WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Styl motylkowy - wszystko o nauce pływania delfinem

16 June 2021

Styl motylkowy, popularnie zwany delfinem, uchodzi za jedną z najtrudniejszych technik pływania. Jest to jednak doskonały sposób nie tylko na poprawę swojego wyglądu, ale także poprawienie ogólnej kondycji i wydolności organizmu. Podpowiadamy jaka jest prawidłowa technika pływania delfinem oraz jak zacząć ją trenować. 

Co to jest styl motylkowy?

Styl motylkowy często nazywany jest delfinem. Dzieje się tak ze względu na to, że podczas pływania, naśladujemy naturalne ruchy właśnie tego ssaka. Co więcej, ta technika (uważana za najtrudniejszą spośród wszystkich czterech podstawowych stylów pływania) została wynaleziona dopiero w XX wieku. 

Styl motylkowy zawdzięczamy fizykowi Volneyowi Wilsonowi, który pracował nad analizą naturalnego ruchu pływających ryb. Naukowiec płynąc w ten sposób, zakwalifikował się nawet na Igrzyska Olimpijskie, jednak nieznany ogólnie i całkiem nowy styl doprowadził do jego zdyskwalifikowania. 

Pływanie sportowe i rekreacyjne stylem motylkowym zostało oficjalnie uznane dopiero w latach pięćdziesiątych XX wieku. 

nauka_plywania_stylem_motylkowym

Styl motylkowy – opis

Pływanie motylkiem polega na wykonywaniu pod wodą synchronicznych ruchów obydwu rąk i nóg. Płynący poniekąd faluje pod wodą poruszając całym ciałem od głowy aż po stopy.  Jednemu ruchowi rąk muszą towarzyszyć dwa odbicia nogami w wodzie. Pływak przesuwa się w wodzie dzięki ruchom tułowia i pracy nóg. 

Pływanie sportowe motylkiem charakteryzuje się dużą szybkością, którą ten styl ustępuje jedynie kraulowi. Trudności wynikają nie tylko z potrzeby użycia dużej siły, ale także z konieczności dokładnej synchronizacji złożonych ruchów. 

plywanie_delfinem_nauka

Nauka pływania delfinem

Trening pływania stylem motylkowym warto rozpoczynać w momencie, kiedy nieco prostsze style pływackie nie stanowią już dla nas tajemnicy. Dobrze, aby kursant miał już nie tylko umiejętność utrzymania się na wodzie, ale także dobrą koordynację i świadomość własnego ciała. Oczywiście warto zaopatrzyć się w dobrej jakości czepek pływacki oraz okularki pływackie, ponieważ delfinkiem przez większość czasu płyniemy z głową pod wodą. Wspomagająco można wykorzystywać także płetwy pływackie, jednak ich obecność nie będzie konieczna. 

Styl motylkowy – ćwiczenia

Zarówno przed rozpoczęciem nauki pływania stylem motylkowym, jak i w jej trakcie warto wykonywać wspomagające ćwiczenia, które są możliwe to powtarzania zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Pływanie delfinem wymaga opanowania konkretnych ruchów rąk i nóg. 

Przydatne w nauce pływania motylkiem może okazać się tak nieskomplikowane ćwiczenie, jak siat prosty podparty. Wyginamy ciało do pozycji deski z siadu. Wyprostowane ręce umieszczone są z tyłu i podpierają. Na lądzie możemy także wykonywać znanego z jogi psa z głową w dół oraz falowanie całym ciałem przy jednoczesnym podpieraniu się – na przykład o drabinki.

W wodzie z kolei najlepiej wykonywać wszelkiego rodzaju fale ciałem. Sprawdzi się to zarówno w staniu, jak i w leżeniu, a nawet przy pomocy narzędzi, takich jak deska. Zaleca się także okazyjne skakanie przez linę i przepływanie przez koło. 

Przygotowując się do pływania stylem motylkowym nie można także zapomnieć o ćwiczeniach siłowych i kondycyjnych. Ten styl pływania wymaga dużej siły i kondycji, dlatego zaleca się regularne bieganie i siłowe ćwiczenia funkcjonalne, które wzmocnią nas i przygotują do doskonalenia techniki na basenie. 

Technika pływania delfinem

Pływanie stylem motylkowym jest odwzorowaniem naturalnego ruchu delfinów. Wymaga falującego ruchu całego ciała. Jest to styl trudny i skomplikowany, dlatego warto dobrze przyjrzeć się jego zawiłościom technicznym. 

  • kładziemy się na wodzie na brzuchu
  • ręce powinny być ugięte w stawach łokciowych i uniesione nad głowę
  • wodę „chwytamy”, kierując dłonie w dół
  • uderzamy nogami, naśladując ruch fali
  • biodra powinny być tuż nad wodą
  • pogłębiamy wygięcie ramion i szykujemy głowę do wynurzenia
  • obniżamy biodra, prostujemy nogi, dłonie kierujemy do wewnątrz
  • odpychamy się dłońmi pod wodą, wynurzamy głowę i bierzemy nabieramy powietrza
  • ręce wynurzamy nad wodę i po raz drugi wykonujemy uderzenie nogami
  • z ugiętymi nogami wykonujemy kolisty ruch tuż nad wodą
  • na koniec wykonujemy silny skłon ciała i znowu chowamy głowę pod wodę

Styl motylkowy (delfin) – podsumowanie

Nikomu nie trzeba powtarzać jak pływanie wpływa na kręgosłup, kiedy zadbamy o prawidłową technikę. Styl pływacki delfin jest niesamowicie korzystny dla naszego organizmu, dlatego, chociaż uchodzi za trudny, warto spróbować się z nim zmierzyć. 

Pływanie w jeziorze, czy na basenie stylem motylkowym wpływa bardzo pozytywnie na nasze stawy i kości. Pozwala wzmocnić mięśnie, a przy okazji spala kalorie i rzeźbi sylwetkę całego ciała. 
Styl motylkowy uchodzi za wyjątkowo trudny. Nie ma w tym nic dziwnego – wymaga nie tylko doskonałej koordynacji ruchowej i ogólnej sprawności, ale także świadomości i kontroli nad oddechem. Jeżeli masz poczucie, że chcesz sprawić się w tym stylu pływania nie pozostaje nic innego, jak tylko chwycić klapki basenowe i rozpocząć pierwsze próby.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PŁYWANIE

Pływanie a kalorie - ile kalorii spala pływanie, jak pływać, żeby schudnąć?

Pływanie a kalorie - ile kalorii spala pływanie, jak pływać, żeby schudnąć?
PŁYWANIE, TRIATHLON

Jak wybrać piankę do pływania?

Jak wybrać piankę do pływania?
PŁYWANIE

Największe Aquaparki w Polsce

Największe Aquaparki w Polsce

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu