WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Sprzęt do gry w squasha. Co warto zabrać na pierwszy trening?

29 marzec 2022
#PORADY

Squash to bardzo dynamiczna gra, której może spróbować każdy, kto lubi aktywność fizyczną. Przygodę z tą dyscypliną najlepiej rozpocząć pod okiem trenera, który potrafi dobrze wprowadzić w tajniki squasha. Wybierając się na pierwszy trening, warto się do niego dobrze przygotować. Nie tylko mentalnie, ale również – a może przede wszystkim – pod kątem sprzętu czy stroju.

Jaki sprzęt do squasha przyda się początkującemu graczowi?

Jeśli chcesz sprawdzić, jak wygląda gra w squasha, na samym początku nie musisz kupować całego niezbędnego sprzętu. Jeśli udajesz się do klubu na trening lub towarzyską grę ze znajomym czy znajomą, w większości miejsc możesz wypożyczyć rakietę i piłki. Wystarczy zatem, że zabierzesz z domu sportowe obuwie (koniecznie takie, które nie będzie rysowało i zostawiało śladów na parkiecie kortu), strój sportowy (najlepiej składający się z krótkiej koszulki i krótkich spodenek), ręcznik i butelkę wody.

squash jaki sprzet na trening

Squash to twoja nowa pasja? Czas wybrać i kupić właściwy sprzęt!

Jeśli po pierwszych treningach squash okaże się formą aktywności, którą masz zamiar kontynuować w dłuższej perspektywie, warto zaopatrzyć się we własny sprzęt i profesjonalne ubranie. Oczywiście możesz kupić to, co potrzebne, jeszcze przed premierowym treningiem squasha, ale jeśli okazałoby się, że to nie jest sport dla ciebie, byłaby to zwyczajna strata pieniędzy. Poniżej przedstawiamy listę rzeczy, które powinna posiadać każda osoba regularnie grająca w squasha, niezależnie od poziomu zaawansowania:

  • rakieta do squasha – większość rakiet waży od około 110 do 180 gramów. Osoby początkujące powinny wybierać sprzęt z górnego zakresu wagowego tj. od 150 do 180 gramów (np. OPFEEL SR 160 2019[1] ). Ciężka rakieta pozwala na nadawanie większej siły, co jest ważne w początkowym etapie nauki. Taka rama jest jednak mało manewrowa i po zdobyciu większych umiejętności wskazana jest wymiana na lżejszy model przeznaczony dla bardziej zaawansowanych osób. Takimi rakietami są m.in. Dunlop Sonic Core Revelation 135[2]  czy Tecnifibre CARBOFLEX 125 CANNONBALL[3] . Oprócz wagi liczą się też inne czynniki. Tutaj przeczytasz więcej o tym, jak prawidłowo dobrać rakietę do squasha;
  • buty do squasha – modele stworzone specjalnie do squasha są bardzo wytrzymałe. Poza tym powinny charakteryzować się dobrą przyczepnością i tym, że podeszwa buta nie pozostawia czarnych śladów na parkiecie (aby mieć pewność, że tak jest, warto sprawdzić, czy buty posiadają oznaczenie „non marking”). Z racji tego, że squash jest dynamiczną grą, w której nie brakuje biegania i doskoków, buty powinny być po prostu wygodne. W innym przypadku trudno będzie skupić się na grze. Zawodnikom na początkowym etapie wystarczy podstawowe, tanie obuwie jak np. Perfly BS 190[4]  czy Perfly BS530[5] . Grając na wyższym poziomie, kiedy gra jest szybsza i bardziej intensywna, potrzebne będą wyższe modele. Dobre opinie mają buty do squasha Asics, jak FASTBALL 3[6]  czy GEL-COURT HUNTER 2[7] ;
  • piłki do squasha – są klasyfikowane ze względu na szybkość i wysokość odbicia. Dla początkujących graczy polecane są piłki szybkie, które odbijają się wyżej, co ułatwia grę. Poszukując piłek na pierwszy trening, warto zwrócić uwagę na oznaczenia. Najlepiej wybierać piłki bez kropek (np. OPFEEL SB100 Initiation[8] ) lub z jedną niebieską kropką. Piłki treningowe są oznaczone jedną czerwoną kropką, natomiast jedna żółta kropka oznacza piłki dla zaawansowanych zawodników. Wszystkie wymienione piłki są szybsze niż profesjonalne, turniejowe piłki z oznaczeniami dwóch żółtych kropek.
sprzet do gry w squasha

Poza rakietą, butami i piłkami warto też kupić okulary ochronne, które zabezpieczą gałki oczne w czasie gry. Warto bowiem pamiętać, że piłeczka odbija się z dużą siłą i prędkością, a bezpieczeństwo na korcie jest najważniejsze.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SQUASH

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia

Jak wybrać piłkę do squasha? Piłki do squasha - rodzaje piłek i ich oznaczenia
SQUASH

Jak wybrać rakietę do squasha?

Jak wybrać rakietę do squasha?
SQUASH

Gra w squasha - na czym polega squash?

Gra w squasha - na czym polega squash?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu