Często przy zakupie drogiego sprzętu zastanawiamy się nad jego odpowiednią pielęgnacją, gdyż po zainwestowaniu sporych środków chcemy, aby posłużył nam jak najdłużej. Przy kupnie stołu sprawa konserwacji, pielęgnacji i przechowywania nie jest aż tak oczywista, dlatego w tym artykule zdradzę Wam sprawdzone techniki, które umożliwiają korzystanie ze stołu jak najdłużej.
Pierwsza ważna sprawa pojawia się już przy zakupie stołu. Występują 2 rodzaje i w zależności od tego, jaki wybierzemy, takie będzie miejsce przechowywania.
Stoły do użytku wewnętrznego (indoor) przeznaczone są jedynie do użytku domowego oraz w zamkniętych pomieszczeniach. Składają się z płyty wiórowej, która nie jest odporna na wilgoć. Pod wpływem wody płyta puchnie, co uniemożliwia grę na stole. Promienie słoneczne także mogą niekorzystnie wpłynąć na powłokę takiego stołu. Stół wewnętrzny powinien być przechowywany w suchym pomieszczeniu, nie można przechowywać go na zewnątrz.
Z tego względu coraz bardziej popularne są stoły do gry na zewnątrz (outdoorowe), dostosowane do warunków zewnętrznych (odporne np. na wilgoć czy wiatr). Stoły zewnętrzne mogą być przechowywane na dworze przez cały rok.
Niezależnie czy jest to stół zewnętrzny czy wewnętrzny podczas przechowywania trzeba uniknąć obciążenia blatów.
Ważnym elementem przy zakupie stołu do tenisa jest pokrowiec do stołu. Przechowywanie stołu pod pokrowcem pomaga znacząco wydłużyć żywotność każdego z elementów do tego pomaga chronić stół przed takimi zjawiskami jak korozja i kurz.
Jeśli stół nie ma pokrowca i jest przechowywany na dworze, w pierwszej kolejności warto zadbać o siatkę – dobrą praktyką jest zdejmowanie jej po grze i przechowywanie w suchym miejscu.
Istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest forma transportowania stołu. Powinniśmy unikać transportu stołu po powierzchni mokrej, błocie, piasku, trawie, w czasie deszczu, śniegu czy wichury. Dbałość o prawidłowy transport na pewno wydłuży czas trwałości stołu.
Następną sprawą jest czyszczenie stołu odpowiednimi środkami. Nie zaleca się czyszczenia stołu środkami żrącymi, ponieważ mogą one uszkodzić pierwszą warstwę, co dla stołów zewnętrznych może również oznaczać utratę powierzchni pochłaniającej światło UV. Do czyszczenia najlepiej użyć ściereczki z mikrofibry lub miękką gąbkę.
Warto również pamiętać o konserwacji elementów metalowych zgodnie z instrukcją na opakowaniu produktu.
Od czasu do czasu trzeba również pamiętać o naoliwieniu elementów ruchomych stołu odpowiednimi płynami (zawiasy, kółka). To działanie zapobiega powstawaniu korozji w trudno dostępnych miejscach ułatwia transport.
Autor: Klaudia Bonter