WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaki plecak w góry wybrać na jednodniowe wycieczki trekkingowe?

02 May 2023

Górski trekking to wspaniały sposób na spędzanie czasu wolnego na łonie natury. Świeże powietrze, niezrównane widoki, prawdziwy reset niepożądanych myśli i intensywny trening to tylko niektóre z powodów, dla których można pokochać góry. Aby bezpiecznie i komfortowo móc się po nich poruszać, należy zadbać o odpowiednie obuwie, odzież i pozostałe wyposażenie. Jednym z najważniejszych jego elementów jest plecak turystyczny. Jeśli tak jak my kochasz górskie wędrówki i zastanawiasz się, jaki plecak w góry wybrać, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.


Pojemność plecaka w góry – jak ilość litrów przekłada się na rozmiar plecaka

W dobrych sklepach turystycznych, znaleźć można plecaki o pojemności od 10 litrów do nawet 90 litrów. Osobom, które nie mają jeszcze doświadczenia w wędrówkach górskich, taka informacja niewiele mówi. Postanowiliśmy więc rozpocząć ten poradnik od określenia tego, co konkretnie mówi nam pojemność plecaka. I tak pojemność:

  • do 30 litrów oznacza typowy plecak na jednodniową wycieczkę po górach,
  • od 30 litrów do 50 litrów plecak średniej wielkości, który sprawdzi się podczas weekendowych wypraw górskich,
  • od 50 litrów do 90 litrów duży plecak na kilkudniowy wypad w góry.

Rodzaje plecaków turystycznych – jakie są podstawowe typy tych akcesoriów

Obecnie większość plecaków turystycznych, dostępnych w dobrych sklepach sportowych, stanowią plecaki uniwersalne. Wybiera się więc jedynie ich pojemność, wygląd i wyposażenie. Plecaki typu turystycznego dzielą jednak na kilka podstawowych rodzajów. Wyróżniamy więc:

  • plecak podręczny, którego pojemność to maksymalnie 20 litrów. Jest to akcesorium, do którego zmieści się bidon z wodą, kanapki i kurtka przeciwdeszczowa. Jest to produkt idealny na dłuższy spacer, nie zaś na wymagający trekking górski;
  • plecak trekkingowy, który należy do najbardziej popularnych modeli górskich. Ich pojemność najczęściej mieści się w przedziale od 20 do 50 litrów. Można zabrać go na wędrówkę jednodniową o dużej intensywności lub na weekendowy wypad w góry;
  • plecak trekkingowo-transportowy, to opcja na dłuższą wyprawę w góry. Jego pojemność to od 50 do 90 litrów. Zmieści się do niego wszystko, czego potrzeba na kilkudniową wycieczkę po trudnych terenach;
  • plecak transportowy, który cechuje się największą pojemnością, od 100 litrów w górę. Taki sprzęt to propozycja dla miłośników wysokogórskich ekspedycji, które trwają wiele dni;
  • plecak alpinistyczny, który jest pojemny (20-50 l) i sprawdza się podczas wspinaczki. Cechuje go duża liczba troczków, kieszeni i elementów, do których przypiąć można karabińczyk.

Rodzaje plecaków specjalistycznych w góry – które typy zaliczają się do tej kategorii

Góry to teren, który oferuje turystom znacznie więcej niż tylko chodzenie po nim. W zależności od tego, jaką aktywność chcemy uprawiać, możemy wybierać także spośród plecaków specjalistycznych. Korzystają z nich profesjonaliści i zaawansowani miłośnicy turystyki górskiej. Wśród modeli specjalistycznych wyróżniamy:

  • plecaki wspinaczkowe, które cechuje przede wszystkim świetna wytrzymałość i obecność licznych elementów, potrzebnych do przytroczenia sprzętu do wspinaczki;
  • plecaki rowerowe, których podstawową cechą jest komfort użytkowania i niska waga. Modele na rower, wyposażone są też często w pojemnik na wodę, do którego przymocowana jest rurka, przez którą można uzupełniać płyny w organizmie bez konieczności wyjmowania jej z plecaka;
  • plecaki zimowe, które należą do najbardziej wytrzymałych. Muszą one bowiem utrzymać ciężar licznych sprzętów turystycznych, takich jak raki, czekany, lawinowe ABC, a nawet narty skiturowe;
  • plecaki z nosidłem, czyli sprzęt, dzięki któremu można chodzić po górach z małym dzieckiem.

Komora, komin, klapa – podstawowe elementy plecaka turystycznego

Każdy plecak posiada komorę. Można powiedzieć, że tworzy ją całe wnętrze tego akcesorium. W przypadku mniejszych plecaków, komora jest zazwyczaj jedna. Większe plecaki mogą posiadać dwie, przedzielone rozpinaną przegrodą, oddzielne komory różnej wielkości. Często dolna komora przeznaczona jest do przechowywania w niej śpiwora. Dzięki wyposażeniu jej w zamek, można wyjmować śpiwór bez konieczności rozpakowywania całego ekwipunku. Jeśli w plecaku brakuje miejsca, można powiększyć pojemność poprzez rozłożenie tak zwanego komina. Jest to materiał, który od góry zabezpieczony jest ściągaczem. Dzięki temu możemy powiększyć litraż 5-10 l. Ostatnim podstawowym elementem plecaka jest jego klapa. Odpowiada ona za ochronę ekwipunku od góry. Regulacja klapy pozwala na dopasowanie litrażu do potrzeb użytkownika. Jeśli potrzebujemy miejsca na karimatę, linę lub mały namiot, możemy umieścić go na samej górze i przytwierdzić klapą, aby zawartość nie wysunęła się podczas wędrówki.

Kieszenie, mocowania, troczki – dodatkowe wyposażenie plecaka górskiego

Każdy, kto choć raz brał udział w wycieczce trekkingowej wie, jak istotne są w plecaku kieszenie. To dzięki nim, wszystko co potrzebne można mieć zawsze pod ręką. Boczne kieszenie pomagają transportować bidony z wodą, przednie kieszonki natomiast mapę, telefon, latarkę, czapkę, okulary lub inne niezbędne podczas wędrówki sprzęty. Istotnym elementem są także troczki i innego typu mocowania. Za pomocą karabińczyka można do nich doczepić kubki, liny, raczki i inne akcesoria. Troki regulowane pod względem długości, pozwalają też umocować na plecaku karimatę, namiot, siedzisko lub śpiwór.

System nośny – element odpowiadający za komfort użytkowania plecaka trekkingowego

System nośny to jeden z najważniejszych elementów, na który warto zwrócić uwagę wybierając plecak w góry. Odpowiada on za rozłożenie ciężaru na plecach i barkach. Jest niezwykle istotny w wędrówkach po górach, ponieważ pomaga odciążyć kręgosłup i pozostałe części układu kostnego człowieka. System nośny tworzy wzmocniony panel umieszczony na plecach, pasy piersiowe i pasy biodrowe. Elementem, który w ogromnym stopniu zwiększa komfort użytkowania jest także siatka dystansująca. Odpowiada ona za wentylację. Dzięki niej plecy nie pocą się, ponieważ przez cały czas dociera do nich świeże powietrze.

Plecak turystyczny w góry – na co zwrócić uwagę wybierają plecak na górską wędrówkę

W poprzedniej części poradnika opisaliśmy podstawowe elementy, na które należy zwrócić uwagę, by wybór plecaka był prostszy. Podsumowując, zawsze dopasowuj pojemność plecaka do swoich potrzeb. Pomyśl o tym:

  • po jakich terenach masz zamiar się poruszać,
  • w jakiej porze roku będzie Ci on potrzebny,
  • jaki ekwipunek będzie trzeba do niego zmieścić,
  • gdzie masz zamiar nocować.

Plecak w góry na jeden dzień – jaki model wybrać na jednodniową wycieczkę w góry

Jedziesz w góry i zastanawiasz się, jak wybrać plecak na kilkugodzinne wycieczki trekkingowe? W zależności od pory roku i Twoich indywidualnych potrzeb, możesz wybierać spośród modeli o pojemności od 10 do 30 l. Idąc na letni spacer po niższych pasmach gór, wygodny będzie mały plecaczek, do którego zmieści się bidon z wodą, mały prowiant i lekka kurtka przeciwdeszczowa. Świetnym rozwiązaniem jest tu na przykład plecak Quechua Arpenaz NH50 (10l), Quechua Arpenaz NH100 (20l), Forclaz Travel (10l lub 20l), Quechua Arpenaz NH500 (20l), Quechua Escape (16l) i model z systemem nośnym Quechua Arpenaz MH500 (20l). Jeżeli wybierasz się w bardziej wymagające tereny, lepiej sprawdzi się model nieco większy. Podobnie w przypadku, gdy pogoda będzie wymagała zabrania ze sobą większej liczby ubrań na zmianę. Wtedy rozważ zakup plecaka Quechua Arpenaz NH100 (30l), Quechua NH Escape 500 (23l lub 32l), Quechua MH500 (30l), Quechua Arpenaz NH500 (30l), Forclaz Travel (25l) lub Quechua NH500 (30l).

Weekendowy plecak w góry – jaki plecak turystyczny wybrać w góry na weekend

Planując weekend w górach, warto mieć ze sobą plecak zdecydowanie bardziej pojemny. Proponujemy przedział od 30 do 50l. Oczywiście należy dopasować go do ilości ekwipunku, który zamierzamy ze sobą zabrać. Jest on zależny między innymi od tego, gdzie będziemy nocować. Nocleg w schronisku oznacza brak dodatkowego bagażu lub zabranie ze sobą lekkiego śpiwora. Nocowanie pod namiotem wymaga plecaka pojemniejszego, który pomieści zarówno śpiwór jak i karimatę oraz mały namiot. Matę i śpiwór przytroczyć można oczywiście po zewnętrznej części plecaka. Namiot zmieści się pod klapą. Bagaż na weekendowy wypad w góry wymaga jednak dobrego systemu nośnego. Postaw na plecak z pasem biodrowym i wzmocnieniem na plecach. Jaki plecak wybrać na weekend? Jeśli będziesz spać w schronisku, możesz rozważyć plecak Quechua MH100 (40l), Quechua MH500 (30l lub 40l) lub Quechua NH500 (30l). Jeżeli bierzesz ze sobą dodatkowy sprzęt do nocowania, warto wybrać plecak Forclaz M100 Easyfit (50l), Forclaz MT500 Air (45+10l lub 50+10l), Forclaz MT900 (45+10l lub 50+10l), Forclaz Travel 900 (50+6l), bądź Forclaz Travel 100 (50l).

Plecak trekkingowy – jak wybrać dobry plecak na kilkudniowy trekking po górach

Kilkudniowy trekking po górach to wspaniała przygoda. Wybierając się w góry na tego rodzaju wyprawę, warto wybrać model plecaka, w którym zmieści się wszystko, czego będziemy potrzebować na szlaku i poza nim. Ogólnie rzecz ujmując, w zależności od pory roku oraz miejsca noclegowego, odpowiednio dobrany plecak to taki, który będzie mieścił się w przedziale od 50 do 90l. Jeśli jeździsz w góry tylko w sezonie letnim, możesz wybrać model do 70l. Jeżeli zdarza Ci się chodzić po górach również zimą, jesienią lub wiosną, warto postawić na model do 90l. Niektóre plecaki mają możliwość zwiększenia pojemności poprzez dodanie komina. Takie rozwiązanie jest świetne, jeśli lubi się całoroczne wyjścia w góry. Jeżeli bierzesz ze sobą namiot, karimatę i śpiwór, wybierz model z wysokiej jakości pasem biodrowym i systemem wentylacyjnym. Może być to Forclaz MT100 Easyfit (70l lub 90l), Forclaz MT900 Symbium (70+10l lub 90+10l) lub Forclaz Travel 900 (70+6l). Jeżeli planujesz nocleg w schronisku, lepiej sprawdzi się plecak o pojemności mniejszej, na przykład Forclaz MT100 Easyfit (50l, 60l lub 70l), Forclaz MT500 Air (45+10l, 50+10l, 55+10l, 60+10l), Forclaz MT900 Symbium (50+10l, 60+10l lub 70+10l), Forclaz MT900 (45+10l lub 50+10l), bądź Forclaz Travel 900 (50+6l, 60+6l lub 70+6l).

Plecak wspinaczkowy – jaki plecak alpinistyczny będzie najlepszy

Jaki plecak sprawdza się podczas wspinaczki? Taki, który cechuje się niedużą wielkością, niską wagą i małą liczbą wystających elementów, takich jak kieszenie, troczki, pętle i paski. Najlepiej sprawdzi się plecak, który umożliwi użytkownikowi wspinaczkę i manewrowanie pomiędzy skałami oraz pozwoli na przechowywanie niezbędnych jej elementów wyposażenia. Może przypominać wyglądem tradycyjny plecak lub worek żeglarski. Na pasie biodrowym powinien posiadać jednak tak zwaną szpejarkę, czyli mocowania do sprzętu wspinaczkowego. Jeżeli chcesz wybrać najlepszy plecak, patrząc pod kątem przeznaczenia, do alpinizmu proponujemy rozważyć modele takie jak Simond Alpinism (22l, 33l lub 40+10l), Rock Simond (20l), Simond Sprint (22l lub 33l), bądź Simond Makalu (45/70l).

Plecak rowerowy – jaki mały plecak wybrać na wyprawę rowerową

Jeżeli jest Ci potrzebny plecak na rower, polecamy taki, który będzie dobrze przylegał do pleców. Warto wybrać model lekki i nieduży, wyposażony w zbiornik, bukłak lub butelkę na wodę. Powinien on także posiadać dobry system nośny w postaci regulowanych pasów naramiennych i umieszczonego wyżej niż w modelach trekkingowych pasa biodrowego. Istotny jest tu także wysokiej jakości system wentylacyjny. Jeśli chcesz wybrać plecak turystyczny na rower, możesz wybierać spośród licznych modeli marki Rockrider. Doskonałymi przykładami tego typu plecaków są: Rockrider ST 500 (4l) z bukłakiem (1l), Rockrider ST 900 (12l) z bukłakiem (2l) i Rockrider Expl (7l) z bukłakiem (2l). Są to akcesoria dedykowane rowerom MTB, a więc idealnie nadające się do spędzenia dnia w górach.

Ekwipunek na górską wyprawę – jak spakować plecak 

Wiele elementów wyposażenia jest zależna od warunków atmosferycznych, które panują w górach. Różnice w ekwipunku dotyczą nie tylko dodatkowych warstw odzieży, ale też kilku podstawowych akcesoriów. Jeżeli wybierasz się w góry na jednodniową wycieczkę, zabierz ze sobą następujące produkty:

  • odpowiednią odzież: kurtkę przeciwdeszczową, polar (jeśli będziesz chodzić po górach jesienią lub wiosną), czapkę, rękawiczki, komin,
  • pokrowiec przeciwdeszczowy,
  • mapę,
  • latarkę czołówkę,
  • raczki lub raki (jeśli wybierasz się na zimowy trekking),
  • prowiant: butelki z wodą, termos herbatą lub kawą, kanapki, kabanosy, żele energetyczne, batony energetyczne.

 Jeżeli szykujesz się na kilkudniową wędrówkę po górach, do plecaka warto włożyć:

  • odpowiednio dopasowaną do pogody odzież: bieliznę termoaktywną, skarpetki trekkingowe, koszulki termoaktywne z krótkim rękawem, koszulki termoaktywne z długim rękawem, polar, softshell, kurtkę przeciwdeszczową, hardshell (jeśli wybierasz się w góry w chłodniejsze pory roku, możesz zrezygnować z softshella i kurtki przeciwdeszczowej i wybrać hardshell), czapkę, komin, rękawiczki polarowe, rękawiczki softshellowe,
  • ręcznik szybkoschnący,
  • kosmetyki: mydło w kostce, szampon w kostce, szczoteczkę i pastę do zębów,
  • apteczkę turystyczną w góry,
  • latarkę czołówkę,
  • powerbank,
  • kije trekkingowe,
  • raki lub raczki (jeśli wymagają tego warunki),
  • kuchenkę turystyczną i naczynia,
  • picie: termos z herbatą lub kawą, butelki z wodą,
  • jedzenie: kanapki, kabanosy, żele energetyczne, batony energetyczne, dania liofilizowane, orzechy, owoce suszone, gorzką czekoladę,
  • sprzęt do nocowania: namiot, karimata, śpiwór.
Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Kasprowy Wierch - szlaki i przygotowanie na wejście na Kasprowy

Kasprowy Wierch - szlaki i przygotowanie na wejście na Kasprowy
TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu