Piłki do squasha są charakterystyczne. Małe, wykonane z gumy i lekkie, muszą zostać rozgrzane przed grą, aby można było je skutecznie odbijać. Dopóki nie osiągną właściwej temperatury, nie będzie można nimi dobrze zagrać. Każdy, kto chce kupić piłkę do gry w squasha zauważy, że mają one na sobie kolorowe kropki. To właśnie te oznaczenia są dla nas podpowiedzią, jaką piłkę wybrać.
Piłki do gry oznaczane są za pomocą kolorowych kropek. Określają one takie parametry jak szybkość, skoczność i dynamikę odbicia.
Oznaczenia piłek do squasha i ich znaczenie:
Szybka piłka dla graczy początkujących odbija się wyżej i dłużej pozostaje w grze, zanim po raz kolejny odbije się od podłogi. W ten sposób zawodnicy mają więcej czasu na podbieg i podjęcie decyzji, jak uderzyć. Z kolei piłki wolne, profesjonalne nie dają tyle czasu na myślenie. Odbijają się nisko, więc trzeba szybko decydować i być w dobrej kondycji, aby zdążyć do niej dobiec.
Fot 1. Materiał własny
Jeśli dopiero uczysz się, jak grać w squasha, zalecany jest wybór piłki z niebieską kropką, np. piłki do squasha SB190 niebieska kropka x2 OPFEEL. Kiedy chcemy mieć pewność, że kupujemy dobrą piłkę, możemy zapytać o rekomendację swoje trenera squasha. W większości przypadków wystarczy jednak zwracanie uwagi na standardowe oznaczenia piłek, dzięki czemu z łatwością kupimy sprzęt dopasowany do swojego poziomu.
Nie powinno się kupować piłki dla zaawansowanych graczy, żeby zaczynać naukę “na wyższym poziomie”. W ten sposób możemy się tylko zniechęcić do gry, wkładając w nią o wiele za dużo niepotrzebnego wysiłku. Kupując piłkę do squasha warto kupić więcej niż jedną sztukę, ponieważ trwałość tego sprzętu jest po prostu ograniczona. Warto mieć zapasowe piłki na wypadek zniszczenia jednej. Nie zapominajmy, że kolejnym ważnym wyborem jest wybór rakiety do squasha. Musi ona być dostosowana do naszego poziomu, wygodna i dobrze leżąca w dłoni.
Fot 2. Materiał własny
Mycie piłki po każdym treningu zwiększa jej żywotność i… czystość ścian na korcie. Nie ma szczególnych wymogów dbania o piłki do squasha, są za to wymogi dotyczące rozgrzewania. Piłki do squasha zmieniają swoje właściwości zależnie od temperatury. Dlatego należy je rozgrzać przed grą do temperatury ok. 45oC.
Wystarczy odbić nią kilka razy mocno o ścianę albo delikatnie rolować ją butem. Im lepiej rozgrzana piłka, tym większa satysfakcja z gry, wyższe odbicia i lepsza szybkość. Rozgrzanie piłki może być problemem przy niskiej temperaturze na korcie.