WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie siodełko do roweru jest najlepsze? Podpowiadamy, jak dobrać wygodne siodełko rowerowe

27 January 2023

Aby jazda na rowerze była przyjemnością, a pokonywanie tras nie wiązało się z dyskomfortem czy bólem, kluczowym zadaniem jest wybór wygodnego siodełka rowerowego. Nie jest to jednak tak proste, jak może się wydawać. Niewłaściwie dopasowane siodełko nieraz wskazywane jest jako powód skracania wycieczek, a przez nieprzyjemne doświadczenia, jak np. otarcia rowerzyści czasami nawet odstawiają jednoślad w kąt, rezygnując z jego użytkowania. Aby scenariusz ten nie stał się częścią Twojego życia, koniecznie zapoznaj się ze sprawdzonymi poradami, dzięki którym znajdziesz najwygodniejsze siodełko, dopasowane do indywidualnych potrzeb.


Jak dobrać wygodne siodełko rowerowe?

Decydując się na rowerowe wycieczki i częste przemieszczanie jednośladem, niezwykle ważną kwestią jest wybór wygodnego, właściwie dopasowanego siodełka. Niestety, nie ma czegoś takiego, jak uniwersalne siodełko, które odpowiadałoby zarówno dzieciom, jak i dorosłym miłośnikom sportu. Każdy człowiek jest inny, a elementy, które należy wziąć pod uwagę podczas kupowania siodełka, nie ograniczają się jedynie do płci czy wieku kolarza. 

siodełka rowerowe

Wiele osób lekceważy zalecenia producentów i nie zwraca uwagi na to, jak ważnym zadaniem jest odpowiednie dopasowanie siedziska. Siodło jest jednym z trzech elementów roweru, z jaką człowiek ma styczność podczas użytkowania sprzętu. To właśnie na nim koncentruje się przewaga ciężaru kolarza. Niewłaściwie dopasowane może generować m.in. bolesne otarcia, ból krocza i miednicy, co z kolei często wpływa na zniechęcenie do jazdy i odstawienie sprzętu w kąt. Można tego uniknąć i zapewnić sobie bezpieczną, komfortową jazdę, bez względu na długość i zaawansowanie szlaku. 

W doborze siodełka, z pewnością pomoże Ci poniższy poradnik. Zgromadziliśmy w nim wszystkie wytyczne, dzięki którym poszukiwanie siedziska nie będzie ani trudnym, ani nieprzyjemnym zadaniem.  

Kształt siodełka rowerowego kluczem do zadowolenia rowerzysty

Współcześnie wiele osób zwraca uwagę na design i kwestie estetyczne. Mowa nie tylko o wyposażeniu garderoby czy prezencji wnętrz, ale również sprzęcie sportowym. Należy jednak pamiętać, że wygląd to nie wszystko, zwłaszcza w przypadku aktywności fizycznej, jaką jest kolarstwo. Poza kolizyjnością sport ten naraża na niedogodności, takie jak np. obtarcia. Można je znacznie zminimalizować, decydując się na wybór siodełka dopasowanego do rodzaju jednośladu, intensywności jazdy, a także anatomii człowieka. Inne siedziska przeznaczone są dla mężczyzn, a inaczej prezentują się siodła do roweru damskie.  Główną różnicą jest kształt. Należy jednak dobrać go indywidualnie. Siodełka szerokie zapewniają wygodne użytkowanie jednośladu, ale głównie na krótkich dystansach. Polecane są zatem jako wyposażenie rowerów miejskich. Do dłuższych i wymagających tras, podczas których pozycja ciała jest pochylona do przodu, odpowiednie siodełko rowerowe powinno mieć węższy kształt. Dla jednych miękkie siodełka nie będą dobrym rozwiązaniem, podczas gdy inni za jedyny wyznacznik biorą jedynie miękkość siodełka. 

Rodzaje siodełek rowerowych a typ roweru

Pierwszym aspektem, z jakim powinien zapoznać się każdy kolarz, bez względu na stopień zaawansowania, są rodzaje siodełek. Różnią się one między sobą, m.in. formą wypełnienia, kształtem oraz sposobem profilowania. Punktem wyjścia jest jednak zawsze typ posiadanego jednośladu, który determinuje ułożenie ciała. Wytwórcy sportowych akcesoriów mają w zwyczaju informowanie swoich klientów o przeznaczeniu danego siedziska oraz jego funkcjach.

mężczyzna trzymający siodełko rowerowe

Rower górski — siodełko MTB

Odpowiednie siodełko związane jest ze stylem jazdy. W przypadku rowerów górskich utrudnieniem może okazać się odróżnienie siedziska MTB od szosowego. Nie jest to jednak skomplikowane, a tak naprawdę chodzi o drobne niuanse. Kształt siodełka musi zapewniać sposobność łatwego przyjmowania wielu pozycji, uzależnionych od warunków jazdy i podłoża. W przypadku kolarstwa górskiego, w którym przewagę stanowią ekstremalne zjazdy, podczas których rowerzysta nie siedzi zbyt długo, najlepiej zdecydować się na klasyczne, nieskomplikowane modele siedziska.

Siodełka do rowerów szosowych

Entuzjaści długich wycieczek i wyczerpujących tras po powierzchni asfaltowej poruszają się na rowerach szosowych. Sylwetka rowerzysty odznacza się w tym przypadku mocnym pochyleniem, dlatego siedzisko musi być inne niż w przypadku rowerów miejskich, na których postawa kolarza cechuje się utrzymywaniem wyprostowanych pleców. Dobieranie siodełka w tym przypadku daje dużo możliwości, ponieważ oferta jest naprawdę szeroka.

Jakimi cechami powinno odznaczać się dobre siodełko do roweru szosowego? Po pierwsze, priorytetem jest wygoda. Nierzadko słyszy się, że rowerzyści narzekają na ból kości ogonowej, ale przyjmują to jako normalne zjawisko. To poważny błąd, którego należy się wystrzegać. Typowe siodełka do długich dystansu i jazdy szosowej wyróżniają się twardym i wąskim siodełkiem. Obecnie producenci sprzętu sportowego dają możliwość wyboru szerokości oraz stopnia miękkości siedziska.

Przeczytaj także: Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Cechami idealnie dobrane siodełka, które sprawdzi się na długie i wymagające przejażdżki, są przede wszystkim: właściwy kształt, wspierający pochyloną sylwetkę, lekkość, odpowiednia długość siedziska oraz wypełnienie, które zapewni komfort jazdy i wysoką amortyzację.

Poza idealnie dobranym siodełkiem komfortową jazdę rowerem szosowym zapewnia także właściwy ubiór.  Wymagające warunki przejażdżek zapewnią spodenki rowerowe z wkładką.

Siodełko do roweru miejskiego

Najpopularniejszym rodzajem jednośladu, służącym do sprawnego przemieszczania się na krótkich dystansach jest rower miejski. Stale wyprostowana pozycja wymaga odpowiednio dopasowanego rodzaju siedziska. Aby siodełko miejskie było wygodne, musi być masywne, szerokie i miękkie. Porównać je można do krzesła, na którym pośladki mogą przyjąć swobodną, dobrze podpartą pozycję.

Rower crossowy

Jeżeli zastanawiasz się, jak dobrać siodełko rowerowe crossowe, odpowiedź jest podobna jak w przypadku roweru miejskiego, z jedną różnicą. Przemieszczając się na crossie, rowerzysta przybiera pozycję lekko pochyloną do przodu, przez wzgląd na sportowy charakter jednośladu. Doskonałym wyborem może okazać się siodełko Selle Royal.

Siodełko trekkingowe

Rowery trekkingowe służą do celów turystycznych, dlatego najczęściej rowerzysta spędza na siedzisku sporo czasu. Z tego względu siedzenie nie może być zbyt miękkie, gdyż może generować ryzyko nieprzyjemnych obtarć. Przydatną funkcją siedziska bez dwóch zdań jest delikatna amortyzacja wstrząsów. Priorytetem powinno stać się jednak dopasowanie siodełka trekkingowego do osobistych wymagań anatomicznych. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim rozstaw kości kulszowych. W sklepie rowerowym można zaopatrzyć się w uniwersalne siodełko rowerowe, które będzie wygodne podczas długich tras.

Siodełka rowerowe męskie i damskie — jakie są różnice?

Siodełka rowerowe damskie różnią się od męskich odpowiedników. Fakt ten spowodowany jest niczym innym jak różnicami anatomicznymi obydwu płci. Damskie siodełka zwyczajowo są nieco szersze, a także  większych rozmiarów. Wynika to ze zjawiska szerszego rozstawu wyrostków kostnych na miednicy. Panie najczęściej korzystają z rowerów miejskich, które mogą posiadać szerokie siodełka, z miękkim, grubym wyścieleniem, ponieważ pozycja ciała podczas jazdy jest cały czas wyprostowana. Należy jednak pamiętać, że w przypadku poruszania się bardziej sportowym modelem (np. rowerem trekkingowym) sylwetka jest pochylona do przodu, dlatego siodełko powinno być węższe.

kobieta i mężczyzna w kaskach i okularach przeciwsłonecznych jadący na rowerach

Z kolei siodełka do rowerów dla mężczyzn zazwyczaj charakteryzują się obecnością wcięcia  w okolicy prostaty, czyli na środku siedzenia. Zapewnia ono lepsze ukrwienie krocza, a także odpowiednią wentylację. Nie wszystkie modele dla panów posiadają takie wycięcie. Wówczas, aby osiągnąć porównywalny efekt, producenci siodełek korzystają z elastyczności skorupy.

Wypełnienie siedziska ma znaczenie. Jakie wybrać — siodełko żelowe czy piankowe?

W sklepach ze sprzętem sportowym, zarówno stacjonarnie, jak i online, obecnie znaleźć można ogrom siodełek rowerowych. Większość tzw. siedzisk premium wyróżnia wypełnienie żelowe, które w porównaniu do siodełek piankowych zapewniają doskonałą amortyzację. Jeżeli zastanawiasz się, jakie siodełko do roweru wybrać, rozsądną opcją jest inwestycja w funkcjonalne, właściwie dopasowane (ergonomiczne) siedzenie, które zagwarantuje wygodę w trakcie przejażdżki. Dodatkowo na uwagę zasługuje jego jakość — nie powinna zmieniać się mimo upływu czasu. Takie właśnie cechy posiadają siodełka żelowe, które w przeciwieństwie do odpowiedników wykonanych z pianki nie wykazują tendencji do ubijania. Mało tego, są one łatwe do czyszczenia, ponieważ nie chłoną zapachów ani wilgoci. 

Technologie, waga i materiały siodełka rowerowego

Producenci siodełek rowerowych dysponują dwiema, a czasami nawet trzema gradacjami tego samego kształtu siedziska. Różnicę stanowi waga sprzętu — najcięższe modele zazwyczaj są najprzystępniejsze dla portfela, a najlżejsze należą do najdroższych, topowych akcesoriów, wybieranych przez zaawansowanych kolarzy. Do osiągnięcia takiego efektu wytwórcy posługują się różnymi materiałami. W najtańszych siedziskach korzystają z prętów metalowych oraz plastikowych podstaw, a w droższych siodełkach zamieniają je na karbonowe pręty podstawy siedziska. Jak wiadomo, w niektórych przypadkach waga roweru ma niebagatelne znaczenie. Osoby zajmujące się jazdą w wymagających terenach zwracają uwagę na to, żeby sprzęt wykazywał się jak najniższą wagą. Aby jednoślad był lekki, musi posiadać również lekkie, niemasywne siodełko, na co w czasie produkcji pozwala stosowanie właściwych materiałów oraz zaawansowanych technologii.

Przeczytaj także: Rodzaje rowerów – jaki rower dla siebie wybrać?

Wygodne siodełko rowerowe to podstawa. Czym się kierować, by zapewnić sobie komfort jazdy?

Wiesz już, jakie są rodzaje siodełek i w jaki sposób dopasować je do typu roweru. Pamiętaj, że określenie uniwersalnego siodełka rowerowego, oznacza inne cechy, a ważnymi wyznacznikami, które zawsze należy brać pod uwagę, są rodzaj podłoża i charakter przejażdżek, intensywność jazdy, warunki anatomiczne oraz płeć. Nie bez znaczenia są także materiały, z jakich wykonane jest siedzisko oraz zastosowane technologie. Dzięki uwzględnieniu wymienionych cech, dopasowanie siodełka do twojego roweru będzie bułką z masłem!

Jak ustawić siodełko w rowerze? Przydatne wskazówki

Jeśli wybór idealnie dopasowanego siodełka jest już za tobą, kolejnym wyzwaniem jest ustawienie siedziska. Czynność ta pozwoli zadbać o komfort w czasie jazdy oraz poprawną postawę ciała. Punktem startowym jest wysokość siedzenia. Doskonałym sposobem na jej ustawienie jest pozycja nóg. Wystarczy zatem usiąść na siodełku i postawić stopy na pedałach. Właściwa wysokość siodła sprawia, że nogi przybierają lekko ugiętą pozycję. Następnie zatroszczyć się trzeba regulacje siedziska w pozycji przód-tył. Na samym końcu wystarczy dobrać adekwatne nachylenie, zgodnie z własnymi upodobaniami. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KOLARSTWO MTB, ROWERY MIEJSKIE

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?

Jak dobrać rozmiar kół w rowerze do wzrostu?
ROWERY MIEJSKIE

Co daje jazda na rowerze? Korzyści i efekty

Co daje jazda na rowerze? Korzyści i efekty
KOLARSTWO MTB, KOLARSTWO SZOSOWE, ROWERY MIEJSKIE

Technika jazdy rowerem elektrycznym

Technika jazdy rowerem elektrycznym

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu