WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Efekty chodzenia na basen - co daje pływanie

15 December 2022

Pływanie jest jednym ze sportów aerobowych. Podobnie jak bieganie i jazda na rowerze, pozytywnie wpływa na wydolność i ogólną formę fizyczną. W przeciwieństwie do biegania, nie obciąża jednak stawów. W zestawieniu z jazdą na rowerze, korzystniej wypada z kolei pod względem obciążania kręgosłupa. Jest więc najbezpieczniejszą z wymienionych dyscyplin sportu. Efekty pływania są niezwykle pozytywne dla całego organizmu, zarówno dla ciała jak i dla ducha. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co daje pływanie na basenie, zapraszamy do lektury.


Efekty pływania – co daje czas spędzony na pływalni

Na efekty pływania nie trzeba czekać długo. Wystarczy zaledwie kilka tygodni treningów, aby móc cieszyć się spadkiem wagi, wzmocnieniem mięśni, poprawą krążenia i polepszeniem nastroju. Jak często trzeba pływać, aby odczuć pozytywny wpływ tej aktywności fizycznej na stan fizyczny i psychiczny organizmu? W wielu źródłach dostępnych w internecie, można znaleźć informacje, że wystarczy trenować zaledwie raz w tygodniu. Jako specjaliści w dziedzinie sportu i rekreacji, zalecamy jednak spędzanie na pływalni minimum 30 minut każdorazowo, od dwóch do trzech razy w tygodniu. Taka częstotliwość zapewnia zarówno zauważalną poprawę sylwetki jak i dobre samopoczucie. Jeśli zależy Ci na angażowaniu jak największej liczby mięśni, pływaj różnymi stylami. Podczas treningu pływaj na przykład naprzemiennie żabką i stylem grzbietowym. Dzięki tej dyscyplinie sportu, całe ciało dostaje zastrzyk endorfin i pozytywnej energii. Warto więc kupić karnet na basen i rozpocząć swoją przygodę z pływaniem jak najszybciej. Zwłaszcza, że ta forma aktywności fizycznej jest bezpieczna i uprawiać może ją praktycznie każdy. Wykluczone są jedynie osoby, które posiadają wyraźne przeciwskazania lekarskie, takie jak między innymi choroby uszu, nerek i układu oddechowego. Zanim więc zostaniesz pływakiem amatorem, skonsultuj się ze swoim lekarzem rodzinnym.

Odchudzanie – pływanie spala kalorie i zmniejsza ilości tkanki tłuszczowej

Pływanie to fantastyczna aktywność fizyczna, która posiada wspaniały wpływ zarówno na zdrowie jak i wygląd człowieka. Jak wspomnieliśmy wyżej, należy do aerobowych dyscyplin sportu. Oznacza to, że podczas wysiłku mięśnie zaopatrywane są w pokaźną dawkę tlenu. Tlen jest zaś pierwiastkiem niezbędnym do tego, aby poprawnie spalać zapasy energii. Jak łatwo się domyślić, zapasy energii, z których organizm korzysta podczas pływania znajduje się w tkance tłuszczowej. Zauważalnym efektem pływania jest więc spalanie tłuszczu, a co za tym idzie utrata wagi. Pływanie jest więc niezwykle efektywnym sposobem na smukłą sylwetkę. Aby jednak efekty pływania były widoczne, należy spędzać na basenie minimum pół godziny. Rezerwy energii, które zlokalizowane są w tkance tłuszczowej, spalane są dopiero po około 20 minutach wysiłku o średniej i dużej intensywności. Chcesz schudnąć? Zapisz się na basen! Pamiętaj jednak o wspomnianych przez nas zasadach.

kobieta w stroju kąpielowym stojąca w wodzie

Wzmocnienie mięśni – treningi na basenie kształtują sylwetkę

Mało jest dyscyplin sportu, które tak jak pływanie, pozwalają na wzmacnianie mięśni całego ciała. Podczas pokonywania oporu wody, bez względu na styl pływania, angażuje się wszystkie partie mięśniowe. Pozwala to na uzyskanie wspaniałej sylwetki. W przeciwieństwie do większości sportów, w trakcie pływania kręgosłup nie jest obciążany, dlatego aktywność ta jest nie tylko niezwykle efektywna, ale i bezpieczna. Mogą ją więc uprawiać wszyscy, bez względu na wiek. Pływanie jest bowiem dobre zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Ruch w wodzie wspiera równomierny przyrost masy mięśniowej, nie stanowiąc przy tym obciążenia dla stawów. Jeśli cierpisz na bóle pleców, zrezygnuj z pływania żabką na rzecz pływania kraulem bądź stylem grzbietowym. Korzyści dla zdrowia będą wtedy znacznie większe. Warto podkreślić tutaj, że poruszanie się w wodzie nie męczy tak jak poruszanie się po lądzie. Jeśli więc zdarza Ci się narzekać na bóle krzyża lub innych części pleców, skorzystaj z mnóstwa korzyści, które niesie ze sobą ta aktywność. Dzięki pływaniu, wzmocnisz kości a także mięśnie całego ciała, w tym pleców, co pozytywnie wpłynie na układ mięśniowy i kostno-szkieletowy. Sport ten poprawia bowiem również gęstość kości.

Przeczytaj także: Skoki do wody — na czym polega ten sport?

Poprawa stanu zdrowia – chodzenie na basen wzmacnia pracę serca i płuc

Jako wysiłek aerobowy, pływanie wspaniale wzmacnia serce, poprawia krążenie i wspomaga pracę układu oddechowego. Pomaga walczyć z chorobami takimi jak między innymi nadciśnienie, cukrzyca i miażdżyca. Ruchy, które wykonuje ciało w trakcie pływania stymulują prawidłowy przepływ krwi. Udział w tej aktywności biorą bowiem wszystkie części ciała. Miarowe oddychanie podczas poruszania się w wodzie sprawia, że poprawia się także ogólna kondycja płuc. Zwiększa się bowiem zarówno wydajność jak i pojemność tego narządu. Kluczem do efektywności jest jednak nie tylko intensywność wysiłku, ale także jego regularność. Warto przebywać w wodzie minimum trzy razy w tygodniu po minimum pół godziny. Przepłynięcie 3-4 długości basenu nie wystarczy, by po wyjściu z basenu poczuć zbawienny wpływ tej aktywności. Mimo, że początkowo wydaje się to być niemożliwe, po kilku tygodniach treningów, 10 długości basenu nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu.

kobieta pływająca na basenie w czepku i goglach pływackich

Obniżenie poziomu stresu – częste pływanie poprawia samopoczucie

Już sama obecność w wodzie powoduje obniżenie poziomu hormonów stresu. Woda łagodzi bóle i pozwala ukoić nerwy. Pływanie daje jednak jeszcze bardziej korzystne dla zdrowia psychicznego efekty. Pobudza bowiem produkcję endorfin, znanych jako hormony szczęścia. Można więc śmiało powiedzieć, że regularne pływanie pozytywnie wpływa na układ nerwowy człowieka. Poprawia nastrój, zmniejsza poziom stresu i sprawia, że po wyjściu z wody, dzień lub wieczór staje się znacznie przyjemniejszy. Miarowy, spokojny oddech ma w tym swój udział, dlatego zawsze zwracaj uwagę na to, by podczas aktywności nie wstrzymywać powietrza. Podobnie jak skupianie myśli na technice ruchów. Przywiązując wagę do tego, jak prowadzisz ręce czy nogi, jak i kiedy łapiesz oddech, sprawiają, że nie ma już czasu na skupianie myśli na negatywnych odczuciach, lękach i stresach. Dłuższy pobyt na pływalni pozwala pływakowi się zrelaksować a większy wysiłek ułatwia zasypianie. Jeżeli więc miewasz problemy ze snem lub łatwo ulegasz stresowi, koniecznie kup strój pływacki, czepek i okularki i śmiało ruszaj na basen.

Przeczytaj także: Wpływ pływania na rozwój dziecka

Lepsze zdrowie psychiczne i fizyczne – co daje pływania na basenie

Pływanie jest dobre na wszystko. Tak można w skrócie podsumować wpływ tej aktywności na życie człowieka. Wspaniale rzeźbi sylwetkę, pomaga bowiem spalać tłuszcz i wzmacniać masę mięśniową. Podczas poruszania się w wodzie stylem klasycznym można spalić około 250 kcal, a kraulem nawet do 350 kcal. To są dopiero efekty, prawda? Ponadto, pływanie wspiera układ krążenia oraz serce i płuca. Wpływa pozytywnie na ogólną kondycję organizmu, jego siłę a także wytrzymałość. Obniża poziom stresu i wspiera produkcję endorfin. Jest bezpieczne dla osób w każdym wieku, sprawdzi się więc bez względu na stan zdrowia. Jeśli więc Twój lekarz nie przedstawił Ci żadnych przeciwwskazań do uprawiania tej aktywności, kup karnet na pływalnię i rozpocznij swoją przygodę z tą dyscypliną sportową. Wiemy, że pływanie nie należy do czynności najłatwiejszych. Jeśli koordynacja ruchowa nie jest Twoją mocną stroną a poruszanie się w wodzie nie jest dla Ciebie odruchem, zapisz się na zajęcia i skorzystaj z pomocy instruktora. Zapewniwszy sobie podstawy, pływanie stanie się najprzyjemniejszą aktywnością, z jaką miałeś/miałaś do czynienia.Jeśli jesteś fanem pływania i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajdują się stroje do pływania, sprzęt, akcesoria oraz wiele innych ciekawych produktów.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PŁYWANIE

Pływanie a kalorie - ile kalorii spala pływanie, jak pływać, żeby schudnąć?

Pływanie a kalorie - ile kalorii spala pływanie, jak pływać, żeby schudnąć?
PŁYWANIE, TRIATHLON

Jak wybrać piankę do pływania?

Jak wybrać piankę do pływania?
PŁYWANIE

Największe Aquaparki w Polsce

Największe Aquaparki w Polsce

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu