WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Gdzie na spacer w Warszawie?

30 czerwiec 2021

Warszawa może Ci się kojarzyć z ogromnymi połaciami zabudowanych terenów, ale ma ona także drugie oblicze. Jest to przede wszystkim obszar pełen parków, zieleni i wspaniałych miejsc na spacer w obliczu przyrody. Przedstawiamy najciekawsze parki, do których możesz udać się na relaksujący spacer w stolicy!

Park Łazienkowski

Czy możesz wymienić słynniejszy park warszawski? Prawdopodobnie nie. Park Łazienkowski został założony przez Stanisława Augusta Poniatowskiego jeszcze w XVIII wieku i stanowi najbardziej rozpoznawalny teren zieleni w stolicy. Jego powierzchnia wynosi aż 76 ha, aby więc go zwiedzić w całości, będziesz potrzebował zdecydowanie więcej czasu niż jedno popołudnie. I nie zapomnij o dobrym obuwiu miejskim!

laazienki krolewskie
Pałac Łazienkowski, fot. pixabay

Co ważne, Park Łazienkowski to nie tylko tereny zielone. To również zespół pałacowy z pięknym Pałacem na Wyspie oraz Pałacem Myślewickim na czele. A to dopiero początek: zobaczysz tu także wyjątkowy most i pomnik Jana III Sobieskiego, Świątynię Sybilli, amfiteatr i wiele, wiele innych, bardzo ciekawych obiektów. Spacery po Warszawie musisz rozpocząć od Parku Łazienkowskiego!

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Arkadia”

Popularny, piękny park znajdujący się w dzielnicy Mokotów. Charakteryzuje go wyjątkowo bogata bioróżnorodność, znajdziesz tu ponadto wiele gatunków ptaków, takich jak dzięcioł średni, czyżyk, kowalik zwyczajny, czy jemiołuszka. Po dłuższym spacerze z dużą przyjemnością odpoczniesz nad stawami parkowymi. Powierzchnia parku wynosi ok. 14 ha.

To idealne miejsce dla osób aktywnych. Dobrze sprawdzi się np. dla miłośników joggingu. Nie zapominaj tylko o wygodnym obuwiu sportowym oraz o urządzeniu do pomiaru tętna, takim jak smartband czy smartwatch.

Ogród Saski

Będąc w warszawskim Śródmieściu nie możesz nie odwiedzić wspaniałego Ogrodu Saskiego. Liczący 15,5 ha powierzchni kompleks to nie tylko tereny zielone, ale też szereg zabytków architektury i wspaniałych dzieł sztuki. Znajdziesz tu 21 pięknych rzeźb, empirową fontannę z 1855 roku, słynny Grób Nieznanego Żołnierza, czy wyjątkowy Pałac Błękitny. Idealne miejsce, by odpocząć od warszawskiego zgiełku i spróbować np. takich aktywności, jak nordic walking.

nordic_walking_w_warszawie

Park i ogród w Wilanowie

Przepiękny park w warszawskim Wilanowie, stanowiący obowiązkowy punkt każdego turysty przyjeżdżającego do stolicy. Zajmujący łącznie 45 ha obszar został zagospodarowany jako park jeszcze w XVII wieku – razem z imponującym Pałacem Wilanowskim, stanowiącym jego największą atrakcję.

Park w Wilanowie zachwyca również przepięknymi ogrodami, w tym ogrodem różanym, czy ogrodem angielsko-chińskim. Wartym zobaczenia miejscem jest ponadto brama wybudowana w stylu neogotyckim, czy figuralne rzeźby w ogrodach pałacowych. Zachwycające miejsce, które warto uwiecznić – nie zapomnij więc o aparacie fotograficznym!

Park Ujazdowski

Park o ciekawej historii, sięgającej XIX wieku. Nie jest to wprawdzie największy park w Warszawie, ale sięgający 5,7 ha obszar gwarantuje bardzo przyjemną rekreację. Najbardziej charakterystycznym punktem obszaru jest urokliwy Staw Ujazdowski, na brzegu którego znajduje się przykuwająca uwagę pergola.

Ponadto w Parku Ujazdowskim znajdziesz zabytkową wagę osobową z 1898 roku, pomnik Ignacego Paderewskiego, czy słynną rzeźbę Gladiator Piusa Welońskiego. To bez wątpienia jedno z ciekawszych miejsc stolicy!

Ogród Krasińskich

Historia tego parku sięga roku 1676, kiedy to został założony jako park w stylu barokowym. Jego charakter i rozmiar zmieniał się w następnych stuleciach. Obecnie zajmuje powierzchnię niemal 12 ha i jest jednym z piękniejszych parków w Warszawie.

Obszar ten przeszedł generalną rewitalizację i obecnie swoim stylem przypomina park XIX wieczny. Teren posiada bardzo bogate walory przyrodnicze i cechuje się dużą różnorodnością biologiczną. Jego najbardziej charakterystycznym punktem jest wspaniały Pałac Krasińskich otoczony wystawnym ogrodem.

Park Skaryszewski

Niezwykle trudno znaleźć w Polsce piękniejszy park od Parku Skaryszewskiego. Potwierdzeniem tej tezy jest uzyskany przez park tytuł Najpiękniejszego Parku w Polsce w 2009 roku, obszar ten uzyskał także tytuł trzeciego Najpiękniejszego Parku w Europie. Nie bez kozery Park Skaryszewski jest jednym z ulubionych miejsc Warszawiaków.

Park zdobi blisko 280 gatunków drzew i krzewów oraz pięknie wkomponowane, sztuczne jeziorka. Znajdziesz tu nawet urokliwy wodospad, jak i niezwykłe rozarium. Warto zabrać ze sobą lornetkę, bowiem możesz napotkać tu wiele gatunków ptactwa. Park ozdabia też szereg niespotykanych rzeźb. Wszystko to sprawia, że obszar ten jest jednym z najchętniej odwiedzanych parków w Warszawie!

Park Praski

Ten zabytkowy park w dzielnicy Praga-Północ zajmuje obszar blisko 19 ha i jest jednym z najstarszych parków w stolicy. Wyróżnia się ciekawym ukształtowaniem terenu, eleganckim deptakiem spacerowym oraz starym drzewostanem.

Co ciekawe, Park Praski połączony jest z ogrodem zoologicznym, dzięki czemu spacer można wzbogacić także o wizytę wśród dzikich zwierząt. Bez wątpienia Park Praski jest jednym z ciekawszych terenów zielonych w Warszawie, wyróżniający się właśnie dostępem do tutejszego zoo

Podsumowanie

Oczywiście wymienione tu parki to tylko te najpopularniejsze i – naszym zdaniem – najciekawsze miejsca na spacer w Warszawie. Stolica posiada jednak ogromną liczbę terenów zielonych i parków. Zachęcamy, abyś na własną rękę odkrył pozostałe!

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu