WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Frisbee — jak wybrać i prawidłowo rzucać dysk?

23 sierpień 2021

Frisbee kojarzy się wielu osobom głównie ze sportem kynologicznym. Faktycznie frisbee dla psa to popularna zabawka, szczególnie dla aktywnych ras. Tymczasem ten prosty krążek z tworzywa sztucznego może sprawić wielką frajdę także dwunożnym zawodnikom, którzy pragną zażyć odrobiny relaksu na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, jak prawidłowo rzucać i łapać frisbee oraz na co zwrócić uwagę podczas zakupu latającego dysku. Zapoznaj się z ofertą sklepu Decathlon, gdzie znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości produktów.

Zobacz: https://www.decathlon.pl/browse/b/frisbee/_/N-1fkdz4s

Czym dokładnie jest frisbee?

Frisbee to zarówno określenie przedmiotu – płaskiego plastikowego krążka, jak i aktywności, którą uprawia się z jego udziałem. Sport ten pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie pojawił się po raz pierwszy w latach pięćdziesiątych XX wieku. 

Za twórcę frisbee uchodzi Frederick Morssison, który na początku korzystał z naczynia do pieczenia tortów. Dopiero z czasem doszedł do wniosku, że narzędzie do rzucania powinno być lżejsze, dlatego wynalazł płaski, poręczny talerz, który nazwał Pluto Platter, który obecnie zwany jest frisbee.

To proste narzędzie, które przypomina talerz. Jego średnia wynosi od 20 do 25 centymetrów. Służy do rzucania, a siła nośna, która powstaje podczas lotu, sprawia, że może on pokonać naprawdę spore dystanse. 

Jakie są rodzaje frisbee?

Gra we frisbee z pozoru nie wydaje się niczym skomplikowanym. Musimy bowiem przede wszystkim rzucać talerzem do drugiej osoby. Na szczęście tego rodzaju aktywność możemy uprawiać na różne sposoby. 

Wyróżniamy dokładnie trzy rodzaje technik rzutu

  • backhand
  • forehand
  • hammer

Backhand to określenie techniki, która polega na wyrzucaniu frisbee zza pleców w pozycji poziomej. Jest ona zalecana przede wszystkim osobom początkującym, jednak nawet doświadczeni gracze czerpią z niej wiele satysfakcji. W zależności od tego, jaki lot ma wykonać nasze frisbee, musimy wybrać któryś z trzech najbardziej podstawowych chwytów krążka.

  • split fingers – najbardziej precyzyjny lot zapewni chwyt, który polega na załapaniu frisbee swobodnie rozłożonymi palcami na górze, jednocześnie stabilizując krążek kciukiem od spodu. 
  • single finger – zapewnia daleki lot krążka i polega na chwytaniu go wskazującym palcem przy krawędzi, przy jednoczesnym zaciskaniu pozostałych palców w pięść od spodu. 
  • power grip – zapewnia najmniej stabilny, ale jednocześnie bardzo daleki lot. Frisbee stabilizujemy kciukiem od góry a pozostałe palce zaciskamy w pięść na dole

Hammer to wykonywany znad głowy rzut pionowy. Taką technikę poleca się przede wszystkim zaawansowanym zawodnikom, ponieważ wyrzucony stabilizuje się dopiero podczas lotu. Stosując forehand, podtrzymujemy dysk od dołu środkowym palcem, przy jednoczesnym wsparciu palca wskazującego. 

Jakie są zasady zabawy we frisbee?

Zasady gry we frisbee są bardzo różne i zależą przede wszystkim od tego, jaką technikę wybieramy oraz z kim gramy. Ze względu na wiele różnych zabaw, które można prowadzić za pomocą tego prostego narzędzia, jakim jest frisbee, świetna zabawa jest na wyciągnięcie ręki. A jakich zasad dokładnie przestrzegać, aby gra była udana? Wszystko zależy od jej typu.

W ostatnich latach niezwykle popularną formą aktywności jest dog frisbee. Ten popularny sport kynologiczny można uprawiać nie tylko hobbystycznie, ale także niemal zawodowo. W Polsce, szczególnie w sezonie letnim, odbywa się wiele zawodów i turniejów, w których rywalizują ze sobą opiekunowie i ich psiaki nie tylko z naszego kraju, ale także z całej Europy. 

Jeżeli jednak chcemy bawić się frisbee w obrębie własnego gatunku, możemy wybrać z jednej z dwóch najpopularniejszych gier z nim związanych. 

  • freestyle frisbee – jak sama nazwa wskazuje, jest to całkowicie wolna rozrywka, w której może stosować wszystkie znane sobie techniki rzutu. 
  • ultimate frisbee – to rozgrywka, którą wykonują profesjonalni zawodnicy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozegrać ją także w gronie przyjaciół. W grze biorą udział dwie drużyny, które liczą sobie po siedmiu zawodników. Punkt zdobywamy w momencie, kiedy uda nam się zdobyć dysk w strefie punktowej przeciwnika. Grając we frisbee, powinniśmy być w ciągłym ruchu. Podajemy dysk innego członkowi drużyny bez odrywania jednej nogi od podłoża. 

Jak prawidłowo rzucać frisbee?

Istnieje kilka technik i sposób, dzięki którym możemy zgodnie ze sztuką i zasadami rzucać frisbee. Wiele zależy do tego, którą z nich wybierzemy i jakie zasady sobie ustalimy. Niezależnie od wszystkiego bardzo ważne jest to, aby nie biegać ze złapanym dyskiem. Podajemy go drugiej osobie bez odrywania jednej nogi od podłoża. W każdej technice bardzo ważne jest także to, aby stabilizować dysk kciukiem. 

Dlaczego frisbee to idealny sport do uprawiania z przyjaciółmi?

Wspólne spędzanie czasu na powietrzu pozwala odpocząć od codziennych obowiązków i naładować baterie. W sklepach sportowych można znaleźć wiele narzędzi, które nam to ułatwiają. Obecnie renesans przeżywają latawce dla dzieci oraz ich ulepszona wersja – powerkite

Doskonałą zabawę zapewniają także przedmioty do rzucania – bumerangi oraz frisbee. To ostatnie jest coraz popularniejsze ze względu na to, że z jego pomocą może dobrze bawić się praktycznie każdy – niezależnie od kondycji i wieku. Gra świetnie relaksuje, w zasadzie nie naraża nas na kontuzje, a przy tym jest… wyjątkowo tania. Ceny dysków do frisbee są naprawdę przystępne i można doskonale dobierać je pod kątem swojego zaawansowania. 

Granie we frisbee z przyjaciółmi świetnie rozwija koordynację ruchową, poprawia kondycję i sprawia, że poznajemy zasady działania w zespole. To świetna aktywność dla dzieci i dorosłych. Dla wielu osób nie bez znaczenia będzie także fakt, że we frisbee można grać także z czworonożnym przyjacielem. Taka aktywność świetnie go rozwija, może być elementem budowania więzi, a nawet szkolenia. 

Gra we frisbee nie jest może szczególnie popularna w naszym kraju, jednak z każdym rokiem budzi coraz większe zainteresowanie. Odnajdą się w niej osoby w każdym wieku, nie wymaga ogromnej kondycji, za to świetnie rozwija koordynację i umiejętności ruchowe. Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem zabawy z frisbee, sięgnij po dobrej jakości dysk i sprawdź, czy będzie odpowiednia rozrywka właśnie dla Ciebie!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!
DLA RODZICÓW, HULAJNOGI

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu