WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać rakietę do squasha?

18 luty 2019
#PORADY

Chcesz zacząć swoją przygodę ze squashem, ale nie wiesz, jaka rakieta do squasha będzie dla ciebie odpowiednia? A może grasz już od jakiegoś czasu i przyszedł czas na zakup rakiety dostosowanej do Twoich umiejętności? Koniecznie przeczytaj ten artykuł!


Wyjaśnimy Ci podstawowe różnice między rakietami, oraz przekażemy wskazówki, dotyczące tego, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas porównywania sprzętu, żeby wybrać najlepsze rakiety do squasha, dostosowane do Twoich potrzeb.

Rakiety do squasha – materiał i waga

#aluminium

Podstawowe rakiety zrobione są  z aluminium. Co to oznacza dla Ciebie?

Rakiety te są stosunkowo ciężkie, ale za to bardzo wytrzymałe. Jeśli nie masz doświadczenia na korcie do squasha, bądź często zdarza CI się uderzyć w ścianę lub podłogę. W takim wypadku warto wybrać rakietę wykonaną z aluminium. Pozwoli Ci to doskonalić Twoje umiejętności, nie martwiąc się o to, że rakieta ulegnie zniszczeniu. Ciężka rakieta daje także większą moc uderzenia. Dodatkowym atutem tych rakiet są ich stosunkowo niskie ceny, które zaczynają się od około 30-40 zł. Wszystkie te cechy sprawiają, że są to polecane rakiety do squasha dla początkujących.

Decathlon squash – rakieta Artengo.
Fot 1. Materiał własny | RAKIETA DO SQUASHA SR 130 ARTENGO

#grafit

Rakiety z grafitu to najlepsze rakiety squash dla zaawansowanych graczy. Jeśli grasz już od pewnego czasu, potrzebujesz lekkiej rakiety, którą łatwo manewrować podczas gry, a dodatkowo potrafisz wyczuć odległość między rakietą a ścianami kortu, oraz chciałbyś móc dostosować naciąg rakiety do swoich potrzeb,  powinieneś wybrać rakietę wykonaną właśnie z grafitu.

Rakietka do squasha Decathlon Artengo.
Fot 2. Materiał własny | RAKIETA DO SQUASHA SR 990 ARTENGO

Dla średniozaawansowanych graczy zaleca się wybór rakiet kompozytowych (mieszanek stopów grafitu, aluminium itp.), które są bardziej wytrzymałe od rakiet grafitowych, oraz lżejsze od rakiet aluminiowych. Jest to w pewnym sensie “złoty środek” w sprzęcie do squasha.

Podsumowując: im cięższa rakieta tym bardziej wytrzymała i nadająca mocy, im lżejsza, tym bardziej manewrowa i jednocześnie mniej wytrzymała, stworzona z myślą o bardziej zaawasowanych graczach.

„Złotym środkiem” są rakiety kompozytowe, będące połączenie cech rakiet aluminiowych i grafitowych. Jest to lekka rakieta squash, odpowiednia dla graczy na każdym stopniu zaawansowania.

Rakiety do squasha – kształt

Rodzaje rakiet do squasha dzieli się nie tylko ze względu na ich materiał, ale też inne czynniki, takie jak kształt. Istnieją dwa główne kształty rakietek: łezkowa – wydłużona przy rączce, przypominająca kształt kropli oraz owalna, częściej wymieniania jako rakieta do squasha dla początkujących.

Paletka do squasha o kształcie łezkowym z dłuższymi pionowymi strunami naciągu pozwala na mocniejsze odbicie dzięki tzw. efektowi trampoliny. .

Rakieta w kształcie owalnym daje nam większą tolerancję. Co to oznacza?

Aby czysto uderzyć rakietą w piłeczkę, należy trafić maksymalnie precyzyjnie w środek naciągu. Dzięki okrągłej główce nawet w przypadku nieprecyzyjnego trafienia uderzenie może się zakończyć czystym odbiciem piłeczki. Dodatkowo owalny kształt pozwala na lepsze czucie piłki i większą precyzję uderzeń.

 Paletka do squasha Decathlon Artengo.
Fot 3. Materiał własny | RAKIETA DO SQUASHA SR 590 ARTENGO

Jaki naciąg do rakiety squash wybrać?

Jaki powinien być naciąg rakiety squash? Także w tym wypadku pojawi się pojęcie tolerancji. Im większa główka i powierzchnia naciągu rakiety, tym łatwiej o czyste uderzenie. Jeśli masz kłopoty z czystym uderzeniem rakiety w piłeczkę, szukaj rakiety o większej powierzchni.

Jeśli radzisz już sobie z większością uderzeń i potrzebujesz szybszej rakiety wybierz mniejszą rakietkę squash o łezkowym kształcie.

Rakiety do squasha Decathlon marki Artengo.
Fot 4. Materiał własny | RAKIETA DO SQUASHA SR 560 ARTENGO

Balans rakiet do squasha

Balans to nic innego jak wyważenie rakiety. Jeśli środek ciężkości ma około 355mm (odległość od końca rączki) to rakieta ma balans neutralny. Im mniejszy jest balans (tzw. balans na rączkę <355mm) tym bardziej manewrowa jest rakieta. Im większy (tzw. balans na główkę>355mm) tym większa jest moc rakietki do squasha.

Jeśli zależy Ci na rakiecie precyzyjnej, którą łatwo manewrować, szukaj rakiety z balansem na rączkę. Jeśli szukasz rakiety, która doda mocy Twoim uderzeniom, znajdź rakietę z balansem na główkę. Jeśli zależy CI na obu tych parametrach – wybierz rakietę z balansem neutralnym

Podsumowując:

  • jeśli potrzebujesz wytrzymałości wybierz rakietę aluminiową,
  • jeśli potrzebujesz mocy uderzenia wybierz rakietę ciężką, o łezkowym kształcie lub z balansem na główkę,
  • jeśli potrzebujesz tolerancji wybierz rakietę z owalną główką, lub dużą powierzchnią naciągu,
  • jeśli potrzebujesz manewrowości wybierz lekką rakietę, z balansem na rączkę.
Rakiety do squasha powinny być wytrzymałe i wygodne.
Fot 5. Materiał własny | Dobierz rakietę, dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb

Pamiętaj, że przed zakupem warto przetestować rakietę. Da Ci to pewność, że rakieta, którą wybrałeś faktycznie posiada cechy, których potrzebujesz.

W większości sklepów Decathlon masz możliwość darmowych, trzydniowych testów. Wystarczy do tego jedynie Karta Decathlon, którą założysz w każdym naszym sklepie stacjonarnym lub na decathlon.pl

Do zobaczenia na korcie! 🙂

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SQUASH

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia
SQUASH

Gra w squasha - na czym polega squash?

Gra w squasha - na czym polega squash?
SQUASH

Squash ‒ ubrania. Jak skompletować damski i męski strój do squasha

Squash ‒ ubrania. Jak skompletować damski i męski strój do squasha

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu