Rozmiary rowerów dla dzieci to temat rzeka. Na wielu forach znajdziemy pytania rodziców, martwiących się, jak dobrać rower do wzrostu dziecka, aby nie zaszkodzić młodemu rowerzyście. W tym przypadku powinniśmy patrzeć na rozmiar ramy i rozmiar kół, których oznaczenia odpowiadają długości nóg dziecka. Kupując rower, trzeba też pamiętać o tym, aby był lekki i stabilny.
Do nauki jazdy na rowerze niezbędny jest rower. O ile w przypadku rowerków biegowych dla maluchów wybór jest prosty, o tyle często nie wiemy, jak dobrać “zwykły” rower do wzrostu dziecka. Na tego typu jednoślad z pedałami (z kółkami bocznymi lub bez nich) mogą wsiadać już nawet 3 i 4-latki. Rozmiary rowerów dla dzieci dobieramy, patrząc na rozmiar ramy oraz rozmiar opon rowerowych.
Rozmiar ramy określany jest w calach lub centymetrach, a rozmiar kół w calach lub militerach. Jak dobrać rozmiar roweru dla dziecka? Mierząc długość jego nóg od wewnętrznej strony. Popularny sposób na dobre zmierzenie długości nóg to poproszenie dziecka, aby ścisnęło lekko mięśniami ud książkę. Książkę umieszczamy tak wysoko, jak tylko się da między udami bez powodowania dyskomfortu. Następnie mierzymy wysokość od górnej krawędzi książki do podłogi. Większość producentów zaznacza właśnie ten parametr w opisach rowerów.
Kupując rower dla dziecka, warto wypróbować dopasowanie rozmiaru w salonie rowerowym. Najważniejsze jest, aby podczas siedzenia na siodełku stopy dziecka miały swobodny kontakt z podłożem, ale kolana nie mogą być “pod brodą” ani przeprostowane.
Fot 1. Materiał własny
To zależy od wzrostu. Rozmiar ramy można wybrać pod względem wieku tylko w momencie, jeśli wzrost naszego dziecka jest “typowy” – czyli dziecko nie jest bardzo niskie lub bardzo wysokie. Aby określić dokładną liczbę cali, można posłużyć się wynikiem uzyskanym podczas mierzenia nóg dziecka od wewnętrznej strony:
Podane parametry to najczęściej spotykany sposób doboru rozmiaru roweru do dziecka, ale należy pamiętać, że najlepiej jest po prostu sprawdzić, czy dziecko wsiadając na rower będzie mogło z łatwością dotykać stopami ziemi. Te rozmiary są ważne, należy jednak zwrócić uwagę, że rower dostosowuje się do młodego rowerzysty m.in. przez odpowiednie ustawienie kierownicy i siodełka. Nie powinno się kupować większego rozmiaru roweru dla dziecka “na zapas”, żeby jednoślad był dobry także za rok czy dwa. Na za dużym rowerze dziecko będzie czuło się niepewnie, może łatwo upaść i zniechęcić się do nauki jazdy.
Fot 2. Materiał własny
Przede wszystkim na wagę! Dziecko nie będzie w stanie łatwo ruszyć na ciężkim rowerze. Na rynku można spotkać ciężkie rowery górskie o wadze nawet 10 kg dedykowane dzieciom. Tymczasem taki rower powinien mieć ok. 5 kg. Najlżejsze ramy rowerowe są wykonane z aluminium, warto więc szukać rowerów z takimi ramami.
Ważnym elementem wyboru jest też… kolor. Dzieci, zwłaszcza młodsze, mocno zwracają uwagę na wygląd tego, czym jeżdżą. Producenci prześcigają się więc w produkcji rowerów w wielu kolorach. To dobrze, ponieważ dziecko cieszy się np. jaskrawym różem na ramie, a my mamy zapewnioną lepszą widoczność malucha na ścieżce rowerowej.
Kupując rower dla dziecka, nie zapomnijmy także o niezbędnych ochraniaczach – zwłaszcza jeśli maluch dopiero uczy się jeździć na rowerze. Kask na rower to podstawa. Do tego dodajmy odblaski i można ruszać w drogę!