WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jakie buty do squasha wybrać?

13 marzec 2022
#PORADY

Buty do squasha stanowią jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego zawodnika uprawiającego tę dyscyplinę. Mimo że wiele osób na początkującym poziomie nie zdaje sobie z tego sprawy, to posiadanie odpowiedniego obuwia do gry jest tak samo ważne, jak posługiwanie się adekwatną do indywidualnych potrzeb rakietą. Źle dobrany sprzęt może nie tylko niekorzystnie wpływać na komfort gry, ale też przyczynić się do urazów i kontuzji.

Jakie buty do squasha, czyli czym kierować się przy wyborze?

Głównym kryterium doboru sprzętu, w tym również obuwia do squasha, jest prezentowany poziom gry. Zupełnie inne potrzeby mają bowiem osoby dopiero wkraczające w tę dyscyplinę, a inne te, które grają w squasha od lat. Niezależnie od poziomu kluczową kwestią w przypadku obuwia jest komfort. Buty muszą być dobrze dopasowane (ze względu na to, że podczas wysiłku stopy puchną, najlepiej wybierać o około pół numeru większe od rozmiaru wybieranego do butów codziennych), miękkie i wyposażone w elastyczne wkładki. Squash jest bardzo dynamiczną grą, nie brakuje w niej szybkich startów do piłki i gwałtownych hamowań. W takich warunkach sztywne lub źle dopasowane pod względem rozmiaru obuwie po prostu się nie sprawdzi.

Zasada doboru butów do squasha jest stosunkowo prosta. Im bardziej zaawansowany poziom prezentuje osoba grająca, tym wyższy model butów powinna wybierać. Przed zakupem zawsze warto zwrócić na kilka istotnych kwestii, takich jak:

  • amortyzacja i przyczepność ‒ to jedna z najważniejszych kwestii, która różni podstawowe modele od tych najwyższych. Wszystkie buty do squasha są wykonane w taki sposób, aby zapewniać dobrą przyczepność, ale do produkcji są używane różnej jakości materiały. Obuwie squashowe ma gumową podeszwę w jasnym lub jasnobrązowym kolorze. Warto zwrócić uwagę na jej miękkość, ponieważ przekłada się ona na przyczepność i mniejsze obciążenie stóp podczas podskoków, doskoków, startów i wyhamowań w czasie gry;
  • wentylacja ‒ ma ona duży wpływ na komfort. Podczas wysiłku stopy się pocą, więc buty muszą być przewiewne i wykonane z oddychającego materiału;
  • oznaczenie „non marking” ‒ to charakterystyczny znak butów do squasha. Na kortach do squasha nie wolno używać butów, które zostawiają czarne ślady i tym samym niszczą podłogę. Obuwie z oznaczeniem „non marking” daje gwarancję niepozostawiania śladów.

Wielu amatorów tego sportu zastanawia się, jaka marka obuwia do squasha jest najlepsza. Tutaj nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi i z pewnością nie powinien być to główny wyznacznik przy podjęciu wyboru.

jakie buty do squasha

Buty do squasha damskie – przegląd modeli dla początkujących i zaawansowanych

Jeśli chodzi o damskie buty do squasha dla początkujących, to panie rozpoczynające przygodę z tym sportem mogą postawić na proste modele, takie jak Perfly BS530. Są to estetycznie wykonane buty w białej kolorystyce z różowymi wstawkami. Są lekkie, mają kauczukową podeszwę z pianką EVA, która poprawia amortyzację. To model, którego stosunek jakości do ceny jest bardzo atrakcyjny. Panie bardziej doświadczone w squashu powinny wybierać spośród modeli dla średniozaawansowanych. Wartymi uwagi butami są m.in. Asics UPCOURT 4, OPFEEL FEEL 500 czy FZ FORZA. W sprzedaży są również dostępne znacznie droższe buty (ceny zaczynają się od około 300 zł) i są to najwyższe, typowo zawodnicze modele. Ciekawymi i wartymi uwagi modelami są na pewno: Asics GEL-TACTIC DIGITAL, Asics FASTBALL 3 i OPFEEL SPEED 900 GRAPHENE 360.

obuwie do squasha damskie

Buty do squasha męskie – przegląd modeli dla początkujących i zaawansowanych

Niektórzy twierdzą, że na pierwsze treningi squasha zamiast typowego dla tej dyscypliny obuwia można zabrać popularne „halówki”. Takie obuwie nie posłuży jednak zbyt długo, ponieważ wraz z postępami wzrasta dynamika gry i wówczas potrzebne są buty zapewniające większe bezpieczeństwo dla stóp. Podobnie jak w przypadku obuwia dla kobiet, buty do squasha dla mężczyzn początkujących są stosunkowo tanie. Dobrym przykładem są buty Perfly BS 190. Dla bardziej zaawansowanych przeznaczone są m.in. Babolat SHADOW SPIRIT czy Yonex Power Cushion 36. Modele profesjonalne, na które warto zwrócić uwagę, są SALMING KOBRA 3 , Asics ASICS FASTBALL 3 czy Asics GEL-BLADE 8.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SQUASH

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia
SQUASH

Jak wybrać rakietę do squasha?

Jak wybrać rakietę do squasha?
SQUASH

Gra w squasha - na czym polega squash?

Gra w squasha - na czym polega squash?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu