WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Rolki figurowe a łyżworolki - różnice. Jakie rolki do jazdy figurowej przez cały rok?

20 January 2021

Lato nie musi oznaczać przerwy w treningach łyżwiarstwa figurowego. Zamiast łyżew można wybrać rolki do jazdy figurowej albo łyżworolki, które pomogą w ćwiczeniu skoków i piruetów poza lodowiskiem. Czym różnią się od siebie rolki i łyżworolki oraz dlaczego tak często te pojęcia są ze sobą mylone? Jak wybrać rolki figurowe do jazdy wyczynowej?


Co zamiast łyżwiarstwa w lato? Rolkarstwo figurowe!

Łyżwiarstwo figurowe naturalnie kojarzy się z zimą. W miastach, w których kryte ośrodki łyżwiarskie działają przez cały rok, można trenować jazdę figurową nawet latem. Jednak w większości miejsc nie znajdziemy całorocznych lodowisk. Zatem co z osobami, które nie chcą robić długiej przerwy w treningach? Mogą skorzystać z jazdy na rolkach figurowych albo na łyżworolkach, czyli letnich odpowiednikach prawdziwych łyżew.

Jazda figurowa na rolkach to alternatywa dla jazdy na łyżwach. Jest wygodna, ponieważ:

  • można ją trenować w każdym momencie,
  • nie wymaga lodowiska,
  • do treningu wystarczy hala gimnastyczna o specjalnej nawierzchni, można też trenować na zewnątrz (warunkiem jest płaski teren i przygotowanie w razie upadku).

Rolkarstwo figurowe może być wsparciem dla oczekujących na zimę łyżwiarzy, ale przede wszystkim jest osobną dyscypliną sportową. Można brać udział w oficjalnych zawodach rolkarstwa figurowego, rywalizując solo, w parach i w różnych stylach.

Rolki a łyżworolki – czym się różnią?

Rolki figurowe to sprzęt, który służy tylko do jazdy po twardej, płaskiej nawierzchni. Posiada specjalnie dostosowane koła, dzięki którym możliwe jest wykonywanie akrobacji – dokładnie takich samych, jak w łyżwiarstwie figurowym. Z kolei łyżworolki to produkt łączony. W zależności od aktualnie wpiętego dołu można na nich jeździć po zwykłej nawierzchni albo po lodowisku. Służą więc przez cały rok.

Mylący może być fakt, że potocznie mówi się “rolki” o łyżworolkach oraz na odwrót. To nazewnictwo stosują zamiennie nawet sami producenci sprzętu sportowego. Tymczasem rolki i łyżworolki to dwa odrębne produkty. Rolki figurowe nie posiadają możliwości wymiany kółek na płozy.

Rolki figurowe czy łyżworolki – co będzie najlepsze do jazdy figurowej?

Często powtarza się, że nie powinno się kupować jednego produktu do wielu rzeczy, ponieważ takie rozwiązania się nie sprawdzają. Tymczasem opinie na temat łyżworolek są podzielone. Jedni określają je jako świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ nie muszą kupować dwóch par specjalistycznego obuwia. Inni mówią, że łyżworolki zazwyczaj są lepiej przystosowane do jednej dyscypliny, a wtedy średnio sprawdzają się w drugiej.

Dlatego należy spojrzeć na swoje potrzeby i zadać sobie pytanie, po co nam ten rodzaj sprzętu sportowego. Czy chcemy ćwiczyć jazdę wyczynową, ponieważ szykujemy się do startu w zawodach? Jeśli tak, to lepiej mieć specjalistyczne rolki figurowe na lato oraz łyżwy figurowe na zimę. Jeśli nie, to do jazdy rekreacyjnej w zupełności wystarczą nam proste łyżworolki.

Jak wybrać rolki do jazdy figurowej?

Aby móc wykonywać na rolkach figurowych profesjonalne piruety, podskoki oraz inne elementy, należy dobrze dobrać je do swojego rozmiaru stopy. Ponadto należy zwrócić uwagę na:

  • kółka – najlepsze to te wykonane z kauczuku syntetycznego, koła w rolkach muszą zapewniać amortyzację podczas wykonywania skoków,
  • wentylację – materiał rolek musi posiadać rozwiązania zapobiegające zapoceniu się stóp,
  • wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

W przypadku łyżworolek trzeba zwrócić jeszcze uwagę na jakość płóz. Łyżworolki dobiera się osobno pod kątem buta oraz płóz, dopiero później montuje się wszystko w całość. But do jazdy figurowej musi zapewniać odpowiednią stabilność kostek oraz pozwalać na swobodne przenoszenie siły nóg na płozy/kółka. Należy pamiętać, że w rolkach figurowych hamulec znajduje się z przodu (inaczej niż w modelach rekreacyjnych).

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

ŁYŻWIARSTWO

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?

Skoki łyżwiarskie - jakie skoki występują w łyżwiarstwie figurowym?
ŁYŻWIARSTWO

Jak naostrzyć łyżwy?

Jak naostrzyć łyżwy?
ŁYŻWIARSTWO

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?

Lodowisko całoroczne Kraków. Gdzie na łyżwy w Krakowie?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu