WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Nauka gry w squasha. Jak uniknąć najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących?

13 marzec 2022

Gra w squasha nie należy do najłatwiejszych. Mimo że wielu osobom patrzącym na tę dyscyplinę z boku wydaje się, że squash jest stosunkowo łatwy do opanowania, na korcie okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Gra w squasha wymaga odpowiedniej techniki uderzeń, właściwego poruszania się po korcie i oczywiście znajomości zasad. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed pierwszym wyjściem na kort i jak uniknąć błędów najczęściej popełnianych przez początkujących graczy.

Jakie błędy najczęściej popełniają osoby zaczynające przygodę ze squashem?

Squash jest bardzo techniczną dyscypliną, w której ważnych jest wiele czynników wpływających na prawidłową grę. O ile kwestie zasad można przyswoić stosunkowo szybko i łatwo bez wychodzenia z domu, o tyle sama gra oprócz świadomości ruchów wymaga praktyki na korcie. Z racji tego, że w squashu jest wiele niuansów, to one w dużej mierze decydują o grze i osiąganych wynikach.

Początkujący zawodnicy popełniają wiele błędów, wśród których do tych najczęściej popełnianych należą:

  • brak lub nieprawidłowa rozgrzewka (sprawdź, jak powinna wyglądać dobra rozgrzewka w squashu);
  • zły chwyt rakiety;
  • nieprawidłowe ustawianie się względem piłki;
  • zbyt mocne napinanie mięśni ręki i innych partii ciała;
  • granie piłki ze zbyt dużą siłą;
  • uderzanie piłki „z nadgarstka”;
  • brak koncentracji na piłce i przeciwniku
  • nieodpowiedni dobór piłeczki do swoich możliwości (sprawdź jakie są rodzaje i oznaczenia piłek w squashu i jak je dobierać.

Niektóre z wymienionych błędów mogą wydawać się prozaiczne. Należy jednak mieć świadomość, że squash jest dynamiczną grą, w której jest niewiele czasu na podejmowanie decyzji i wykonywanie wszystkich ruchów. Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że popełniane błędy mogą nie tylko niekorzystnie wpływać na grę i osiągane wyniki, ale przede wszystkim negatywnie odbić się na zdrowiu. Niewłaściwa technika gry może bowiem prowadzić do szeregu urazów i kontuzji.

gra w squasha

Sposoby na wyeliminowanie błędów bez pomocy trenera

Osoby, które nie miały nigdy wcześniej styczności ze squashem, a chcą rozpocząć przygodę z tą dyscypliną, powinny odbyć przynajmniej kilka lekcji z trenerem. To najlepszy i najszybszy sposób opanowania podstaw. Jeśli jednak z różnych względów nie możesz lub nie chcesz korzystać z pomocy profesjonalisty, to nauka gry w squasha będzie trudniejsza i może trwać znacznie dłużej. Decydując się na samodzielną naukę, powinieneś przede wszystkim poznać teorię dotyczącą prawidłowej techniki uderzeń i poruszania się po korcie.

Wszystko zaczyna się od właściwego chwytu, czyli trzymania rakiety. W przeciwieństwie do tenisa, gdzie występuje kilka rodzajów chwytów, w squashu wszystkie uderzenia wykonuje się jednym, tzw. chwytem V. Aby go uzyskać, trzeba ułożyć dłoń w taki sposób, by lewy górny kant rączki wychodził z miejsca, w którym zaczyna się kciuk (w tym miejscu łączą się ramiona litery V). Przy takim chwycie główka rakiety do squasha jest otwarta i taka powinna być przy wszystkich zagraniach. W przypadku forehandu, który praworęczne osoby grają z prawej strony, a leworęczne z lewej, ustawienie ciała powinno być na wprost prawej ściany boiska z lewą nogą wysuniętą do przodu (praworęczni). Z backhandzie z kolei trzeba zwracać uwagę na to, by stać przodem do lewej ściany kortu z prawą nogą wysuniętą do przodu. W obu przypadkach nie wolno zapominać o tym, aby przy odprowadzaniu rakiety główka zawsze była powyżej nadgarstka, a podczas składania się do uderzeń nogi ugięły się w kolanach.

Jeśli chodzi o poruszanie się po korcie, to powinno być ono ergonomiczne, co oznacza rozważne szachowanie siłami. Wykonywane ruchy nie mogą być nerwowe, wskazane są płynne i spokojne. Aby było to możliwe do wykonania, konieczne jest uważne obserwowanie piłki oraz wracanie po każdym zagraniu w środkową strefę kortu, czyli na tzw. punkt T. Dzięki temu można szybciej zareagować i ustawić się do kolejnego uderzenia. To podstawy squasha, ale wiele osób o nich nie wie lub o nich zapomina.

nauka squash

Ćwiczenia dla graczy w squasha warto wykonywać z drugą osobą, najlepiej z kimś, kto ma nieco większe doświadczenie. Patrząc z boku, będzie ona mogła zwrócić uwagę na ruchy ćwiczącego i ewentualnie podpowie, co można poprawić. Dobrym pomysłem jest również nagrywanie swoich uderzeń i poruszania się po korcie. Po treningu będzie można obejrzeć wideo i wyciągnąć odpowiednie wnioski przed kolejną grą.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SQUASH

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia
SQUASH

Jak wybrać rakietę do squasha?

Jak wybrać rakietę do squasha?
SQUASH

Gra w squasha - na czym polega squash?

Gra w squasha - na czym polega squash?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu