WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaki kask na snowboard wybrać?

10 luty 2021
#PORADY

Ochrona głowy na stoku jest niezwykle istotna, ale może też przeszkadzać w cieszeniu się z jazdy. Stąd pytanie jaki kask na snowboard wybrać, aby bezpieczeństwo połączyć z przyjemnością. Te dwie kwestie wcale nie muszą się wykluczać, jeśli potrafimy dobrać odpowiedni sprzęt.

Jaki kask na snowboard? Najważniejsze cechy dobrego sprzętu

Odpowiedź jaki kask na snowboard wybrać warto zacząć od wymienienia cech, którymi powinna charakteryzować się skuteczna ochrona głowy. Przed dokonaniem zakupu powinniśmy upewnić się, czy wybrany przez nas sprzęt:

  • jest fabrycznie nowy i gotowy na 5 lat gwarantowanego działania
  • pasuje do naszej głowy i może być regulowany pokrętłem
  • ma europejski atest EN 1077-A lub EN 1077-B
  • posiada wentylatory do odprowadzania wilgoci
  • komponuje się z goglami snowboardowymi lub ma wbudowaną szybę
  • zapewnia komfort termiczny, pozwalając włożyć wyłącznie kominiarkę
  • może być łatwo czyszczony i konserwowany

Nie ma przy tym różnicy, czy wybierzemy kask narciarski, czy snowboardowy. Są one zamienne i takie same modele spotkamy w działach dotyczących różnych sportów. Ze względu na większą popularność nart, w tym pierwszym przypadku istnieje zazwyczaj większy wybór, dotyczący zarówno marek, jak i kolorystyki.

Co warto wiedzieć o poszczególnych elementach dobrego kasku?

Jak długo korzysta się z kasku snowboardowego?

Od chwili produkcji kask snowboardowy może być użytkowany maksymalnie pięć lat, ponieważ po takim czasie swoje właściwości amortyzujące upadek znacząco traciła będzie skorupa. Na jego zużycie wpływają też upadki. Dlatego też kaski używane warto kupować wyłącznie wtedy, gdy jesteśmy w stanie poznać datę produkcji i być pewni, że ochrona nie uległa degradacji.

W jaki sposób reguluje się rozmiar kasku snowboardowego?

Na ogół rozmiar kasków podaje się w centymetrach, chociaż spotyka się także literki S, M oraz L, odpowiadające określonym przedziałom. W każdym przypadku powinniśmy mieć jednak możliwość regulacji pokrętłem, które w zależności od potrzeb ścieśnia kask lub go luzuje.

Na czym polegają europejskie normy EN 1077?

Atest Unii Europejskiej EN 1077 przyznawany jest w dwóch wersjach:

  • EN 1077-A – zapewnia ochronę góry głowy, tyłu, boku i uszu, norma charakterystyczna dla sportowych kasków takich jak UVEX RACE+
  • EN 1077-B – chroni wyłącznie górę i tył głowy, używany w większości kasków do jazdy amatorskiej

Na czym polega wentylacja kasku?

Dobra wentylacja kasku sprawi, że nie będzie pociła się w nim głowa. Co za tym idzie, zwiększy się komfort i nie narazimy się na natychmiastowy szok termiczny po jego zdjęciu. Przy dobrej cyrkulacji nie ma mowy o zaparowanych goglach! W tańszych modelach za obieg powietrza odpowiadają otwory wentylacyjne, które odprowadzają również wilgoć. W droższych systemy mogą być bardziej zaawansowane, dlatego liczba otworów nie zawsze odpowiada jakości wentylacji.

Jaki kask na snowboard wybrać – z szybą czy bez?

Od zawsze sporym problemem przy wyborze kasku snowboardowego była jego kompatybilność z posiadanymi goglami (i na odwrót przy kupnie gogli). Jeśli nie mamy możliwości dopasować tych dwóch elementów do siebie, rozwiązaniem może być narciarski i snowboardowy kask z szybą. To idealna propozycja dla osób noszących okulary, ale najbardziej wymagającym użytkownikom nie spodoba się fakt, że nawet najlepsze kaski narciarskie z przyłbicą nie dorównają dobrym goglom pod względem technologii szkła.

W kasku snowboardowym musi być ciepło

Chociaż nie da się tego zweryfikować przed kupnem kasku, warto zwracać uwagę na oznaczenia producenta. Poziom ciepła wbudowanej w kask czapki musi być na tyle komfortowy, aby jedynym okryciem głowy oprócz jej ochraniacza była ewentualnie kominiarka. Grubsze warstwy mogą sprawić, że ochrona zapewniana przez skorupę nie będzie pełna.

Jak czyścić kask snowboardowy? Zwróć na to uwagę przed zakupem

Warto, aby sprzęt był łatwy w konserwacji. Najlepszą opcją są wyjmowane wkładki wewnętrzne, znane chociażby z uniwersalnego kasku narciarskiego i snowboardowego H-FS 300. Po powrocie ze stoku myjemy je w wodzie z mydłem lub innym delikatnym środkiem piorącym, a następnie czekamy aż wyschną. Namoczoną szmatką przecieramy również zewnętrzną warstwę, po czym analogicznie pozostawiamy do wysuszenia w suchym, ale nie gorącym miejscu.

Jak mierzyć obwód głowy do kasku?

Przed wybraniem kasku snowboardowego dokonać musimy odpowiednich pomiarów. Liczy się jedna wartość – obwód głowy. Mierzy się ją za pomocą miary krawieckiej, potocznie nazywanej też „centymetrem”. Przykładamy ją około 1 cm ponad linią brwi, aby nie zahaczać o uszy. W przypadku zamawiania kasku z internetu uzyskany wynik należy porównać z tabelą rozmiarów zapewnioną przez sklep lub producenta.

Powszechną praktyką jest zaokrąglanie rozmiaru do wyższych wartości i wybór kasku minimalnie większego, tak do 1 cm. Regulacja i tak umożliwi dostosowanie go przez ściśnięcie, a nie spotkamy się z sytuacją, w której odsyłać musimy kask przez to, że jest minimalnie za ciasny przez zaniżoną rozmiarówkę.

Czy warto wkładać kask na snowboard?

Na koniec pozostawiliśmy sobie wiecznie gorący temat – czy na snowboard warto w ogóle zabierać kask. Dyskusji co do tego nie ma wyłącznie w przypadku osób do 16 roku życia, które muszą pojawiać się z bezpiecznym nakryciem głowy na mocy ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. W niektórych snowparkach jest to ponadto regulaminowy warunek korzystania ze stoku nawet dla osób dorosłych.

Zdarzają się jednak bardziej doświadczeni snowboardziści, którzy decydują się na pozostawienie głowy bez ochrony. Ich zdaniem kask znacząco pogarsza czas reakcji, ograniczając zarówno widzenie peryferyjne, jak i pogarszając słuch. Jest to jednak “mądrość ludowa”, nie znajdująca potwierdzenia w poważnych badaniach. Zważywszy na fakt, że nawet 20% doznawanych przez snowboardzistów i deskarzy urazów dotyczy głowy, raczej nie zdecydowalibyśmy się na taką dezynwolturę.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SNOWBOARD

Jak dobrać deskę snowboardową?

Jak dobrać deskę snowboardową?
SNOWBOARD

Snowboard – czy początki zawsze muszą być trudne?

Snowboard – czy początki zawsze muszą być trudne?
SNOWBOARD

10 pomysłów na prezent dla snowboarderów

10 pomysłów na prezent dla snowboarderów

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu