WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

7 cudów świata – miejsca, które warto zobaczyć

12 sierpień 2021

Oryginalną listę 7 cudów świata opracował w II wieku p.n.e. Antypater z Sydonu. Obecnie poza kompleksem piramid w Gizie nie ma już ani jednego obiektu, który znajdował się na tej liście. W 2007 roku powstała jednak lista 7 nowych cudów świata, czyli miejsc, które pod różnymi względami wyróżniają się na tle pozostałych. Poznaj je, zaplanuj podróż i odkryj zapierające dech w piersiach miejsca w Chinach, Jordanii, Brazylii, Peru, Meksyku, Włoszech i Indiach!

Jak powstała lista 7 nowych cudów świata?

Nowa lista 7 cudów świata to nic innego, jak miejsca, które warto odwiedzić. Mimo że lista powstała w 2007 roku, to projekt wyboru miejsc został zainicjowany już we wrześniu 1999 roku. Wtedy kanadyjski filmowiec, lotnik i podróżnik szwajcarskiego pochodzenia – Bernard Weber wyszedł z inicjatywą realizacji takiego przedsięwzięcia. Do listopada 2005 roku na liście kandydujących miejsc znalazło się aż 177 obiektów z całego świata (obowiązywało kryterium ukończenia budowy przed 2000 rokiem).

Dokładnie 1 stycznia 2006 roku szwajcarska organizacja New Open World Corporation (NOWC) ogłosiła listę 21 finalistów. Wśród nich znalazł się wspomniany już kompleks piramid w Gizie, ale ostatecznie zdecydowano, że one otrzymają tytuł honorowego kandydata, ze względu na kwestię historyczną i przynależność do starożytnych siedmiu cudów świata.

Najciekawsze miejsca na świecie, które znalazły się na nowej liście 7 cudów świata

Zdania na temat tego, czy najpiękniejsze miejsca na świecie to właśnie te, które znalazły się na nowej liście 7 cudów świata, są podzielone. Niemniej są to na pewno miejsca, które warto odwiedzić. Należy zauważyć, że chcąc zwiedzić wszystkie z nich, trzeba liczyć się z poświęceniem sporej ilości czasu oraz pieniędzy. Tylko jedno z siedmiu miejsc na liście znajduje się bowiem w Europie. To słynny rzymski amfiteatr Flawiuszów, czyli Koloseum

Amfiteatr Flawiuszów-Koloseum

Ta charakterystyczna, duża budowla ma długość 188 m, szerokość 156 m, obwód 524 m i wysokość 48,5 m. Ostatnie igrzyska miały tam miejsce w 528 roku. Później wnętrze starożytnego amfiteatru się zmieniało, był tam nawet kościół, a sama arena została przekształcona w cmentarz. Obecnie turyści mogą zwiedzać Koloseum, a dzięki przewodnikom bliżej poznać jego historię. Poza Koloseum na liście 7 nowych cudów świata znajdują się:

Wielki Mur Chiński

Śmiało można określić go mianem symbolu Chin. Jeden z największych, z 7 cudów świata.To system murów obronnych, na które składają się różnego rodzaju zapory i wieże. Jego długość wynosi około 2400 km i niegdyś poza funkcją obronną pełnił też funkcję handlową. W 1987 roku Wielki Mur Chiński został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ważną dla turystów informacją jest to, że tylko niewielkie fragmenty można zobaczyć z bliska. Są to: Huanghua, Badaling, Jinshanling, Mutianyu, Simatai i Juyongguan. Pozostałe są w tak złym stanie, że zagrażają bezpieczeństwu i nie można ich zwiedzać.

Petra

Petra to wspaniałe, ukryte w skałach miasto w Jordanii. Turyści z całego świata chętnie przyjeżdżają w to miejsce, choć z samego starożytnego miasta zamieszkiwanego niegdyś przez Nabatejczyków zachowały się tylko ruiny. Co ciekawe, jeszcze w latach 80. XX wieku było ono zamieszkiwane przez Beduinów. Mimo że Petrę może zwiedzić każdy, to… nie każdy się do tego nadaje. Miasto znajduje się bowiem na środku pustyni, na terenach górskich, przez co dotarcie do niego dla niektórych może okazać się zbyt wymagające. Dla wielu dobrą wiadomością może być to, że poza zwiedzania pieszego Petrę można też zwiedzać na koniu, ośle, wielbłądzie lub bryczką;

Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro

Statua to słynny, znany na całym świecie 38-metrowy pomnik Jezusa Chrystusa w Rio de Janeiro w Brazylii. Symbol Rio został odsłonięty w 1931 roku. Turyści chcący z bliska zobaczyć monument mogą dotrzeć do niego drogą albo kolejką zębatą. U stóp pomnika znajduje się punkt obserwacyjny. Do niego można dojść schodami (222 stopnie), wybrać windę lub schody ruchome.

Machu Picchu

Machu Picchu czyli najlepiej zachowane miasto Inków w Peru. Jest położone na wysokości 2090–2400 m n.p.m. Dotarcie do Machu Picchu nie jest łatwe, ponieważ nie prowadzi do niego droga dla pojazdów osobowych czy autobusów. Można dotrzeć tam pieszo albo wybrać bardziej wygodną formę transportu, czyli pociąg;

Tadź Mahal

Jeden z 7 cudów świata, znany również jako świątynia miłości. Znajduje się w Indiach (dokładnie w Agrze nad rzeką Jamuna) i została wzniesiona przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów. Powstała w hołdzie dla żony Szahdżahana, Mumatz Mahal. Tadź Mahal w Indiach jest uznawana za narodową świętość, co tylko pokazuje, jak duże ma znaczenie dla mieszkańców. Zwiedzanie jest możliwe przez sześć dni w tygodniu (z wyjątkiem piątku, kiedy odbywają się modlitwy).

Chichen Itza

Jest prekolumbijskim miastem założonym przez Majów. Znajduje się na półwyspie Jukatan w Meksyku. Najbardziej znanym zabytkiem w Chichen Itza jest świątynia Kukulkana, która ma kształt piramidy, ale w odróżnieniu od tych egipskich, posiada ścięty wierzchołek. Będąc w Meksyku, dotarcie do Chichen Itza nie powinno stanowić problemu. Można skorzystać z transportu publicznego albo wynająć auto.

Planowanie długich, zagranicznych podróży nie jest łatwe. Jeśli chcecie rozpocząć samodzielne podróżowanie, to dowiedzcie się, na co zwrócić uwagę, czytając artykuł: „Jak zacząć podróżować na własną rękę – top 6 porad”. W czasie wyprawy z pewnością potrzebny będzie sprzęt turystyczny lub kempingowy, którego dobór uzależniony jest od środka transportu, terenu w jakim będziemy się poruszać i wielu innych czynników.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu