WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rodzaje butów piłkarskich — jak wybrać odpowiednie buty piłkarskie?

17 sierpień 2021

Poszukując butów do piłki nożnej, szybko zorientujemy się, że rynek jest niezwykle szeroki. W sklepach znajdziemy nie tylko rozmaite marki, ale także różne modele i rodzaje. Trudno wobec tego wybrać te najbardziej odpowiednie. Podpowiadamy, jakie są rodzaje butów do piłki nożnej i co trzeba wiedzieć przed ich wyborem. 

Oznaczenia butów piłkarskich

Buty piłkarskie, które znajdziemy w sklepach, oznaczone są specjalnymi symbolami, które dla laika mogą wydawać się niezrozumiałe. Warto jednak zwracać na nie uwagę, ponieważ mówią wiele na temat przeznaczenia poszczególnych butów. 

  • FG lub FG/AG – to oznaczenia butów, które przeznaczone są do suchej trawy
  • SG  – w ten sposób oznacza się buty, w których można grać na mokrej trawie
  • IC, IN, CT – to oznaczanie halówek, czyli butów do grania na boiskach wewnętrznych
  • 1/Elite – to buty przeznaczone dla profesjonalnych piłkarzy
  • Pro/2 – to również buty dla zawodowców, które jednak zostały stworzone z bardziej ekonomicznych materiałów
  • Academy/3 – to oznaczenia butów przeznaczonych dla osób, które często grają w piłkę, jednak robią to amatorsko
  • Club/4 – w ten sposób oznacza się obuwie piłkarskie dla początkujących lub dla osób, które w piłkę grają bardzo rzadko

Jak widać, buty piłkarskie podzielone są zarówno według tego, do jakiego podłoża są dostosowane, jak i do poziomu zaawansowania gracza. Zanim więc wybierzesz odpowiednie, zastanów się, jak często planujesz przebywać na boisku. Jeżeli grasz jedynie kilka razy w sezonie, kupowanie butów dla profesjonalistów minie się z celem. Jeżeli natomiast intensywnie trenujesz, kup buty piłkarskie przeznaczone dla bardziej zaawansowanych graczy. Analogicznie – granie na wilgotnym boisku w halówkach może być niebezpieczne

Przed zakupem butów piłkarskich warto przyjrzeć się nie tylko oznaczeniom, ale także materiałowi, z jakiego zostały wykonane. Wybieraj lekkie materiały syntetyczne, które nie mają tendencji do rozciągania się. W ten sposób będziesz mieć pewność, że buty będą służyły ci przez wiele sezonów.

Rodzaje korków piłkarskich

Korki piłkarskie to buty, które przeznaczone są grania w piłkę nożną. Swoją nazwę zawdzięczają umieszczonym na podeszwie kolcom, które zwiększają przyczepność do murawy. 

Tego typu buty zostały wynalezione w pierwszej połowie XX wieku przez założyciela firmy Adidas. Z początku były sztywne i niewygodne, jednak z czasem kolejne modyfikacje sprawiły, że obuwie tego typu stało się nierozerwalnym elementem wyposażenia wszystkich profesjonalnych piłkarzy, podobnie jak dobrej jakości odzież piłkarska

Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z tym sportem, mogą nie wiedzieć, że korki piłkarskie dzielą się na kilka rodzajów. Przeznaczone są do grania na konkretnych rodzajach powierzchni – naturalnych murawach, na hali lub na sztucznej trawie. 

Buty piłkarskie korki/lanki

Korki lanki to chyba najpopularniejszy rodzaj obuwia piłkarskiego. Plastikowa podeszwa wykończona jest za pomocą gumowych kołków, które zapewniają dobrą przyczepność do podłoża. W lankach można grać zarówno na twardych powierzchniach, jak i na klasycznych boiskach. Nie zaleca się ich jednak do grania na sztucznych murawach, najlepiej sprawdzają się na naturalnych i suchych boiskach. 

Buty piłkarskie wkręty

Kolejną odmianą korków są buty piłkarskie wkręty. To obuwie zazwyczaj dedykowane jest osobom, które grają w piłkę profesjonalnie. W większości wkrętów na podeszwie znajduje się dokładnie sześć korków, które wykonane są ze stali lub aluminium. Ten typ obuwia świetnie nadaje się zarówno do gry na mokrej i śliskiej murawie, jak i w całkowicie dobrych warunkach atmosferycznych. 

Buty piłkarskie turfy

Buty piłkarskie turfy bardzo często nazywane są śniegówkami. To dlatego, że dawniej były one wykorzystywane do grania w trudnych zimowych warunkach. Na podeszwach znajduje się wiele bardzo drobnych i małych korków. Są one niższe niż w lankach i rozłożone równomiernie na całej powierzchni. Sprawia to, że komfort gry na twardych murawach jest dużo wyższy. Szanse na upadek są o wiele niższe. W turfach można grać zarówno na śniegu, jak i na sztucznej murawie. Ten rodzaj butów piłkarskich bardzo często jest wykorzystywany do grania na orlikach.

Buty piłkarskie halówki

Buty piłkarskie halówki to obuwie przeznaczone do gry na zamkniętych boiskach, czyli w hali. Gra w piłkę halową wymaga dosyć specyficznych rozwiązań, w tym także odpowiednich butów piłkarskich. To właśnie dlatego w przeciwieństwie do innych butów piłkarskich ich podeszwy nie są wyposażone w korki. Ich podeszwa ma natomiast bieżnik, który zwiększa ich przyczepność do powierzchni, które są gładkie i twarde. 

Halówki mają bardzo solidną konstrukcję. Bardzo często zakończone są dodatkową zewnętrzną podeszwą, która ma za zadanie ochronić cholewki przed przetarciem. Dodatkowe wzmocnienie w miejscu pięty i palców chroni przed kontuzjami. 

Rodzaje butów piłkarskich — podsumowanie

Granie w piłkę nożną dla wielu osób jest doskonałym hobby lub nawet prawdziwą życiową pasją. Z czasem elementy, takie koszulki piłkarskie i spodenki piłkarskie stają się niezbędne, jednak najważniejsze dla bezpieczeństwa i wygody są odpowiednie buty. Na rynku znajduje się wiele modeli w bardzo różnych zakresach cenowych, dlatego warto wybierać rozsądnie. 

Zanim zdecydujesz się na to co będzie wypełniało twój worek na buty piłkarskie, zastanów się, jak często trenujesz i w jakich warunkach najczęściej grasz. Dobrze dopasowane buty to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu, dlatego do ich wyboru warto podejść poważnie i bardzo dobrze go przemyśleć. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PIŁKA NOŻNA

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego

Ile wynoszą wymiary boiska do piłki nożnej? Poznaj wymiary boiska piłkarskiego
PIŁKA NOŻNA

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?

Rozmiary piłek nożnych. Jak wybrać rozmiar piłki?
PIŁKA NOŻNA

Co to jest spalony w piłce nożnej? Definicja spalonego

Co to jest spalony w piłce nożnej? Definicja spalonego

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu