WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Kraul - nauka pływania kraulem, zasady, technika i oddychanie

11 June 2021

Kraul jest jednym z najbardziej popularnych stylów pływackich. To technika idealna na pływanie sportowe. Szczególnie lubią ją triathloniści, ponieważ pozwala osiągnąć bardzo duże prędkości. Sprawdź, jak poprawne pływanie kraulem może wpłynąć na kondycję organizmu i jak rozpocząć naukę. 

Na czym polega pływanie kraulem?

Kraul, czyli styl dowolny to nie tylko najszybsza, ale także jedna z najpopularniejszych technik pływania. Podczas pokonywania dystansu nasze ciało zanurzone jest w wodzie niemal przez cały czas – wyjątkiem jest moment podnoszenia ramion. Nogami wykonujemy ruch nożycowy a ramiona wyciągane są przed ciało nad wodą i podciągane pod wodą. To właśnie praca rąk jest najważniejszym czynnikiem prędkości w kraulu. 

Jak pływać kraulem?

Praca ramion w kraulu dzieli się na część podwodną i nadwodną. Rękę wkładamy do wody w kolejności – dłoń, przedramię, ramię. Przenosimy ją zgiętą w łokciu, dłonią chwytamy wodę i pociągamy ją ze zgiętym stawem łokciowym. 

W tym momencie konieczne jest skręcenie głowy w bok i zaczerpnięcie oddechu. Głowę powinno się kręcić po stronie ramienia, które wykonuje końcową fazę odepchnięcia. Ręka podąża do biodra a następnie całe ramię zostaje wyciągnięte z wody. Należy pamiętać, aby nadgarstek był zgięty grzbietowo. Wyciągamy rękę z wody i przenosimy ją nad wodą a następnie znowu zanurzamy głowę. 

Ruchy nóg pod wodą odbywają się w sposób naprzemianstronny. Zginamy je kolejno w stawie biodrowym, kolanowym i skokowym. Stopy nie powinny wynurzać się z wody.

plywanie_kraulem_poprawna_technika

Nauka pływania kraulem

Opanowując style pływackie zazwyczaj zaczynamy od żabki, czyli stylu klasycznego a następnie uczymy się stylu wolnego – kraula. Ze względu na konieczność cyklicznego zanurzania głowy w wodzie, przydadzą się dobrej jakości okularki pływackie. W początkowej fazie nauki można zaopatrzyć się także w płetwy pływackie

Trening pływania kraulem najlepiej rozpoczynać pod okiem instruktora, który pomoże odpowiednio ustawić ciało, będzie kontrolował oddychanie i nauczy nas prawidłowej techniki. W następnej kolejności można już trenować samemu, ponieważ, jak wiadomo praktyka czyni mistrza. 

na_czym_polega_plywanie_kraulem

Poprawne pływanie kraulem

Pływanie w jeziorze, czy na basenie stylem wolnym przynosi nam wiele korzyści. Warto jednak pamiętać, że kraulem popłyniemy szybko i wzmocnimy nasze ciało, ale tylko w momencie, kiedy unikniemy błędów technicznych. O czym trzeba pamiętać? 

Bardzo ważne jest to, aby podczas ruchów rękami zginać je w stawach. Praca prostymi ramionami nie będzie skuteczna. Warto także pamiętać o łączeniu palców dłoni i stóp. Ruch ramion powinien być długi. Unikajmy wkładania ich do wody zbyt blisko głowy.

Pływanie kraulem – zalety

Na temat tego jak pływanie wpływa na kręgosłup  przeprowadzono wiele badań. Prawidłowo wykonywany styl klasyczny ma bardzo liczne zalety i wpływa pozytywnie nie tylko na nasz układ kostny. 

Podczas pływania kraulem spalimy wiele kalorii. Dodatkowo styl ten wpływa na przyrost masy mięśniowej i kształtuje sylwetkę. Nie bez znaczenia są także kwestie takie jak poprawa metabolizmu, dotlenienie, czy poprawa ukrwienia narządów. 

Pływanie kraulem a mięśnie

Pływanie stylem wolnym jest niezwykle rozwijające, ponieważ podczas ćwiczeń pracują niemal wszystkie części ciała. Ta technika angażuje ramiona, brzuch, nogi, pośladki i plecy. Podczas treningu jesteśmy w stanie rozwinąć:

  • mięśnie bioder
  • mięsień lędźwiowy
  • mięśnie skośne brzucha
  • mięśnie szyi
  • mięśnie obręczy barkowej
  • mięśnie klatki piersiowej
  • mięśnie trójgłowe ramion i łydek
  • mięśnie pośladkowe wielkie

To tylko niektóre z mięśni, które pracują i wzmacniają się podczas pływania kraulem. Korzystanie z tej techniki pozwala nie tylko na szybkie poruszanie się w wodzie, ale także wzrost masy mięśniowej i wzmocnienie całego ciała. 

Pływanie kraulem bez zmęczenia

Pływanie kraulem pozwala na spalenie dużej liczby kalorii. Dodatkowo zwiększa elastyczność ciała i rzeźbi sylwetkę. Nie da się jednak ukryć, że najszybsza technika pływacka jest także wyjątkowo męcząca. Czy jest szansa na to, aby efektywny kraul tak bardzo nie męczył? 

Bardzo ważne jest przyłożenie się do prawidłowego oddychania. W stylu wolnym łapiemy oddech mniej więcej co dwa – trzy ruchy ramionami. Niezwykle istotne jest to, aby oddychanie było skoordynowane z ruchami ciała. Z czasem warto wypracować sobie nawyk szybkiego łapania oddechu i powolnego wypuszczania go pod woda.

Prawidłowa technika pływania jest niezwykle ważna do tego, aby robić to jak najbardziej efektywnie.  Zadzierając głowę zbyt wysoko, czy mając problemy koordynacyjne, z pewnością zmęczymy się dużo bardziej niż podczas pływania w prawidłowej pozycji. 
Pływanie kraulem jest najszybszą techniką pływania. Korzystają z niego nie tylko triathloniści, ale także ratownicy, którzy płyną na pomoc osobom tonącym. Tylko w tej ostatniej sytuacji zaleca się trzymanie głowy nad wodą przez cały czas. W innych sytuacjach liczy się przede wszystkim koordynacja i oddech.  Warto sięgnąć po klapki basenowe oraz czepek pływacki i udać się na basen, ponieważ trening stylu wolnego jest nie tylko prosty, ale także bardzo efektywny.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PŁYWANIE

Pływanie a kalorie - ile kalorii spala pływanie, jak pływać, żeby schudnąć?

Pływanie a kalorie - ile kalorii spala pływanie, jak pływać, żeby schudnąć?
PŁYWANIE, TRIATHLON

Jak wybrać piankę do pływania?

Jak wybrać piankę do pływania?
PŁYWANIE

Największe Aquaparki w Polsce

Największe Aquaparki w Polsce

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu