WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak dbać o stół do tenisa stołowego, żeby służył nam jak najdłużej

26 sierpień 2019
#PORADY

Często przy zakupie drogiego sprzętu zastanawiamy się nad jego odpowiednią pielęgnacją, gdyż po zainwestowaniu sporych środków chcemy, aby posłużył nam jak najdłużej. Przy kupnie stołu sprawa konserwacji, pielęgnacji i przechowywania nie jest aż tak oczywista, dlatego w tym artykule zdradzę Wam sprawdzone techniki, które umożliwiają korzystanie ze stołu jak najdłużej.

RODZAJ STOŁU

Pierwsza ważna sprawa pojawia się już przy zakupie stołu. Występują 2 rodzaje i w zależności od tego, jaki wybierzemy, takie będzie miejsce przechowywania.

Stoły do użytku wewnętrznego (indoor) przeznaczone są jedynie do użytku domowego oraz w zamkniętych pomieszczeniach. Składają się z płyty wiórowej, która nie jest odporna na wilgoć. Pod wpływem wody płyta puchnie, co uniemożliwia grę na stole. Promienie słoneczne także mogą niekorzystnie wpłynąć na powłokę takiego stołu. Stół wewnętrzny powinien być przechowywany w suchym pomieszczeniu, nie można przechowywać go na zewnątrz.

Z tego względu coraz bardziej popularne są stoły do gry na zewnątrz (outdoorowe), dostosowane do warunków zewnętrznych (odporne np. na wilgoć czy wiatr). Stoły zewnętrzne mogą być przechowywane na dworze przez cały rok.

Niezależnie czy jest to stół zewnętrzny czy wewnętrzny podczas przechowywania trzeba uniknąć obciążenia blatów.

POKROWIEC DO STOŁU

Ważnym elementem przy zakupie stołu do tenisa jest pokrowiec do stołu. Przechowywanie stołu pod pokrowcem pomaga znacząco wydłużyć żywotność każdego z elementów do tego pomaga chronić stół przed takimi zjawiskami jak korozja i kurz.
Jeśli stół nie ma pokrowca i jest przechowywany na dworze, w pierwszej kolejności warto zadbać o siatkę – dobrą praktyką jest zdejmowanie jej po grze i przechowywanie w suchym miejscu.

pokrowiec_do_stolu_do_tenisa_stolowego

FORMA TRANSPORTOWANIA

Istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest forma transportowania stołu. Powinniśmy unikać transportu stołu po powierzchni mokrej, błocie, piasku, trawie, w czasie deszczu, śniegu czy wichury. Dbałość o prawidłowy transport na pewno wydłuży czas trwałości stołu.

stol_do_tenisa_stolowego_jak_o_niego_dbac

CZYSZCZENIE STOŁU

Następną sprawą jest czyszczenie stołu odpowiednimi środkami. Nie zaleca się czyszczenia stołu środkami żrącymi, ponieważ mogą one uszkodzić pierwszą warstwę, co dla stołów zewnętrznych może również oznaczać utratę powierzchni pochłaniającej światło UV. Do czyszczenia najlepiej użyć ściereczki z mikrofibry lub miękką gąbkę.

Warto również pamiętać o konserwacji elementów metalowych zgodnie z instrukcją na opakowaniu produktu.

Od czasu do czasu trzeba również pamiętać o naoliwieniu elementów ruchomych stołu odpowiednimi płynami (zawiasy, kółka). To działanie zapobiega powstawaniu korozji w trudno dostępnych miejscach ułatwia transport.

Autor: Klaudia Bonter

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

SPORT, TENIS STOŁOWY

Zasady tenisa stołowego czyli jak grać?

Zasady tenisa stołowego czyli jak grać?
TENIS STOŁOWY

Jak wybrać stół do tenisa stołowego?

Jak wybrać stół do tenisa stołowego?
TENIS STOŁOWY

Jak serwować w tenisie stołowym?

Jak serwować w tenisie stołowym?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu