WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia

23 lipiec 2020
#PORADY

Piłki do squasha są charakterystyczne. Małe, wykonane z gumy i lekkie, muszą zostać rozgrzane przed grą, aby można było je skutecznie odbijać. Dopóki nie osiągną właściwej temperatury, nie będzie można nimi dobrze zagrać. Każdy, kto chce kupić piłkę do gry w squasha zauważy, że mają one na sobie kolorowe kropki. To właśnie te oznaczenia są dla nas podpowiedzią, jaką piłkę wybrać.


Piłeczki do squasha – oznaczenia. Jak je rozpoznawać?

Piłki do gry oznaczane są za pomocą kolorowych kropek. Określają one takie parametry jak szybkość, skoczność i dynamikę odbicia. 

Oznaczenia piłek do squasha i ich znaczenie:

  •  Dwie żółte kropki – tzw. piłka turniejowa. To piłka bardzo wolna, przeznaczona dla zaawansowanych i profesjonalnych graczy. Charakteryzuje się bardzo niskim odbiciem (najmniejszą sprężystością). Piłki z żółtymi oznaczeniami stosowane są na oficjalnych turniejach.
  • Jedna żółta kropka – piłka wolna z niskim podbiciem, przeznaczona dla zaawansowanych graczy. 
  • Jedna czerwona kropka – to piłka dla osób trenujących, tzw, piłka treningowa. Ma średnią szybkość i wysokie odbicie. 
  • Jedna niebieska kropka/brak kropek – sprawdzi się na korcie u osób początkujących. Jest szybka i posiada wysokie odbicie.

Szybka piłka dla graczy początkujących odbija się wyżej i dłużej pozostaje w grze, zanim po raz kolejny odbije się od podłogi. W ten sposób zawodnicy mają więcej czasu na podbieg i podjęcie decyzji, jak uderzyć. Z kolei piłki wolne, profesjonalne nie dają tyle czasu na myślenie. Odbijają się nisko, więc trzeba szybko decydować i być w dobrej kondycji, aby zdążyć do niej dobiec.

Fot 1. Materiał własny

Jak dobrać piłkę do squasha do swojego poziomu?

Jeśli dopiero uczysz się, jak grać w squasha, zalecany jest wybór piłki z niebieską kropką, np. piłki do squasha SB190 niebieska kropka x2 OPFEEL. Kiedy chcemy mieć pewność, że kupujemy dobrą piłkę, możemy zapytać o rekomendację swoje trenera squasha. W większości przypadków wystarczy jednak zwracanie uwagi na standardowe oznaczenia piłek, dzięki czemu z łatwością kupimy sprzęt dopasowany do swojego poziomu. 

Nie powinno się kupować piłki dla zaawansowanych graczy, żeby zaczynać naukę “na wyższym poziomie”. W ten sposób możemy się tylko zniechęcić do gry, wkładając w nią o wiele za dużo niepotrzebnego wysiłku. Kupując piłkę do squasha warto kupić więcej niż jedną sztukę, ponieważ trwałość tego sprzętu jest po prostu ograniczona. Warto mieć zapasowe piłki na wypadek zniszczenia jednej. Nie zapominajmy, że kolejnym ważnym wyborem jest wybór rakiety do squasha. Musi ona być dostosowana do naszego poziomu, wygodna i dobrze leżąca w dłoni.

Fot 2. Materiał własny

Jak dbać o piłki do squasha?

Mycie piłki po każdym treningu zwiększa jej żywotność i… czystość ścian na korcie. Nie ma szczególnych wymogów dbania o piłki do squasha, są za to wymogi dotyczące rozgrzewania. Piłki do squasha zmieniają swoje właściwości zależnie od temperatury. Dlatego należy je rozgrzać przed grą do temperatury ok. 45oC. 

Wystarczy odbić nią kilka razy mocno o ścianę albo delikatnie rolować ją butem. Im lepiej rozgrzana piłka, tym większa satysfakcja z gry, wyższe odbicia i lepsza szybkość. Rozgrzanie piłki może być problemem przy niskiej temperaturze na korcie.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SQUASH

Jak wybrać rakietę do squasha?

Jak wybrać rakietę do squasha?
SQUASH

Gra w squasha - na czym polega squash?

Gra w squasha - na czym polega squash?
SQUASH

Squash ‒ ubrania. Jak skompletować damski i męski strój do squasha

Squash ‒ ubrania. Jak skompletować damski i męski strój do squasha

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu