WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Piłka wodna — zasady. Jak grać w piłkę wodną?

23 sierpień 2021

Piłka wodna nie jest może tak popularna jak klasyczny football, jednak wciąż ma ona grono swoich zażartych miłośników. Niewiele osób jednak wie, jakimi zasadami rządzi się ten sport i jakiego sprzętu potrzeba, aby w pełni się nim cieszyć.  

Co to jest piłka wodna?

Piłka wodna, inaczej waterpolo, to drużynowa gra zespołowa z gatunku sportów wodnych. Powstała w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku, a za ojców tej dziedziny uważają się Szkoci. Pierwszy raz na Igrzyskach Olimpijskich piłka wodna pojawiła się w 1900 roku w Paryżu. Co ciekaw, kobiety na olimpiadzie mogły zagrać w waterpolo dopiero sto lat później w Sydney. Dyscyplina podlega pod Techniczny Komitet Piłki Wodnej, który działa przy Światowej Federacji Pływackiej (FINA). 

Zasady gry w waterpolo

Wszystkie mecze piłki wodnej rozgrywają się na basenie pływackim, którego głębokość wynosi minimum 180 centymetrów. Boisko wyznaczane jest w polu o wymiarach 20 × 30 metrów. Konieczne są także dwie bramki o wymiarach 2 × 0,9 metra, do których docelowo piłka ma trafiać. 

W zawodach piłki wodnej biorą udział dwie drużyny. W każdej z niej uczestniczy dokładnie siedmiu zawodników. Główna zasada gry jest niezwykle prosta – trzeba umieścić piłkę w bramce przeciwnika. Sama piłka wizualnie najbardziej przypomina piłkę do siatkówki. Jej powierzchnia została jednak wykonana ze specjalnego rodzaju materiałów, które uniemożliwiają nadmierne ślizganie się piłki w rękach. Wygrywa ta drużyna, która w określonym czasie zdobędzie więcej punktów. 

Jak grać w piłkę wodną?

Gra w piłkę wodną może przynieść naprawdę mnóstwo frajdy. Dla wielu osób takie rozwiązanie pozwala łączyć pasję do pływania z zamiłowaniem do gier zespołowych. Aby jednak cieszyć się z rozgrywek, trzeba znać podstawowe zasady, które rządzą tym sportem. O czym mowa? 

  • Zawodnik ma prawo dotykać piłki wyłącznie jedną ręką.
  • Gracze nie mogą stopami dotykać dna basenu. Ta zasada znoszona jest jednak w momencie, kiedy mecze odbywają się w płytkich zbiornikach. 

Od 2005 roku obowiązują przepisy, które jasno wyznaczają czas trwania meczu. W jego skład wchodzą cztery rundy po osiem minut. W połowie spotkania następuje zaś pięciominutowa przerwa. 

Faule normatywne i przewinienia

Tak jak każda dziedzina sportowa, piłka wodna także ma cały zestaw mniejszych lub większych przewinień, za których dokonanie zawodnicy karani są między innymi koniecznością zejścia z boiska lub przerwania gry.

W waterpolo wyróżnia się faule normatywne i przewinienia główne. Do fauli normatywnych zaliczamy między innymi:

  • wyrzucenie piłki poza granice boiska
  • uderzenie ciała gracza, który rozgrywa piłkę
  • odbijanie piłki zaciśniętą pięścią
  • rozgrywanie piłki bez strzału na bramkę 

Czym grozi faul normatywny? Sędzie sygnalizuje takie przewinienie krótkim gwizdkiem, a osoba, która została sfaulowana, dostaje prawo do rzutu wolnego, jeżeli znajdowała się w obronie. 

Przewinienia główne to na przykład:

  • uniemożliwianie wykonania rzutu wolnego
  • przytrzymywanie lub atakowanie się nawzajem
  • podtapianie graczy bez piłki 

Sędzia zatrzymuje grę podwójnym sygnałem gwizdka, a gracz, który dopuścił się przewinienia, zostaje wykluczony z gry na dwadzieścia sekund. 

Jaki sprzęt do piłki wodnej?

Zasady gry w piłkę wodną są dosyć proste, dlatego wiele osób rozpoczynając przygodę z tą dziedziną, naprawdę świetnie się bawi. Przed rozpoczęciem regularnej gry koniecznie trzeba jednak zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Co będzie niezbędne?

Piłka wodna to sport, który pochodzi ze Szkocji, jednak ze względu na dużą popularność w krajach byłej Jugosławii, często nazywany jest bałkańskim. Nie ma przeszkód przed rekreacyjnym uprawianiem go na basenie. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiedni sprzęt oraz znajomość reguł, która nie powinna jednak przysporzyć nikomu szczególnych problemów.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PŁYWANIE

Pływanie a kalorie - ile kalorii spala pływanie, jak pływać, żeby schudnąć?

Pływanie a kalorie - ile kalorii spala pływanie, jak pływać, żeby schudnąć?
PŁYWANIE

Pływanie a koronawirus. Jak trenować pływanie na sucho?

Pływanie a koronawirus. Jak trenować pływanie na sucho?
PŁYWANIE, TRIATHLON

Jak wybrać piankę do pływania?

Jak wybrać piankę do pływania?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu