CT.

Jak dobrać rozmiar butów piłkarskich?

Najlepszym sposobem na skuteczne dopasowanie rozmiaru butów piłkarskich jest osobiste udanie się do sklepu i przymierzenie konkretnego modelu. Nie zawsze jest to jednak możliwe, więc wiele osób decyduje się na zakup obuwia przez internet. To nieco utrudnia odpowiednie dopasowanie, jednak nadal jest to jak najbardziej możliwe. W jaki więc sposób podejść do sprawy, by uniknąć późniejszych zwrotów i wymian na nowy model?

W tym celu warto wykonać własnoręczny obrys stopy. Należy postawić stopę na białej kartce, a następnie obrysować ją za pomocą ołówka lub długopisu. Następnie należy zmierzyć długość oraz szerokość naszej stopy. Długość mierzymy od czubka dużego palca do końca pięty. Pomiarów szerokości dokonać trzeba w najszerszym miejscu stopy. Uzyskane dane warto porównać z tabelą rozmiarów, którą oferuje producent wybranego przez nas modelu. Trzeba pamiętać, że każdy producent posiada swoją własną tabelę z rozmiarami, więc nie należy sugerować się rozmiarówką innych firm. Co ważne – buty powinny być kilka milimetrów dłuższe od naszej stopy, by zapewnić jej miejsce na odpowiedni zakres ruchu podczas gwałtownych zmian kierunku biegu.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PIŁKA NOŻNA

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego
PIŁKA NOŻNA

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?
PIŁKA NOŻNA

Co to jest spalony w piłce nożnej?

Co to jest spalony w piłce nożnej?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu