WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaki kask na snowboard wybrać?

20 październik 2022
#PORADY

Ochrona głowy na stoku jest niezwykle ważna, jednak źle dobrany kask może skutecznie zepsuć całą przyjemność z jazdy. Powstaje więc pytanie, jaki kask snowboardowy wybrać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, jednocześnie nie tracąc przy tym na komforcie. Te dwie kwestie wcale nie muszą się wykluczać, jeśli wiemy, jak dobrać odpowiedni sprzęt.


Jak wybrać kask snowboardowy? Najważniejsze cechy dobrego sprzętu

Odpowiedź na pytanie, jaki kask wybrać warto zacząć od wymienienia cech, którymi powinien charakteryzować się dobry kask. Przed dokonaniem zakupu powinniśmy upewnić się, czy wybrany przez nas sprzęt:

  • jest fabrycznie nowy i gotowy na 5 lat gwarantowanego działania
  • pasuje do naszej głowy i może być regulowany pokrętłem
  • ma europejski atest EN 1077-A lub EN 1077-B
  • nie brakuje w nim otworów wentylacyjnych do odprowadzania wilgoci
  • komponuje się z goglami snowboardowymi lub ma wbudowaną szybę
  • zapewnia komfort termiczny pozwalając włożyć wyłącznie kominiarkę
  • może być łatwo czyszczony i konserwowany
mężczyzna zakładający kask snowboardowy na stoku

Nie ma przy tym różnicy czy wybierzemy kask narciarski, snowboardowy czy kask damski. Stosowane są one zamiennie i takie same modele spotkamy w działach dotyczących obu tych sportów. Ze względu na większą popularność nart, w tym pierwszym przypadku istnieje zazwyczaj większy wybór dotyczący zarówno marek jak i kolorystyki.

Przeczytaj także: Jaka kurtka snowboardowa?

Kaski snowboardowe – jak długo można z nich korzystać?

Od chwili produkcji kask snowboardowy może być użytkowany maksymalnie pięć lat, ponieważ po takim czasie jego skorupa zaczyna tracić swoje właściwości amortyzujące. Na jego zużycie wpływają także upadki, dlatego też kaski używane warto kupować wyłącznie wtedy, gdy znamy datę produkcji i jesteśmy pewni, że ochrona nie uległa degradacji.

W jaki sposób reguluje się rozmiar kasku snowboardowego?

Na ogół rozmiar kasków podaje się w centymetrach, lecz czasem spotyka się także konkretne rozmiary takie jak S, M lub L. Odpowiadają one określonym przedziałom. W większości przypadków powinniśmy mieć jednak możliwość regulacji pokrętłem, które w zależności od potrzeb ścieśnia kask snowboardowy lub go luzuje. Taki system dopasowania znacząco wpływa na komfort.

Na czym polegają europejskie normy EN 1077?

Atest Unii Europejskiej EN 1077 przyznawany jest w dwóch wersjach. Kaski dzielą się na:

  • EN 1077-A – zapewnia ochronę góry głowy, tyłu, boku i uszu, norma charakterystyczna dla sportowych kasków takich jak UVEX RACE+
  • EN 1077-B – chroni wyłącznie górę i tył głowy, używany w większości kasków do jazdy amatorskiej

Do czego służą otwory wentylacyjne w kasku?

Rolą wentylacji w kasku jest ochrona głowy przed nadmiernym poceniem się. Sprawi to, że zwiększy się komfort użytkowania i nie narazimy się na natychmiastowy szok termiczny po zdjęciu kasku. W zależności od modelu otwory wentylacyjne można otwierać i zamykać w zalezności od naszych preferencji. Otwory te najczęściej są zakryte siatką, aby nie wpadał przez nie śnieg. Co ważne – przy dobrej cyrkulacji nie ma mowy o zaparowanych szyby gogli.

Przeczytaj także: Jakie gogle na snowboard?

Jaki kask na snowboard wybrać – z szybą czy bez?

Jednym z większych problemów przy wyborze kasku snowboardowego zawsze była jego kompatybilność z wybranymi goglami (lub na odwrót). Jeśli nie mamy możliwości dopasować tych dwóch elementów do siebie, dobrym pomysłem może być snowboardowy kask z szybą. To idealna propozycja dla osób noszących okulary.

mężczyzna ze snowboardem na stoku

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że bardziej wymagającym użytkownikom może nie spodobać się fakt, że nawet najlepsze kaski ze zintegrowaną szybą nie dorównają pod względem technologii szkła profesjonalnym goglom. W takim przypadku pozostaje nam wybór osobno kasku oraz gogli. Kaski snowboardowe znajduję się w ofercie sklepu Decathlon. W asortymencie jest szeroki wachlarz różnych modeli, więc każdy znajdzie dla siebie coś dobrego.

W kasku musi być ciepło

Chociaż nie da się tego zweryfikować przed kupnem to warto zwracać uwagę na oznaczenia producenta. Poziom ciepła we wbudowanej w kask czapce musi być na tyle komfortowy, aby jedynym okryciem głowy oprócz jej ochraniacza była ewentualnie kominiarka. Grubsze warstwy mogą sprawić, że ochrona zapewniana przez skorupę nie będzie pełna.

Jak czyścić kask snowboardowy?

Warto, aby sprzęt był łatwy w konserwacji. Najlepszą opcją są wyjmowane wkładki wewnętrzne znane, chociażby z uniwersalnego kasku narciarskiego i snowboardowego H-FS 300. Po powrocie ze stoku myjemy je w wodzie z mydłem lub innym delikatnym środkiem piorącym, a następnie czekamy aż wyschną. Namoczoną szmatką przecieramy również zewnętrzną warstwę, po czym analogicznie pozostawiamy do wysuszenia w suchym, ale nie gorącym miejscu.

Jak zmierzyć obwód głowy do kasku?

Przed wybraniem kasku snowboardowego musimy obwód twojej głowy. Mierzy się go za pomocą miary krawieckiej potocznie nazywanej też „centymetrem”. Przykładamy ją około 1 cm ponad linią brwi, tak aby nie zahaczać o uszy. W przypadku kasków zakupionych w sklepie internetowym uzyskany wynik należy porównać z tabelą rozmiarów zapewnioną przez sklep lub producenta.

Powszechną praktyką jest zaokrąglanie rozmiaru do wyższych wartości i wybór kasku nieco większego, maksymalnie do 1 cm. Regulacja i tak umożliwi dostosowanie go do głowy poprzez ściśnięcie. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której musimy odesłać kask przez to, że jest minimalnie za ciasny. Odpowiednio dobrany rozmiar kasku ma kluczowe znaczenie dla naszego komfortu.

Czy warto wkładać kask snowboardowy?

Na koniec pozostawiliśmy sobie wiecznie gorący temat – czy na snowboard warto w ogóle zabierać kask. Dyskusji co do tego nie ma wyłącznie w przypadku osób do 16 roku życia, które muszą pojawiać się z bezpiecznym nakryciem głowy na mocy ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie, ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. W niektórych snowparkach jest to ponadto regulaminowy warunek korzystania ze stoku nawet dla osób dorosłych.

Zdarzają się jednak bardziej doświadczeni snowboardziści, którzy decydują się na pozostawienie głowy bez ochrony. Ich zdaniem kask znacząco pogarsza czas reakcji, ograniczając zarówno widzenie peryferyjne jak i pogarszając słuch. Jest to jednak „mądrość ludowa”, która nie znajduje potwierdzenia w poważnych badaniach. Zważywszy na fakt, że nawet 20% doznawanych przez snowboardzistów urazów dotyczy głowy zdecydowanie nie powinniśmy rezygnować z jej ochrony. Kask sprawi, że ryzyko kontuzji głowy w czasie upadku jest zminimalizowane, dlatego nasza głowa zawsze powinna mieć na sobie kask.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SNOWBOARD

Jak dobrać deskę snowboardową?

Jak dobrać deskę snowboardową?
SNOWBOARD

Jak jeździć na snowboardzie?

Jak jeździć na snowboardzie?
SNOWBOARD

10 pomysłów na prezent dla snowboarderów

10 pomysłów na prezent dla snowboarderów

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu