WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Kijki trekkingowe - na co zwrócić uwagę przy doborze?

14 grudzień 2018

Wybierając się na wędrówkę w góry coraz częściej decydujemy się na używanie kijków - i bardzo dobrze! Chodzenie z kijkami ma pozytywny wpływ na cały organizm. Najważniejsze z nich to poprawa bezpieczeństwa podczas wędrówki, odciążenie stawów kolanowych oraz aktywacja mięśni całego organizmu.

Wybierając kijki do trekkingu należy zwrócić uwagę na kilka aspektów ich budowy, które są kluczowymi elementami podczas wyboru.

Fot 1. Materiał własny | Odpowiednie dopasowanie kijów na wędrówkę jest niesłychanie ważne!

Regulacja

Do wyboru mamy 3 podstawowe rodzaje regulacji, które mają swoje mocne i słabe strony.

 • Regulacja typu push-pin - niezawodna, prosta w użyciu, niestety nie daje pełnej możliwości dostosowania długości do potrzeb - regulacja co 2-3cm. Zimą, gdy zamarznie ciężko zmienić regulację,
 • Regulacja „skręcana” - pozwala precyzyjnie dobrać długość kijków, prosta w użyciu, jednak częstym błędem jest zbyt słabe dokręcenie, w skutek czego kijki potrafią ulec skróceniu podczas użytkowania. Również podczas wędrówek w śniegu mogą się „luzować” i skracać. Ponadto, aby je dobrze dokręcić trzeba zdjąć rękawiczki,
 • Regulacja zewnętrzna - daje możliwość dokładnej regulacji, jej zaletą jest łatwość użycia i niezawodność.

Fot 2. Materiał własny | Zwróć uwagę, jak regulowany jest kij

Uchwyt

Podczas wyboru uchwytu  należy zwrócić uwagę na jego kształt i materiał z jakiego jest wykonany.

Kształt:

 • Prosty - występuje w najbardziej podstawowych modelach, nie jest najlepszym rozwiązaniem podczas trekkingu (dużo lepiej poradzi sobie podczas nordic walking), jego zaletą jest niska cena,
 • Wyprofilowany - dostosowany do kształtu dłoni, poprawia komfort użytkowania.

Fot 3. Materiał własny | Im lepiej dopasowana rękojeść, tym większy komfort użytkowania

Materiał:

 • Pianka (różnej gęstości i miękkości) - w zależności od gęstości ma różną miękkość i wytrzymałość, im bardziej miękka, tym szybciej będzie się wycierała,
 • Korek - twardy i trwały, lecz droższy niż pianka.

*grip- przedłużenie uchwytu, które umożliwia szybką zmianę chwytu (w zależności od uwarunkowań terenu), dzięki czemu nie trzeba zmieniać długości kijków co kilka kroków. Może mieć różną długość (im dłuższy, tym większa możliwość dopasowania wysokości chwytu - szczególnie ważna zimą).

Końcówki:

 • Stalowa- tańsza, szybko się wyciera,
 • Węglik wolframu- droższy lecz dużo bardziej wytrzymały.

Fot 5. Materiał własny | Końcówka wykonana z węgliku wolframu jest dużo bardziej wytrzymała

Pasek

To on (prawidłowo użytkowany) przenosi obciążenia na kijek - w zależności od materiału wykonania wpływa na komfort użytkowania:

 • Sznurek - nie nadaje się do użytku,
 • Pasek syntetyczny - bardziej sztywny i szorstki, dość tani ,
 • Pasek podszyty neoprenem - bardziej miękki i komfortowy.

W trakcie wyboru kijków należy zwrócić również uwagę na tworzywo, z którego jest wykonany. Najczęściej stosowane jest aluminium, które jest lekkie (posiada różne rodzaje twardości, co wpływa na jego wytrzymałość). Włókno węglowe (w różnej mieszance procentowej) jest  lżejsze, lecz bardziej sztywne - kijki łatwiej ulegają złamaniu- polecane do nordic walking, lecz nie wskazane do trekkingu.

              Mam nadzieję, że to krótkie kompendium wiedzy pomoże Ci w wyborze pierwszych (i każdych kolejnych) kijków. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, z jakim sprzętem spróbować wędrówek z kijkami, mam nadzieję, że znalazłeś tu odpowiedź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Milena Myszkiewicz Decathlon Pasaż Łódzki
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Pasaż Łódzki – chętnie podpowiem nie tylko na temat sprzętu turystycznego, ale również doradzę nieco w kwestii podróży. Uwielbiam obcować z naturą – moją pasją jest harcerstwo, dzięki któremu zakochałam się po uszy w górach! Możesz skontaktować się ze mną mailowo: milena.myszkiewicz@decathlon.com Do zobaczenia na szlaku!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Na co dzień możesz mnie spotkać w sklepie Decathlon Pasaż Łódzki – chętnie podpowiem nie tylko na temat sprzętu turystycznego, ale również doradzę nieco w kwestii podróży. Uwielbiam obcować z naturą – moją pasją jest harcerstwo, dzięki któremu zakochałam się po uszy w górach! Możesz skontaktować się ze mną mailowo: milena.myszkiewicz@decathlon.com Do zobaczenia na szlaku!
ZOBACZ WSZYSTKIE ARTYKUŁY
Polub artykuł
Komentarze
Udostępnij

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu