WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać gogle do snowboardu

16 luty 2021
#PORADY

Odbijające się od białego śniegu słońce, okruchy lodu oraz pęd powietrza sprawiają, że na stok nie sposób wybrać się bez osłony oczu. Podpowiadamy jak wybrać gogle do snowboardu w pięciu krokach. Różnokolorowe szkła oraz fantazyjne kształty mogą sugerować, że chodzi przede wszystkim o decyzje co do wyglądu, jednak trudno o mylniejsze wrażenie!

1. Dobierz rozmiar

Podstawą wyboru najlepszego modelu spośród szerokiej gamy gogli snowboardowych, podobnie jak w przypadku dobierania kasku, jest znajomość obwodu głowy. Mierzymy go miarą krawiecką, potocznie nazywaną też „centymetrem”. Robimy to około 1 cm nad linią brwi. Na podstawie tego pomiaru wybiera się jeden z dwóch rozmiarów gogli:

 • S – do 55 cm
 • L – powyżej 55 cm

Drugą istotną kwestią związaną z rozmiarem gogli snowboardowych jest ich dopasowanie do kasku. Oczywiście najłatwiej byłoby mierzyć oba elementy wyposażenia deskarzy jednocześnie, ale nie zawsze jest to możliwe. W przypadku zakupów w internecie warto podpierać się opiniami produktowymi lub informacjami dostarczonymi przez producenta. Dla przykładu wszystkie gogle narciarskie lub snowboardowe Wedze będą kompatybilne z kaskami tej samej marki.

2. Zdecyduj się na kształt

Kształt gogli narciarskich i snowboardowych nie jest kwestią wyłącznie kosmetyczną. Funkcjonują dwa kształty szyb: cylindryczne i sferyczne. Zależy od nich pole widzenia.

Te pierwsze nazywane są również płaskimi. Cylindryczne szyby ograniczają nieco pole widzenia, gdyż widoczna jest z nimi ramka. Są przy tym jednak znacznie tańsze niż sferyczny odpowiednik. Podstawowe modele w rodzaju gogli narciarskich i snowboardowych G100 nabędziemy za mniej niż 50 zł.

Co ze szkłami sferycznymi? Są bardziej zaokrąglone, co wiąże się z konsekwencjami. Z jednej strony zapewniają lepszy widok, nie odkrywając ramek. Z drugiej są droższe w produkcji. Nawet modele z czarnymi szkłami takie jak gogle narciarskie i snowboardowe G900 są co najmniej trzykrotnie droższe od najtańszych odpowiedników cylindrycznych.

3. Pomyśl o odpowiednim kolorze

Kolejnym wyborem, który kwestią gustu wydawać może się wyłącznie laikowi, jest kolor soczewki. Funkcjonuje pięć poziomów, którym odpowiadają określony barwy, lepiej reagujące na konkretny typ słońca. W zależności od producenta mogą przyjmować różne odcienie, więc najlepiej sugerować się oznaczeniem numerycznym. Są to:

 • S 4 – używane przy wysokim nasłonecznieniu w piękny zimowy dzień, szczególnie na lodowcach
 • S 3 – przy zwyczajnie słonecznej pogodzie czy nawet lekkim zachmurzeniu
 • S 2 – umiarkowane światło, warto z nich skorzystać, gdy niebo pokrywają chmury
 • S 1 – przy małej ilości światła, gdy panuje mgła lub silne opady śniegu
 • S 0 -.w skrajnie niskim nasłonecznieniu, przy mgle, w nocy lub przy sztucznym świetle

Miejmy nadzieję, że nikt nie będzie już tkwił w przekonaniu, że kolorami mienią się wyłącznie gogle snowboardowe damskie!

4. Sprawdź dodatkowe ulepszenia

Jako że szeroka paleta ochrony oczu przy jeździe na desce uzupełniany jest przez jeszcze pokaźniejszą ofertę gogli narciarskich, nadających się równie dobrze do obu sportów, za wyborem konkretnego sprzętu do snowboardu odpowiadają dodatkowe funkcje. Może być ich sporo i rzadko zdarza się, aby jedne gogle pomieściły wszystkie. Co może przemawiać na korzyść poszczególnych modeli?

 • szkła fotochromatyczne – dostosowujące się kolorem do zmiennych warunków pogodowych
 • flash – kolorowa powłoka znana z droższych gogli JULBO FUSION REACTIV, ograniczająca transmisję światła do oka
 • brak ramek – sprawiający, że gogle są znacznie lżejsze
 • system anti-fog – ograniczający parowanie
 • wysoka wentylacja – zapewniana przez otwory w ramce i soczewce
 • standard OTG – dla osób noszących okulary, jeżeli nie chcą kasków z szybką

I pod tym względem nie ma różnicy, czy kupujemy gogle snowboardowe męskie, czy może ich odpowiedniki dla kobiet.

5. Od razu po wyborze gogli zadbaj o dodatkową ochronę

O ile na stoku to gogle zapewniają nam ochronę, przed wyruszeniem na snowboard i po zejściu z deski role się odwracają. Przede wszystkim zadbać musimy o ich przechowywanie. Ciekawym rozwiązaniem jest pokrowiec z mikrofibry, który nie tylko chroni wystarczająco przed zarysowaniem, ale także posłuży do czyszczenia szkieł. Lekki woreczek sprawdzi się jednak przede wszystkim na stoku, ponieważ w trakcie podróży i przewożenia lepiej zawierzyć pokrowcowi plastikowemu z polietylenu. Będzie on bardziej odporny na wstrząsy.

Podczas konserwacji gogli musimy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie wycierać ich od wewnątrz. Doprowadzi to tylko do starcia warstwy anti-fog. Wystarczy czyszczenie z zewnątrz przy pomocy materiałowej szmatki czy wspomnianego już pokrowca z mikrofibry. W żadnym wypadku nie powinniśmy wspomagać się papierowymi ręcznikami ani środkami chemicznymi!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SNOWBOARD

Jak dobrać deskę snowboardową?

Jak dobrać deskę snowboardową?
SNOWBOARD

Snowboard – czy początki zawsze muszą być trudne?

Snowboard – czy początki zawsze muszą być trudne?
SNOWBOARD

10 pomysłów na prezent dla snowboarderów

10 pomysłów na prezent dla snowboarderów

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu