Piłeczki do tenisa stołowego najczęściej wybieramy najtańsze. Cena niska, jakość w miarę dobra i jak się zniszczą, to kupujemy nowe. Ale co w przypadku osób grających już w ligach? Czy można grać piłeczką z jedną gwiazdką na turniejach? Jakie jest tworzywo na piłeczkę ping-pongową? Na te pytania, jak i na inne wątpliwości, odpowie Wam ten artykuł.
Piłeczka ping-pongowa – z czego zrobiona jest piłka? Piłeczek jest wiele i są one wykonane z różnych tworzyw. Najczęściej spotyka się piłeczki z plastiku bądź – co jest coraz rzadsze – z celuloidu. Jakie piłki do tenisa stołowego wybrać?
Piłeczki celuloidowe mają inną dynamikę – są wolniejsze, ale za to bardziej miękkie, co ułatwia grę zawodnikom skupiającym się na spinie.
Każda piłeczka, która miałaby zostać oficjalną częścią turnieju, podlega restrykcyjnym zasadom. Średnica piłki do tenisa stołowego to 40 mm. Musi ją cechować także idealna kulistość, a kolory, którymi można grać, to biały na stole o kolorze zielonym lub pomarańczowy na stole o kolorze niebieskim. Ile waży piłeczka do ping-ponga? Jej masa to około 2,7 grama.
Piłeczki niskiej jakości charakteryzują się widocznymi szwami od środka i są bardzo miękkie. Przy zakupie powinniśmy zwracać uwagę na jakość, ponieważ jedynie piłeczki zatwierdzone przez ITTF (International Table Tenis Federation) są dopuszczone do oficjalnych meczów, a także zapewniają najlepszą jakość odbicia, która wiąże się z lepszą grą – czyli odbicia są bardziej komfortowe.
Piłeczki mają także gwiazdki, które są umowne (1 gwiazdka oznacza piłki rekreacyjne, do amatorskiej gry, 2 gwiazdki treningowe, do amatorskich turniejów, a 3 gwiazdki z oznaczeniem ITTF na oficjalne mecze, np. ligowe).
Zanim kupimy piłeczki, warto poznać swoje zapotrzebowanie – czy chcemy pograć ze znajomymi rekreacyjnie, czy może trenujemy do ważnego turnieju.