WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Skarpetki termoaktywne — jakie wybrać na zimę?

18 listopad 2021

Skarpetki termoaktywne to odzież, z której korzysta na co dzień wiele aktywnych fizycznie osób. W trakcie zimy warto zdecydować się na modele, które są nieco grubsze i zapewniają więcej ciepła. Jakie materiały będą najlepsze? 

Zalety skarpet termoaktywnych

Skarpetki termoaktywne to bardzo przydany element garderoby. Z materiałów termoaktywnych wykonywane są zarówno skarpetki turystyczne, jak i te przeznaczone do biegania, czy na rower. 

Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest odprowadzanie potu od skóry oraz zapewnianie komfortu termincznego. Niektóre droższe modele wyposażone są w srebrne nitki. Jony srebra mają bowiem działanie antybakteryjne. Dzięki temu zapach potu jest mniej wyczuwalny. 

Kiedy warto stosować skarpety termoaktywne?

Wiele osób utożsamia materiały termoaktywne wyłącznie z ochroną przed chłodem. Jest to pewnego rodzaju nieporozumienie, które wynika z wymiennym stosowaniem określenie termoaktywne i termiczne. Materiały termiczne faktycznie chronią przed chłodem, jednak nie mają przy tym działania odprowadzającego pot od ciała. 

Skarpetki termoaktywne warto stosować we wszystkich przypadkach aktywności fizycznej – od trekkingu, przez jazdę na rowerze, aż po jogging. Treningi podczas chłodnych dni wymagają zastosowania dodatkowych zabezpieczeń, takich jak:

Kobiety ubrane w bieliznę termoaktywną

Skarpety termoaktywne — z jakich materiałów?

Skarpety termoaktywne dostępne na rynku wykonane są z bardzo różnych materiałów. Najczęściej możemy spotkać:

  • materiały syntetyczne
  • materiały naturalne
  • materiały mieszane

Na zimę najlepiej wybrać materiały naturalne, lub te będące mieszanką syntetycznych z naturalnymi. Termoaktywna odzież z wełny merino jest zazwyczaj nieco mniej przyczepna niż ta będąca połączeniem poliestru z elastonem, jednak decydowanie lepiej radzi sobie z utrzymaniem komfortu termicznego. Z tego powodu będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem na zimę. 

Skarpety termoaktywne dla dzieci

Termoaktywna odzież turystyczna dla dzieci to doskonały wybór nie tylko na wyjazd na narty, ale także na wszelkie aktywności, które mają miejsce zimą. Skarpetki nie są tu żadnym wyjątkiem. 

Dla młodych sportowców warto wybrać skarpetki, które wykonane są z wełny merino. Wbrew pozorom są one bardzo miękkie w dotyku i delikatne. W dodatku świetnie radzą z ochroną przed chłodem. 

Skarpety termoaktywne dla dorosłych – jakie wybrać na zimę? 

Skarpety termoaktywne dla dorosłych są dostępne w bardzo różnych wersjach i wykonane wielu materiałów. Jeżeli planujesz intensywną aktywności fizyczną na dworze w miesiącach zimowych, zdecydowanie postaw na ochronę termiczną. Skarpety z wełny merino świetnie grzeją, jednak nieco gorzej od syntetycznych radzą sobie z odprowadzaniem potu od ciała. 

Wszystko więc zależy od twoich indywidualnych potrzeb. Jeżeli planujesz bieganie, intensywne jeżdżenie na rowerze, czy nartach zdecydowanie warto rozważyć skarpetki termoaktywne, które wykonane zostały z połączenia materiałów naturalnych i syntetycznych. Dzięki temu nie tylko świetnie chronią przed chłodem, ale także dobrze przylegają do ciała i świetnie odprowadzają pot od skóry. 

W niektórych rodzajach skarpetek temoaktywnych możemy spotkać srebrne nitki. Czy warto inwestować w takie rozwiązanie? Wszystko zależy od tego, jak bardzo przeszkadza ci zapach potu. Jony srebra mają działanie antybakteryjne, jednak nie warto spodziewać się po nich cudów. Najbardziej liczy się komfrot oraz ochrona przed chłodem.

Skarpetki termoaktywne na zimę – podsumowanie

Skarpetki termoaktywne zapewniają ochronę przed chłodem, a jednocześnie odprowadzają pot na zewnątrz. Warto wybierać takie, które zawierają w sobie domieszkę wełny merino, a jednocześnie dobrze przylegają do ciała. 

W sklepach Decathlon można kupić skarpety termoaktywne zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zawsze kieruj się jakością materiałów oraz ich grubością i elastycznością – te cechy mają bowiem nadrzędne znaczenie. 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

NARCIARSTWO

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?

Jak dobrać narty do wzrostu i umiejętności?
NARCIARSTWO

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy

Co zabrać na stok narciarski? Lista TOP10 rzeczy
NARCIARSTWO

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

Jak jeździć na nartach? Poradnik dla początkujących

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu