WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Dlaczego warto wybrać kombinezon do triathlonu?

05 lipiec 2019
#PORADY
#SPRZĘT

Tak urozmaicona dyscyplina sportu jaką jest triathlon, zawierająca w sobie pływanie, kolarstwo i bieganie, stawia przed nami trudne zadanie w kontekście doboru stroju startowego.

Często zdarza się, że debiutujący zawodnicy stawiają na podział: strój pływacki, kolarski i biegowy. Wtedy pojawia się pewien dyskomfort w strefach zmian i cała operacja przygotowania do kolejnych etapów zabiera trochę czasu. Dla większej wygody i oszczędności czasu powstały stroje triathlonowe, które zakładamy przed startem zawodów i spokojnie możemy w nich dobiec aż do mety!

kombinezon_do_startow_w_triathlonie

Fot 1. Materiał własny | Dla większej wygody i oszczędności czasu powstały stroje triathlonowe

Czym charakteryzuje się taki strój?

Po pierwsze jest szybkoschnący, co jest bardzo potrzebne po etapie pływackim, gdy wsiadamy na rower. Po drugie, posiada wkładkę rowerową dla większego komfortu w trakcie jazdy. Nie przeszkadza ona później na etapie biegowym, pozwalając spokojnie ukończyć zawody.

Odmienne stroje nieco różnią się swoją charakterystyką. Niektóre z nich lepiej nadawać się będą na krótsze dystanse. Dobrym przykładem jest strój triathlonowy Aptonia Trifonction SD. Nie posiada on rękawków, zapewniając dzięki temu doskonałą ruchomość rąk (ważne przy bieganiu). Ma z kolei dwie kieszenie, które są absolutnie wystarczające na krótkich dystansach i możemy w nich schować potrzebne żele.

kombinezon_triathlonisty

Fot 2. Materiał własny | Posiadanie kombinezonu może być bardzo pomocne np. w strefie zmian

Takie kieszenie są niewielkie i nie będą miały negatywnego wpływu na wzrost oporu wody czy powietrza w trakcie wyścigu. Przydatnym dodatkiem, na który warto zwrócić uwagę jest silikonowa, antypoślizgowa wstawka od wewnętrznej strony nogawek (na ich końcach). Zapobiega ześlizgiwaniu się stroju w trakcie zawodów. Jest to model stroju, w którym startuję na większości zawodów różnej rangi i nie mam z nim żadnych problemów.

kombinezon_triathlonowy

Fot 3. Materiał własny | Antypoślizgowe wstawki zapobiegają ześlizgiwaniu się stroju w trakcie zawodów

A co na dłuższe dystanse?

Na dłuższe dystanse (połówka Ironmana czy pełen Ironman) warto wybrać nieco inny strój. Dla porównania wymienię strój Trifonction LD. Posiada on rękawki, które chronią większą powierzchnię skóry przed słońcem. Niektóre modele strojów z rękawkami są również  wybierane ze względu na korzyści aerodynamiczne. Na tak długich dystansach naprawdę możemy zrobić różnicę dbając o każdy szczegół. Dodatkowo, zamiast dwóch posiada on cztery kieszenie, aby pomieścić więcej żeli i odżywek. Różnice na pewno zrobi też zastosowana wkładka rowerowa. W przypadku Trifonction LD jest to wkładka żelowa, która zapewnia lepszy komfort na długich dystansach. Testowałem ten strój w treningu i w porównaniu z podstawową wkładką występująca w stroju SD, wkładka żelowa robi różnicę.

kombinezon_triathlonowy_na_dlugi_dystans

Fot 4. Materiał własny | Na dłuższe dystanse bardziej sprawdzi się model Trifonction LD

Stroje doskonale przylegają do ciała zapewniając komfort w wodzie. Zazwyczaj posiadają również rozpinany suwak, gdyby zrobiło nam się gorąco. Warto wiedzieć, że kupując strój mamy do wyboru opcję jedno- i dwuczęściową. Stroje dwuczęściowe lepiej sprawdzą się na dłuższych dystansach. Poza tym, że zapewniają odrobinę więcej komfortu, są również świetnym rozwiązaniem jeśli zdarzy się nam potrzeba skorzystania z toalety (na dystansie Ironmana przy wysiłku 10-godzinnym to się może zdarzyć).

Strój triathlonowy przed startem w tego typu zawodach, biorąc pod uwagę ceny podstawowych modeli, to dobra inwestycja. Już za 130 zł możemy sobie pozwolić na znacznie większy komfort i poprawę czasów. Wtedy możemy czerpać z tej przygody jak najwięcej radości i tego Wam życzę! 🙂

Dominik Bogdanowicz Decathlon Warszawa Okęcie
Masz pytania dotyczące sprzętu lub treningu triathlonowego? Chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami, a może masz ochotę na wspólne uprawianie sportu? Pisz śmiało na adres dominik.bogdanowicz@decathlon.com lub odwiedź mnie w sklepie Decathlon Okęcie w Warszawie. Do zobaczenia! :-)
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Masz pytania dotyczące sprzętu lub treningu triathlonowego? Chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami, a może masz ochotę na wspólne uprawianie sportu? Pisz śmiało na adres dominik.bogdanowicz@decathlon.com lub odwiedź mnie w sklepie Decathlon Okęcie w Warszawie. Do zobaczenia! :-)
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

PŁYWANIE, TRIATHLON

Jak wybrać piankę do pływania?

Jak wybrać piankę do pływania?
PŁYWANIE, TRIATHLON

Jak pływać w jeziorze, kiedy woda jest bardzo zimna?

Jak pływać w jeziorze, kiedy woda jest bardzo zimna?
TRIATHLON

Jakie zawody wybrać na początku przygody z triathlonem?

Jakie zawody wybrać na początku przygody z triathlonem?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu