WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce - polski zabytek na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO

08 czerwiec 2020
#PORADY

Kopalnia soli w Wieliczce to wprost magiczne miejsce z bogatą historią – kilometry podziemnych korytarzy, fascynujące rzeźby z soli kamiennej, a nawet podziemne jeziora i legenda o św. Kindze. Przekonaj się, dlaczego warto odwiedzić tą kopalnię soli w Polsce i sprawdź, jak się ubrać na tę wycieczkę.


Kopalnia soli w Wieliczce – najważniejsze informacje

Kopalnia soli w Wieliczce znajduje się w południowej części Polski, nieopodal Krakowa. Już od czasów neolitu wytwarzano tam sól kuchenną. Nieprzerwanie działała od XIII wieku aż do 2007 roku, zarządzana przez firmę Żupy Krakowskie. Jest jedną z najstarszych kopalni soli na świecie.

Zabytkowa kopalnia soli w Wieliczce posiada status Pomnika Historii, a w 1978 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Największą atrakcją tego miejsca bez wątpienia są szyby, cztery kaplice i rzeźby z soli kamiennej, a także pokazy historycznej technologii wydobywania tego surowca czy nawet podziemne jezioro! Jeśli więc spędzamy wczasy w górach, w drodze powrotnej warto przy okazji odwiedzić ten zabytek.

Jak powstała kopalnia soli w Wieliczce?

Jak już wcześniej wspomniano, kopalnia soli w Wieliczce rozpoczęła na dobre swoją bogatą historię w XIII wieku, gdy początkowo zbierano tam solankę. Później stopniowo zatopiono studnie i zaczęto wykopywać szyby do wydobywania soli kamiennej. W ramach rozwoju infrastruktury wybudowano na przełomie XIII i XIV w. także Zamek Żupny.

Jedną z postaci, która w dużym stopniu wpłynęła na rozwój kopalni soli w Wieliczce, był Kazimierz Wielki. Nadał on miejscu przywileje i oddał je pod opiekę tamtejszych górników. Dbał nie tylko o kopalnię, ale także ich pracowników – 1363 roku założył szpital w pobliżu Wieliczki. W czasach wydobywania surowców wprowadzono różne technologie, np. bieżnię końską czy saksońską do wyciągania materiału na powierzchnię. W trakcie II Wojny Światowej kopalnia soli w Wieliczce trafiła w ręce niemieckich okupantów, którzy wykorzystywali ją do produkcji na potrzeby walk wojennych.

Co ciekawe, z samym miejscem wiąże się legenda o Wieliczce, a dokładnie o węgierskiej księżniczce Kindze, która miała poślubić Bolesława Wstydliwego. Kinga poprosiła swego ojca,  Belę IV, o kawałek soli w ramach posagu (w tamtych czasach sól była niezwykle cenna). Król zabrał córkę do kopalni w Maramaros, gdzie księżniczka wyrzuciła pierścionek zaręczynowy, podarowany jej przez Bolesława, do jednego z szybów. Po przybycie do Krakowa poprosiła górników o kopanie dołu dotąd, aż nie natrafią na skałę. Pracownicy znaleźli w końcu bryłę soli, która po podzieleniu na dwie części ukazała wyrzucony na Węgrzech pierścionek. Na skutek tego wydarzenia Kinga została patronką górników soli w ówczesnej stolicy i okolicach.

Kopalnia soli w Wieliczce – co można zwiedzić?

Kopalnia soli kamiennej w Wieliczce obfituje w wiele miejsc do odwiedzenia, które wchodzą w skład dwóch tras: turystycznej i górniczej. W trakcie zwiedzania tej pierwszej można natknąć się na charakterystyczne komory w tym najbardziej znaną Kaplicę św. Kingi czy rzeźby solne i podziemne jeziora. Trasa Turystyczna ma długość ok. 3 kilometrów i wiedzie przez kręte korytarze. Pokonując podziemny szlak schodzi się na głębokość nawet 135 metrów pod ziemią

Trasa Górnicza w kopalni soli w Wieliczce jest przeznaczona dla osób spragnionych większych wrażeń i intensywnego wczucia się w górniczy klimat. Każdy z uczestników dostaje odpowiedni ekwipunek (lampy, kask) i strój roboczy. W trakcie przemierzania Trasy Górniczej można spróbować swoich sił w zawodzie górnika. Przygotowano tu szereg aktywności np. wyplatanie lin, test zdolności kartograficznych i orientacyjnych czy pomiar stężenia gazów. Koniec tego pełnego wrażeń szlaku wieńczy otrzymanie od przewodnika certyfikatu. Trasa jest nieco bardziej wymagająca, dlatego pamiętajmy o odpowiednim nawadnianiu organizmu, np. za pomocą napojów energetycznych.

Przebywając w kopalni soli w Wieliczce warto także sprawdzić Tężnię Solankową, szczególnie gdy mamy problemy z zatokami lub cierpimy na alergię. Wycieczka do tego miejsca dodatkowo odpręża i ułatwia regenerację po całym dniu zwiedzania. Jeśli jedziemy do kopalni soli w Wieliczce z dziećmi, dobrym pomysłem będzie zawitanie do Solilandii, gdzie czeka szereg atrakcji, quizów i zagadek nie tylko dla młodych, ale też tych nieco starszych turystów.

Jak się ubrać do Wieliczki na zwiedzanie kopalni?

Z racji charakterystycznego mikroklimatu panującego pod ziemią, przed wyruszeniem w drogę należy odpowiednio się przygotować. Najważniejszym elementem odkrywcy kopalni soli w Wieliczce powinny być wygodne, nieprzemakalne buty. Najlepiej sprawdzi się tutaj obuwie trekkingowe i turystyczne, które zapewni odpowiedni komfort, ochronę oraz stabilizację stóp.

W trakcie pokonywania podziemnych tras z pewnością będziemy chcieli zabrać ze sobą niezbędny ekwipunek. Wszystkie potrzebne rzeczy lepiej trzymać w jednym, łatwo dostępnym i bezpiecznym miejscu. Do tego celu warto pomyśleć o plecaku turystycznym. Wiele dzisiejszych modeli posiada wbudowany pokrowiec przeciwdeszczowy, dzięki czemu nie trzeba martwić się np. o to, że pieniądze w plecaku ulegną zniszczeniu.  Plecaki turystyczne zaprojektowane zostały w taki sposób, aby były wytrzymałe na ścieranie i komfortowe w użytkowaniu.

W korytarzach i pomieszczeniach kopalni soli w Wieliczce temperatura może spaść nawet do 14 stopni Celsjusza. By nie czuć chłodu, a jednocześnie czuć się swobodnie,  wystarczy założyć kurtkę turystyczną, która zapewni dobrą ochronę przed trudnymi warunkami atmosferycznymi bez krępowania naszych ruchów.

Wycieczka do Wieliczki? Sprawdź przy okazji inne ciekawe miejsca

Kopalnia soli w Wieliczce to tylko jeden z pomysłów na to, gdzie pojechać na weekend w Polsce. Różnorodne ukształtowanie terenu naszego kraju i wiele zabytków umożliwia przebieranie w ciekawych punktach wakacyjnych wycieczek.  Warte odwiedzenia miejsca znajdują się w każdym miejscu Polski.

Zabytkowa kopalnia soli znajduje się bardzo blisko jednego z największych miast w Polsce, czyli Krakowa. Po zwiedzeniu Wieliczki warto więc zahaczyć o to miejsce, które jest przecież pełne naszego dziedzictwa kulturowego. Sukiennice, Zamek Królewski na Wawelu i Bazylika Mariacka to tylko niektóre zabytki – przekonaj się, co można zobaczyć w Krakowie.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu