WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Pływanie z dziećmi na desce stand up paddle

11 lipiec 2019
#PORADY

Dzieci z zazdrością patrzą z brzegu jak wiosłujecie? Być może przyszedł już czas, aby zaprosić je do poznania stand-up paddle (SUP) oraz wodnego środowiska. Ale od jakiego wieku można zabrać dziecko na SUP? Jak je wyposażyć? I gdzie z nim pływać? W jakich warunkach wiatru i przy jakich falach? Itiwit odpowiada na Wasze pytania dotyczące rozpoczęcia przygody na SUP’ie z dziećmi.

#1 Jak zabrać dziecko na jego pierwsze wycieczki na SUP?

Dobrze wiesz, że nauka pływania na SUP’ie wymaga dobrego przygotowania, szczególnie gdy chodzi o dzieci. Mały nowicjusz musi umieć pływać i koordynować swoje ruchy (5 lat), być wyposażony w kamizelkę asekuracyjną i dobrą ochronę przed słońcem (okulary przeciwsłoneczne, kapelusz, ewentualnie koszulkę anty-UV).

Fot 1. Materiał własny | Zadbaj o to, by dziecko było dobrze przygotowane do pływania na desce SUP

Jeśli posiadasz dużą deskę (powyżej 12 stóp lub 3,5 m długości) najlepiej zainstalować dziecko na desce, dopóki jest małe, podczas kiedy Ty wiosłujesz. Takie delikatne podejście pozwoli maluchowi oswoić się z wodą, odczuć przyjemność jaką daje ślizg po wodzie i próbować stanąć na desce przy Tobie.

Zobacz wideo, w którym pokazujemy, jak przygotować się na wspólne pływanie z dzieckiem na desce stand up paddle:

Ale jak we dwójkę wejść na deskę stand up paddle? Poproś dziecko, aby przybliżyło się do środka deski, aby jej nie zdestabilizować, a następnie by oparło się plecami o Twoje kolana, jeśli to potrzebne.

#2 Jaki akwen wybrać, aby wypróbować pływanie na SUP z dzieckiem?

Zarówno dla dzieci jaki i dorosłych wybór akwenu na pierwsze razy jest kluczowy.

Wybierz spokojne miejsce, bez fal i bez prądów. Pomyśl o jeziorze lub stawie, których woda nie jest zbyt zimna i gdzie piaszczysta lub kamienista plaża ułatwia wejście do wody z deską.

Fot 2. Materiał własny | Pierwszy raz na SUP’ie? Wybierz spokojny akwen, bez prądów

Jeśli szukasz miejsca nad morzem, sprawdź czy nie ma fali i zbyt silnych prądów.

Kolejny punkt: bądź nieustępliwy jeśli chodzi o warunki pogodowe. Przenieś pierwszą wycieczkę na SUP’ie z dzieckiem jeśli jest zimno, mocno wieje lub pada. A to dlatego, żeby nie zgasić entuzjazmu malucha nim jeszcze wszedł do wody!

Porada: bądź ostrożny jeśli chodzi o ocenę trudności miejsca! Jako doświadczony użytkownik możesz uznać dane miejsce za łatwe, podczas kiedy początkujący, a tym bardziej dziecko, może uznać je za trudniejsze.

#3 Jaki sprzęt do stand-up paddle ułatwi dziecku start?

Zanim opuścicie brzeg poświęć kilka minut, aby zapoznać dziecko z miejscem i wytłumaczyć mu podstawowe zasady pływania na stand up paddle.

Maluch nie może się doczekać? Pozwól mu spróbować samodzielnego wiosłowania. Daj mu wtedy stabilną deskę dla początkujących, czyli szeroką, ale nie za długą, ani zbyt ciężką, w przeciwnym razie dziecko będzie miało kłopot z doniesieniem jej do wody i manewrowaniem. Najlepszym wyborem będzie tutaj SUP pneumatyczny!

Fot 3. Materiał własny | Deska SUP na pierwsze pływania dla dziecka powinna być szeroka – zapewni odpowiednią stabilizację

Wiosło musi także absolutnie być dostosowane do jego wzrostu. Nie dawaj mu swojego wiosła, mówiąc sobie, że na „pierwszy raz będzie wystarczające”: nawet jeśli ma posłużyć tylko raz, wiosło dla dziecka musi być dostosowane do jego wzrostu, aby umożliwić mu wykonanie skutecznego ruchu bez ryzyka zranienia się. Wybierz więc regulowane wiosło, lub zdecyduj się na wypożyczenie sprzętu dla dziecka.

Pozwól dziecku zaczynać tam, gdzie sam gruntujesz i pozostań przy nim, aby nabrało pewności i by móc udzielać mu porad. Myśląc już o wszystkich wspólnych wycieczkach na SUP’ach, które macie przed sobą! 🙂

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!
DLA RODZICÓW, HULAJNOGI

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu