WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Skoki do wody — na czym polega ten sport?

23 sierpień 2021

Skoki do wody to bardzo efektowna, ale jednocześnie wciąż niepopularna w naszym kraju dyscyplina sportu. Jest ona niezwykle wymagająca, ale przy tym bardzo rozwojowa. Sprawdź, na czym polega i do kogo pasuje ten sport. 

Czym są skoki do wody?

Konkurs skakania do wody to dyscyplina, która łączy w sobie sport wodny z gimnastyką. Już od 1904 roku jest częścią igrzysk olimpijskich. Wszystkie decyzje dotyczące rozwoju tej dyscypliny podejmowane są przez Międzynarodowy Komitet Skoków do Wody, który działa przy Międzynarodowej Federacji Pływania.

Skoki do wody — rodzaje

Na czym polegają skoki do wody? Podczas konkursów zawodnicy biorą udział w dwóch dyscyplinach – skakaniu z trampoliny oraz z wieży. Trampolina jest niższa – jej wysokość wynosi 1 lub 3 metry. Z każdej z nich można skakać na pięć sposobów: 

  • śruba – wszystkie skoki, które wykonujemy z obrotami wokół własnej osi
  • delfin – stojąc tyłem do basenu, wykonujemy obroty do przodu
  • auerbach – stojąc przodem do basenu wykonujemy skok w tył  
  • skok w przód – figury, które wykonywane są podczas skoków do basenu przodem
  • skok w tył – wszelkie figury wykonywane podczas skoku tyłem do basenu

Wieża jest zdecydowanie wyższa. Jej wysokość wynosi 5,7 lub 10 metrów. Oprócz skoków, które wykonuje się z trampoliny, tutaj dochodzi jeszcze skok ze stania na rękach. Wykonują go wyłącznie najbardziej zaawansowani zawodnicy. 

Do wody można skakać w pojedynkę lub we dwójkę (synchroniczne skoki do wody). W zależności od kontekstu sytuacji skoki wykonujemy z rozbiegu lub z miejsca. 

Skoki do wody — dla kogo ten sport?

Teoretycznie skoki do wody może zacząć trenować każdy – zarówno dorosły, jak i dziecko. Wystarczą do tego jedynie dobre chęci i kąpielówki lub odpowiedni strój pływacki. Specyfika tej dyscypliny sprawia jednak, że najlepiej odnajdują się w niej osoby, które posiadają bardzo dobrą kondycję fizyczną, potrafią już pływać, a przy tym także wyróżniają się dosyć dużą odwagą. Zdecydowanie nie jest to aktywność dedykowana tym z nas, którzy cierpią na lęk wysokości.

Aby zacząć trenować, najlepiej zapisać się do specjalnej szkółki, w której prowadzone są zajęcia dla osób o różnym poziomie zaawansowania. W niektórych z nich prowadzone są wstępne testy sprawnościowe, dlatego bardzo łatwo zweryfikować, czy nadajemy się do uprawiania tej dyscypliny sportu. 

Treningi skoków do wody

Przygotowanie do skoków do wody wbrew pozorom wcale nie rozpoczyna się na basenie. Aby wykonywać je prawidłowo, trzeba bowiem opanować odpowiednią kondycję. Nasze ciało musi być gibkie i rozciągnięte, konieczne jest także opanowanie odpowiedniej motoryki. Wszystkie te cechy z początku trzeba wypracować sobie podczas treningów na sali gimnastycznej pod okiem doświadczonego trenera

Całkowita kontrola i świadomość własnego ciała to cechy, które dopiero w dalszej kolejności doskonalimy na basenie. Wówczas konieczny jest odpowiedni strój pływacki. Kluby skoków do wody znajdują się w największych polskich miastach i kilku mniejszych ośrodkach. Wbrew pozorom nie ma ich jednak zbyt wiele. Zdecydowanie nie odbywają się na każdym basenie, dlatego przed wybraniem się na pływalnie warto wcześniej sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy klub. 

Jak są oceniane skoki do wody?

Na zawodach w skokach do wody sędziowie oceniają zarówno postawę zawodnika, jak i technikę skoku. Wysokie noty możemy otrzymać między innymi za:

  • poziom trudności wykonywanej figury
  • pozycję wyjściową
  • technikę wybicia się
  • technikę lotu
  • moment wejścia do wody

Zawodnicy bardzo dużo ćwiczą, aby wszystkie elementy skoku poddawane ocenie były perfekcyjne. 

Skoki do wody – podsumowanie

Skoki do wody są niesamowicie efektowne, dlatego wiele osób uwielbia oglądać konkursy w ich wykonywaniu. Czynne uprawianie tego sportu to jednak spore wyzwanie nie tylko kondycyjne, ale także techniczne i emocjonalne. Chociaż nie potrzeba do niego praktycznie żadnego sprzętu, wymaga od nas wybitnej świadomości ciała i bardzo dużej odwagi. Warto jednak spróbować, ponieważ jego uprawianie daje mnóstwo satysfakcji i pozwala pokonywać własne słabości.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PŁYWANIE

Pływanie a kalorie - ile kalorii spala pływanie, jak pływać, żeby schudnąć?

Pływanie a kalorie - ile kalorii spala pływanie, jak pływać, żeby schudnąć?
PŁYWANIE

Pływanie a koronawirus. Jak trenować pływanie na sucho?

Pływanie a koronawirus. Jak trenować pływanie na sucho?
PŁYWANIE, TRIATHLON

Jak wybrać piankę do pływania?

Jak wybrać piankę do pływania?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu