WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dbać o stół do tenisa stołowego, żeby służył nam jak najdłużej

26 sierpień 2019
#PORADY

Często przy zakupie drogiego sprzętu zastanawiamy się nad jego odpowiednią pielęgnacją, gdyż po zainwestowaniu sporych środków chcemy, aby posłużył nam jak najdłużej. Przy kupnie stołu sprawa konserwacji, pielęgnacji i przechowywania nie jest aż tak oczywista, dlatego w tym artykule zdradzę Wam sprawdzone techniki, które umożliwiają korzystanie ze stołu jak najdłużej.

RODZAJ STOŁU

Pierwsza ważna sprawa pojawia się już przy zakupie stołu. Występują 2 rodzaje i w zależności od tego, jaki wybierzemy, takie będzie miejsce przechowywania.

Stoły indoor to stoły, które można przechowywać w budynku. Składają się z płyty wiórowej, która nie jest odporna na wilgoć. Pod wpływem wody płyta puchnie, co uniemożliwia grę na stole.

Z tego względu coraz bardziej popularne są stoły outdoorowe, dostosowane do warunków zewnętrznych (odporne np. na wilgoć czy wiatr).

FORMA TRANSPORTOWANIA

Drugą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest forma transportowania stołu. Powinniśmy unikać transportu stołu po powierzchni mokrej, błocie, piasku, trawie, w czasie deszczu, śniegu czy wichury. Dbałość o prawidłowy transport na pewno wydłuży czas trwałości stołu.

stol_do_tenisa_stolowego_jak_o_niego_dbac

POKROWIEC DO STOŁU

Kolejnym ważnym elementem jest inwestycja w pokrowiec do stołu. Oczywiście najważniejszy produkt dodatkowy to pokrowiec do stołu outdoorowego – pomimo materiału, z którego są zbudowane tego typu stoły, dobrze jest chronić je, np. przed korozją.

pokrowiec_do_stolu_do_tenisa_stolowego

CZYSZCZENIE STOŁU

Następną sprawą jest czyszczenie stołu odpowiednimi środkami. Nie można czyścić stołu środkami żrącymi i mocnymi, bo mogą one uszkodzić pierwszą warstwę, co dla stołów zewnętrznych może również oznaczać utratę powierzchni pochłaniającej światło UV. Dodatkowo nie powinno się czyścić stołu materiałami do tego nieodpowiednimi (jak np. materiał wykonany z twardych włókien). Zalecam ściereczki z mikrofibry lub gąbkę.

Jeśli chodzi o konserwację elementów metalowych, bardzo dobrą inwestycją będą środki przeciwko korozji stosowane zgodnie z instrukcją na opakowaniu takiego produktu.

Warto także dbać o siatkę – jeżeli stół nie ma pokrowca i jest przechowywany na dworze, to dobrą praktyką jest wymontowanie siatki i schowanie jej w miejscu z małą ilością wilgoci (np. w domu w szafce :-)).

Od czasu do czasu dobrze jest także oliwić elementy ruchowe w stole odpowiednimi płynami (zawiasy, kółka). Ten zabieg znacząco przyczyni się do łatwiejszego transportu i zapobiegnie powstawaniu korozji w trudno dostępnych miejscach.

Autor: Klaudia Bonter

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT, TENIS STOŁOWY

Tenis stołowy - zasady. Jak grać w ping-ponga?

Tenis stołowy - zasady. Jak grać w ping-ponga?
TENIS STOŁOWY

Jak wybrać stół do tenisa stołowego

Jak wybrać stół do tenisa stołowego
TENIS STOŁOWY

Czym charakteryzuje się dobra piłka do tenisa stołowego?

Czym charakteryzuje się dobra piłka do tenisa stołowego?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu