WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Korzyści z pływania czyli jakie są zdrowotne zalety regularnego chodzenia na basen

15 December 2022

Jak wiadomo, sport to zdrowie. Regularna aktywność fizyczna poprawia krążenie, wzmacnia pracę układu oddechowego, powoduje wzrost masy mięśniowej i zmniejsza objętość tkanki tłuszczowej. Wiele dyscyplin sportowych obciąża jednak stawy i może powodować różnego rodzaju kontuzje. Między innymi z tego powodu, pływanie znacząco wyróżnia się spośród pozostałych rodzajów aktywności. Regularne uprawianie tego sportu niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów zdrowotnych, nie obciążając przy tym stawów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto pływać, zapraszamy do lektury.


Zdrowotne zalety pływania – dlaczego warto chodzić na basen

Pływanie daje wiele korzyści zdrowotnych. Jest niezwykle bezpieczną dyscypliną sportową. To fantastyczna aktywność ogólnorozwojowa. Wzmacnia wszystkie grupy mięśni, pomaga stracić nadprogramowe kilogramy, wspomaga pracę serca i układu krążenia a także płuc i całego układu oddechowego. Łagodzi bóle kręgosłupa i wspiera proces korygowania wad postawy. Pozwala na podniesienie ogólnego poziomu koordynacji ruchowej, zwinności, elastyczności i gibkości. Z tego powodu, regularne pływanie, zalecają nie tylko lekarze, ale i fizjoterapeuci. Poza zdrowiem fizycznym, ten rodzaj sportu wspiera również zdrowie psychiczne. Pomaga łagodzić stres i produkować duże ilości endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Jest aktywnością niezwykle uniwersalną, ponieważ mogą ją uprawiać osoby w każdym wieku, o różnym stanie zdrowia. Zanim jednak zaczniesz uczęszczać na basen regularnie, na wszelki wypadek skonsultuj się z lekarzem.

kobieta w czepku i goglach pływackich opiera się o brzeg basenu

Wzmacnianie mięśni – trening w wodzie pozytywnie wpływa na masę mięśniową

Pływanie należy do dyscyplin sportowych, które wzmacniają wszystkie grupy mięśniowe. Pływając ćwiczysz bowiem nie tylko mięśnie rąk i nóg, ale i mięśnie pleców, barków, pośladków, klatki piersiowej i mięśnie brzucha. W zależności od tego, jaki styl pływacki wybierzesz, możesz jednak skupić się bardziej na konkretnych partiach ciała. Jeżeli najbardziej zależy Ci na poprawieniu kondycji pracy ramion i barków, częściej pływaj kraulem. Jeśli Twoim celem jest silniejsza klatka piersiowa i grzbiet, wybieraj styl klasyczny, czyli żabkę. Jeżeli natomiast poza rękami i nogami, masz zamiar usprawnić także pracę brzucha i pośladków, pływaj stylem grzbietowym.

Przeczytaj także: Pływanie a kalorie – ile kalorii spala pływanie

Walka z nadwagą – trening aerobowy spala kalorie i pomaga obniżyć wagę

Pływanie należy do tej samej grupy aktywności fizycznej co m.in. trenowanie na orbitreku, bieganie i jazda na rowerze. Trening aerobowy, który zapewnia energiczne pokonywanie basenów, sprawia, że mięśnie otrzymują dużą dawkę tlenu. To z kolei wpływa na spalanie zapasów energii, które zgromadzone są w tkance tłuszczowej. Ilość tłuszczu maleje więc z treningu na trening. Ćwiczenia aerobowe podnoszą także tętno, a co za tym idzie pomagają przyspieszać metabolizm. Pływanie pomaga więc również długofalowo. Aby zapewnić sobie jak najlepsze efekty, należy pływać trzy razy w tygodniu, każdorazowo po minimum pół godziny.

Układ krążenia – ćwiczenia w wodzie wzmacniają serce i krążenie krwi

Pływanie jest wspaniałą propozycją dla osób, którym zależy na wzmocnieniu całego układu krwionośnego. Obniża ciśnienie krwi i zwiększa poziom wydolności serca. Dzięki pływaniu, spada ryzyko zachorowania na choroby wieńcowe, wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Z tego powodu, treningi pływackie zalecane są nie tylko przez lekarzy internistów, ale także przez kardiologów. Mimo faktu, że aktywność ta poprawia ogólną wydolność organizmu, nie obciąża ona serca tak, jak robią to dyscypliny sportu, które uprawia się na lądzie. Dlatego warto regularnie uczęszczać na basen i korzystać z zalet pływania.

Zdrowy kręgosłup – zajęcia na basenie korygują wady postawy i redukują ból

Poza pływaniem, wszystkie inne dyscypliny sportowe w mniejszym lub większym stopniu obciążają kręgosłup. Aktywność ta jest więc zdecydowanie najbardziej bezpieczna dla osób, uskarżających się na bóle pleców i różnego rodzaju problemy z kręgosłupem. Pływanie nie tylko odciąża kręgosłup, ale także wzmacnia mięśnie pleców i brzucha, co pomaga w utrzymywaniu odpowiedniej postawy. Z tego powodu, wielu fizjoterapeutów zaleca je w ramach rehabilitacji. Pływanie pozytywnie wpływa na korygowanie wielu wad postawy. Jednak, aby treningi były jak najbardziej skuteczne, ich szczegóły należy ustalić ze specjalistą.

mężczyzna stojący w czepku i goglach pływackich na basenie

Układ oddechowy – większa pojemność płuc i inne korzyści z pływania na basenie

Zwiększona wydolność płuc i sprawniejsze działanie układu oddechowego to jedne z niepodważalnych korzyści z pływania. Ta wspaniała dyscyplina oferuje o wiele więcej niż na przykład bieganie czy jazda na rowerze. Pomaga zwiększyć pojemność płuc a także znacząco usprawnić ich wentylację. Należy jednak pamiętać, aby ćwiczenia wykonywać częściowo pod wodą. Pływać należy stylem krytym, ponieważ tylko on zapewni zwiększanie się pojemności płuc. Jeśli zależy Ci na jak najlepszych efektach, pływaj kraulem lub żabką.

Koordynacja ruchowa – jakie korzyści przynosi pływanie dla całego ciała

Zmagasz się z powrotem do zdrowia po urazach lub kontuzjach? Jeśli umiesz pływać, regularne treningi pomogą Ci szybciej wrócić do zdrowia. Ta fantastyczna aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na pracę wszystkich partii ciała. Pomaga w utrzymaniu elastyczności a także w jej zwiększeniu. Jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą poprawić zakres ruchów, bez ryzyka kontuzji. Pływania poprawia gibkość, zwinność i naprawdę pozytywnie wpływa na zdrowie i urodę. Z tego powodu zalecana jest osobom w każdym wieku, zarówno dzieciom jak i osobom dorosłym. Wspiera bowiem pracę organizmu na każdym etapie życia.

Przeczytaj także: Efekty chodzenia na basen – co daje pływanie

Korzyści dla zdrowia i urody – co daje uprawnianie tej dyscypliny sportu

Pływanie to niezwykła aktywność, która podnosi poziom siły i wytrzymałości a także ogólnej wydolności organizmu. Czynność ta wymaga stosunkowo intensywnej pracy wszystkich partii mięśniowych. Zapewnia poprawę koordynacji ruchowej, podnosi poziom gibkości, elastyczności i sprawności. Wspomaga pracę serca i obniża ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału. Obniża ciśnienie, zwiększa możliwości pracy płuc. Poza tym, może także poprawić wygląd skóry i pomóc w zwalczaniu uciążliwego cellulitu. A jako, że pobudza produkcję endorfin, zapewnia fantastyczny relaks po ciężkim dniu. Jeżeli więc zastanawiasz się czy warto nauczyć się pływać, odpowiedź jest prosta – oczywiście, że tak!

Jeśli jesteś fanem pływania i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się stroje do pływania, sprzęt pływacki, akcesoria oraz wiele innych ciekawych produktów.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PŁYWANIE

Pływanie a kalorie - ile kalorii spala pływanie, jak pływać, żeby schudnąć?

Pływanie a kalorie - ile kalorii spala pływanie, jak pływać, żeby schudnąć?
PŁYWANIE, TRIATHLON

Jak wybrać piankę do pływania?

Jak wybrać piankę do pływania?
PŁYWANIE

Największe Aquaparki w Polsce

Największe Aquaparki w Polsce

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu