Ciepły, lekki, przyjemny w dotyku. Polar to materiał, który podbił serca miłośników turystyki pieszej, myślistwa, wędkarstwa i wielu innych dyscyplin sportowych. Kurtki i bluzy polarowe noszą służby mundurowe, wojsko, ratownicy górscy a także cywile, którzy pokochali właściwości tego nowoczesnego materiału. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto mieć w swojej szafie odzież z polaru, zachęcamy do przeczytania naszego poradnika. Dowiesz się z niego między innymi, czym jest polar, jaka jest jego historia, co oznacza gramatura polaru i na co warto zwrócić uwagę przed zakupem ubrań polarowych. Słowem, jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki polar wybrać, zapraszamy do lektury.
Dzianina polarowa to materiał bardzo znany, zwłaszcza wśród różnego rodzaju sportowców i turystów. Niewiele osób jednak wie, że poliestrowe sploty, które go tworzą, pochodzą z… paliw kopalnianych. Izolacja termiczna, którą zapewnia ten materiał, jest wynikiem budowy polaru. Składa się on bowiem z rurek o miniaturowej wielkości. Rurki te wypełnione są powietrzem, dzięki czemu są lekkie i gwarantują komfort cieplny. Takie rozwiązanie zapewnia też jego hydrofobiczne właściwości. Po wyjęciu z pralki, polarowa bluza czy kurtka, jest praktycznie sucha. Ze względu na swoją budowę, polar nie rozciąga się tak, jak na przykład wełna. Jest wytrzymały i odporny na działanie szkodliwych promieni słonecznych. Jedną z największych zalet tego, wytworzonego z tworzyw sztucznych, materiału jest jego odporność na mole a także wszelkiego rodzaju bakterie i grzyby. Mimo, że w uproszczeniu, można nazwać go plastikowym, materiał ten nie uczula i jest przyjemny w dotyku.
Jak wszystko jednak, także i polar, ma swoje wady. Większość ubrań polarowych elektryzuje się, co może powodować lekki dyskomfort podczas użytkowania. Podobnie jak to, że przyciągają one śnieg, który potem stosunkowo trudno jest wykruszyć. Jako, że włókna polarowej dzianiny są syntetyczne i wypełnione powietrzem, materiał, który tworzą jest łatwopalny. Z tego powodu nie należy używać go w pobliżu ognia.
Historia polaru sięga końca lat siedemdziesiątych. Wtedy to amerykańska firma, zwana Malden Mills, przemianowana później na Polartec, rozpoczęła prowadzenie badań nad nowym materiałem, w którym wykorzystać miano poliester. Miał on stanowić alternatywę dla stosowanych ówcześnie materiałów outdoorowych, do których należała wełna, bawełna, skóra, puch i futro. Przełomem był rok 1979, w którym to Aaron Feuerstein wraz ze swoją załogą badaczy, przetworzył przędzę z poliestru w dzianinę, wyglądem przypominającą materiał frotte. Podobno za wzór do stworzenia nowego materiału, badaczom posłużyło futro niedźwiedzia. Nie wiemy, czy jest to prawda. Wiemy jednak, że hydrofobowe właściwości polaru, jego lekkość i puszystość zrobiły na nich ogromne wrażenie. Dwa lata później, w roku 1981, za sprawą współpracy firmy Malden Mills z nieznaną dotąd marką Patagonia, udało się stworzyć pierwszy w historii materiał polarowy o wdzięcznej nazwie Synchilla (było to zabawne połączenie wyrazów: szynszyla i syntetyczny). Jako, że Malden Mills nigdy nie opatentowało polaru, wiele różnych firm podjęło się jego produkcji. Dzięki temu, był on tani w produkcji, a więc i dostępny szerszemu gronu potencjalnych nabywców. W ten oto sposób, odzież z polaru podbiła świat.
Przeczytaj także: Co to jest hardshell?
Opisując bluzę polarową lub inny element garderoby, wykonany z polaru, korzysta się z pojęcia gramatury. Co oznacza gramatura polaru? Jest to nic innego jak waga danego materiału na metr kwadratowy. Do najczęściej używanych w przemyśle odzieżowym rodzajów polarów, należą te o gramaturze od 100 do 300 g/m². Im niższa gramatura, tym cieńszy jest materiał. W związku z tym, wspomniany parametr od 100 do 300 g/m² oznacza różne grubości polaru.
Gramatura 100 g/m² oznacza tak zwany mikropolar, czyli bardzo cienki polar, który mimo wszystko posiada swoje właściwości izolacyjne i termiczne. Bluzę z polaru tej grubości można nosić jako jedną z warstw odzieży zimowej, jesiennej, wiosennej a nawet letniej. Podnosi ona znacząco komfort cieplny, jest lekka i przyjemna w dotyku. Zajmuje mało miejsca, dlatego można ją mieć zawsze przy sobie. Taki polar idealnie sprawdza się zarówno w górach jak i nad jeziorem czy morzem. Aby bluza z polaru spełniała swoje zadanie, należy jednak odpowiednio dopasować jej rozmiar. W przypadku setki, czyli mikropolaru, bluza powinna przylegać do ciała. Dopasowany do ciała polar, zapewnia bowiem lepszą oddychalność i wyższy komfort termiczny.
Tak zwane dwusetki, czyli polary o grubości 200 g/m², należą do najczęściej spotykanych w sklepach turystycznych i sportowych. Z polaru tej grubości powstają zarówno bluzy jak i kurtki a także liczne akcesoria, takie jak między innymi rękawiczki, czapki, szaliki czy kominy. Polary dwusetki sprawdzą się zarówno jako odzież wierzchnia jak i wewnętrzna, dodatkowa warstwa ocieplająca. Takie polary stały się także czymś w rodzaju podpinki w kurtkach wielowarstwowych. Wewnętrzna strona kurtki, wykonana z polaru dwusetki, gwarantuje bowiem izolację cieplną na naprawdę wysokim poziomie.
Przeczytaj także: Odzież z membraną – jak prać i impregnować?
Trzysetka to gruby polar, który najczęściej stosowany jest jako jedna z warstw kurtek zimowych. Materiał ten jest grubszy i sztywniejszy niż dwusetka czy setka, dlatego nie jest aż tak wygodny, jak wymienione grubości. Mimo wszystko, w sklepach sportowych i turystycznych, nabyć można także bluzy o grubości 300 g/m². Nie wchłaniają one wilgoci, co jest ich niepodważalną zaletą, a także gwarantują ciepło, nawet przy niskich temperaturach zewnętrznych. Jednak nie jest to materiał wiatroszczelny, dlatego nie powinno się zakładać go, gdy na dworze wieje porywisty wiatr.
Kurtki i bluzy z polaru to produkty, które warto mieć, jeśli należy się do grona miłośników turystyki pieszej, narciarstwa, biegania i uprawiania wielu różnych dyscyplin sportu. Dlaczego warto ubierać się w polarową odzież? Ponieważ gwarantuje ona ciepło, wygodę i lekkość. Jednak jaki polar wybrać, jeżeli nie ma się o nim tak naprawdę zbyt wiele pojęcia? Jeżeli chodzi o bluzę, postaw na polar o grubości od 100 do 200 g/m². Taką bluzę nosić można pod kurtkę, gdy jest zimno lub samodzielnie, gdy temperatura nie jest zbyt niska. Jeśli zaś chodzi o kurtkę, można wybrać zarówno jednowarstwowy polar jak i kurtkę kilkuwarstwową, z której jedną z nich jest warstwa polarowa. Bez względu na to, na jaką grubość się zdecydujesz, warto zwrócić uwagę na krój ubrania oraz jego funkcjonalność.
Jeżeli zastanawiasz się, jaki polar sprawdzi się w Twoim przypadku, pomyśl, które właściwości i funkcje odzieży są dla Ciebie najważniejsze. Czy liczy się dla Ciebie to, aby bluza zmieściła się w plecaku? Czy to, żeby do kieszeni bluzy z polaru schować można było różnego rodzaju akcesoria? Czy chcesz, aby bluza rozpinała się całkowicie, czy może jedynie rozpinać się pod szyją, do wysokości klatki piersiowej? Czy korzystniejszą opcją jest dla Ciebie zamek błyskawiczny czy guziki lub rzepy? Czy bluza polar powinna mieć kaptur czy stójkę lub półgolf? Odpowiedziawszy na te pytania, łatwiej będzie Ci wybrać polar najlepszy dla siebie. Poza tymi elementami, istnieje jeszcze kilka innych, które warto wziąć pod uwagę kupując polar. Należą do nich między innymi: wykończenie polaru (należy upewnić się, czy jest on wykończony tak, by nie drażnił brody), jego fason (cienki polar powinien przylegać do ciała, grubszy powinien być nieco luźniejszy) oraz wyposażenie w odpowiednią liczbę kieszeni.