WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak założyć łańcuch w rowerze?

19 lipiec 2021

Spadający łańcuch to koszmar każdego rowerzysty. Taka sytuacja potrafi zepsuć nawet najbardziej udaną wyprawę. Chociaż z punktu widzenia większości z nas założenie łańcucha nie trwa długo i nie jest trudne, to jednak hamuje tempo wycieczki i wymaga konkretnych działań. Sprawdź, jak prawidłowo i w prosty sposób założyć łańcuch w rowerze.

kobieta w kasku jedzie rowerem miejskim

Prawidłowe ułożenie łańcucha w rowerze

Zanim przejdziemy do wymiany i zakładania łańcucha rowerowego, warto poznać jego prawidłowe ułożenie. Najważniejsza zasada głosi, że łańcuch powinien być możliwie jak najlepiej wycentrowany. Co to znaczy?

Łańcuch rowerowy na przełożeniach, z których korzystamy najczęściej, powinien biec prosto, bez żadnych wygięć. Doświadczeni rowerzyści potrafią sami wyśrodkować go w prawidłowy sposób, jeżeli jednak nie czujemy się w tym pewnie, zalecane jest odwiedzenie serwisu rowerowego. Prawidłowo wyśrodkowany łańcuch nie tylko pracuje ciszej, ale jego żywotność jest dużo dłuższa. 

Polecamy: Serwis rowerowy Decathlon

Spadający łańcuch w rowerze

Spadający łańcuch to problem, z którym zmaga się wielu rowerzystów. Warto jak najszybciej znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy i postarać się jak najszybciej ją rozwiązać, ponieważ przeskakujący i spadający łańcuch zużywa się zdecydowanie szybciej. Nie jest także bezpieczny, szczególnie na dłuższych trasach.

Najczęstszą przyczyną nagminnego spadania łańcucha podczas jazdy jest jego zużycie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że z czasem łańcuch ulega rozciągnięciu. Ważne jest to, aby stale kontrolować jego długość poprzez specjalny miernik zużycia łańcucha

Wprawdzie są osoby, które po tym, jak ich łańcuch nadmiernie się rozciągnie, samodzielnie skracają go o kilka oczek, nie jest to jednak działanie polecane. Zużyty łańcuch należy wymienić, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia całego systemu, a w tym wypadku naprawa i wymiana są dużo bardziej czasochłonne i kosztowne.

W niektórych przypadkach powodem spadającego regularnie łańcucha mogą być zużyte zębatki, które z czasem ulegają wytarciu. Wówczas dobrym rozwiązaniem będzie wizyta w serwisie, gdzie ewentualne straty zostaną profesjonalnie rozpoznane i naprawione.

Mężczyzna w niebskim kasku jedzie rowerem

Jak założyć łańcuch w rowerze miejskim?

Jeżeli mamy rower miejski, w którym trzeba założyć łańcuch, najważniejsze będzie odpowiednie ustawienie sprzętu. Rower warto postawić kołami do góry, w ten sposób będziemy mieli lepszy dostęp do całego systemu. 

Przed założeniem łańcucha koniecznie trzeba oczyścić go ze smaru. Następnie przekładamy łańcuch przez wózek przerzutki. Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie go na najmniejszą zębatkę. Znacznie ułatwi to cały proces.

Jeżeli zakładasz nowy łańcuch, do jego złączenia będziesz potrzebował spinki. To proste i bardzo małe narzędzie, które nie tylko ułatwi Ci zadanie, ale także umożliwi późniejsze ściągnięcie łańcucha w bardzo łatwy sposób do wymiany lub naprawy. Ostatnim krokiem jest oliwienie łańcucha i wytarcie go z wierzchniej strony. Warstwa oliwy lub smaru powinna znajdować się jedynie na wewnętrznej stronie łańcucha. 

rower miejski w pozycji stojącej

Jak założyć łańcuch na tylną przerzutkę?

Zakładanie łańcucha zawsze zaczynamy od tylnej przerzutki. Nie jest to zadanie szczególnie trudne, niezależnie od tego, czy posiadamy rower damski, rower męski czy rower dla dzieci

Łańcuch wkładamy najlepiej zakładką z ogniwem zewnętrznym. Sworzeń łączący umieszczamy w ogniwie zewnętrznym. Trzeba koniecznie zadbać o to, aby znajdowało się ono na przedniej stronie roweru w kierunku łańcucha – zazwyczaj gwarantuje to mocne połączenie. Bardzo ważne jest także to, aby w czasie zakładania łańcucha przerzutki były możliwie jak najbardziej poluzowane. Trzeba ustawić je na najmniejszych zębatkach. 

W następnej kolejności ustawiamy dobrą długość łańcucha, a tuż po tym trzeba go jeszcze spiąć. W tym celu warto sięgnąć po specjalne szworzenia lub spinki, które znacznie ustawią to zadanie. Pomogą także w późniejszym odpinaniu łańcucha. 

Wiesz już, jak prawidłowo i w prosty sposób założyć łańcuch rowerowy. Znasz również przyczyny spadającego łańcucha. Przeczytaj serię innych naszych poradników rowerowych, które pomogą Ci zgłębić wiedzę rowerową:

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Ile kalorii spalamy na rowerze?

Ile kalorii spalamy na rowerze?
KOLARSTWO MTB

Rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?

Rozmiar ramy roweru. Jak dobrać ramę roweru do wzrostu?
KOLARSTWO MTB

Najlepsza aplikacja na rower - poznaj aplikacje do jazdy na rowerze

Najlepsza aplikacja na rower - poznaj aplikacje do jazdy na rowerze

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu