Czy istnieje możliwość samodzielnego wyprania kurtki puchowej? W jaki sposób należy to zrobić? Czy puch w kurtce nie opadnie na sam dół? Z tymi pytaniami spotkałam się wielokrotnie w czasie swojej pracy w sklepach Decathlon. W poniższym artykule postaram się pokazać, w jaki sposób wyczyścić produkty wykonane z puchu (ten sam sposób dotyczy kurtek oraz puchowych śpiworów).
Kurtki puchowe zostały stworzone przede wszystkim po to, by służyć jako warstwa ogrzewająca. Do tego procesu wykorzystywany jest puch, który pomaga izolować ciepłe powietrze wytworzone przez nasz organizm, tak by nie przedostało się na zewnątrz. Tzw. puchówki często służą jako druga (w przypadku deszczu trzeba nałożyć kurtkę wodoodporną) lub trzecia warstwa odzieży w czasie turystycznych wędrówek. Ten typ ubioru zdobył zaufanie wielu podróżników ze względu na swoje właściwości termoizolujące, ale także kompaktowość pozwalającą zmniejszyć kurtkę do niewielkich wymiarów i schować ją do małych woreczków lub kieszeni w plecaku.
Fot 1. Materiał własny | Ten typ ubioru zdobył zaufanie wielu podróżników ze względu na swoje właściwości termoizolujące
W zależności od wartości wskaźnika CUIN (im wyższy jego poziom, tym większa sprężystość puchu, a co za tym idzie – lepsza izolacja ciepła od otoczenia) firma Decathlon w swojej ofercie posiada:
Fot 2. Materiał własny | Wśród kurtek dostępnych w sklepach Decathlon znajdują się kurtki trekkingowe
Zanim włożysz kurtkę puchową do pralki, spróbuj zetrzeć błoto lub brud samodzielnie. Następnie pozapinaj wszystkie zamki, rzepy, klapy, które znajdują się w puchówce.
Po wypraniu kurtkę puchową można wysuszyć w suszarce przy zredukowanych obrotach lub rozłożyć ją na płaskiej powierzchni i co kilka godzin strzepać. Ten zabieg pomoże równo rozprowadzić puch w specjalnie przeszytych komorach w kurtce. Suszenie puchowej kurtki zajmuje od kilku do kilkunastu godzin, dobrze jednak wykonać ten proces dokładnie i powoli, by uniknąć zbrylenia lub stęchnięcia puchu. Choć historia zna takie przypadki, w których kurtka puchowa schnie nawet do kilku dni. Materiał kurtki może wydawać się suchy, a mimo to puch i pierze w środku nadal magazynują wilgoć. Proces schnięcia może trwać i kilka dni w zależności od temperatury, przewiewu i wilgotności powietrza w pomieszczeniu.
Fot 3. Materiał własny | Proces schnięcia może trwać i kilka dni w zależności od temperatury, przewiewu i wilgotności powietrza w pomieszczeniu
Takiego typu odzieży lub śpiworów nie należy suszyć na powietrzu, przypinając je klamerkami, ponieważ spowoduje to zbicie i opadnięcie puchu, a co za tym idzie – utracenie wszystkich właściwości technicznych.
Pranie kurtki puchowej nie należy do najłatwiejszych czynności, warto jednak dbać o wszystkie aspekty techniczne, gdyż w przeciwnym razie wszelkie właściwości termoizolacyjne naszej kurtki przestaną mieć jakiekolwiek znaczenie. W razie jakichkolwiek pytań służę pomocą.
Do zobaczenia na szlaku 🙂