WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Plecak ze stelażem — na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

01 wrzesień 2021

Plecak ze stelażem to bardzo praktyczne rozwiązanie na długie i wymagające wycieczki. Współczesne modele mają niewiele wspólnego z pamiętnymi wielkimi i ciężkimi aluminiowymi rurkami, które zdobiły plecaki sprzed kilkudziesięciu lat. Sprawdź, do czego przyda się taki plecak i na co warto zwrócić uwagę przed jego zakupem. 

Co to jest plecak turystyczny ze stelażem?

Plecak turystyczny ze stelażem obecnie częściej nazywany jest plecakiem z systemem nośnym. W gruncie rzeczy mamy jednak do czynienia z tym samym przedmiotem. Współczesne aluminiowe rurki, które składają się na stelaż, nie są już umieszczone na zewnątrz plecaka, a w środku całej konstrukcji. Właśnie dlatego wrażenie wizualne jest dużo lepsze, a sam plecak zdecydowanie wygodniejszy do niesienia.

Bardzo ważnym elementem plecaka ze stelażem jest specjalny siateczkowy materiał, który umożliwia dobrą cyrkulację powietrza. Koniecznym elementem jest także regulowany pas biodrowy i piersiowy oraz szelki.  

Fot. 1 Plecak górski ze stelażem na długie wędrówki
Fot. 1 Plecak górski ze stelażem na długie wędrówki

A może plecak bez stelaża?

Naturalne jest to, że wybierając się na wyprawę, gromadzimy niezbędne przedmioty. Niezależnie od pogody świetnie sprawdzi się dobrej jakości odzież trekkingowa oraz buty trekkingowe. Nie obędzie się także bez plecaka. Podczas zakupów często stajemy jednak przed wyzwaniem: wybrać plecak ze stelażem, czy bez?

Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad tym, jaka pojemność plecaka w góry będzie nam potrzebna. Konstrukcje ze stelażem zazwyczaj są większe – na rynku dostępne są plecaki 50-90 litrów, w które spokojnie zmieszczą się wszystkie potrzebne nam rzeczy

Trzeba jednak wiedzieć, że kryterium pojemności może okazać się zwodnicze. Może bowiem okazać się, że wcale nie potrzebujemy tak dużej ilości miejsca, a po górach i dolinach ostatecznie wędrujemy z wypełnionym do połowy bagażem. Zanim dokonasz zakupu, zdecydowanie więc zastanów się, co dokładnie chcesz przenosić i czy lepszym rozwiązaniem nie okażą się na przykład torby trekkingowe lub mniejsze plecaki 10-40 litrów.  

Im większy plecak, tym bardziej zaawansowany system nośny. Ma to bardzo konkretne przełożenie na ich praktyczne użytkowanie. Im więcej niesiemy na plecach, tym lepszego zabezpieczenia i usztywnienia potrzebujemy, aby czuć się komfortowo.  

Jeżeli więc wybieramy się na jednodniowe wycieczki, lepiej zdecydować się na plecak bez stelaża, który jest miękkie i tym samym bardzo lekki. Im więcej bagażu mamy w perspektywie, tym wzrasta prawdopodobieństwo tego, że potrzebny będzie plecak turystyczny na stelażu.  

Duży plecak ze stelażem — na co zwracać uwagę?

Nie każdy plecak ze stelażem sprawdzi się u każdej osoby. Właśnie dlatego głównym celem zakupów powinno być dostosowanie plecaka do indywidualnych cech swojej sylwetki. Plecak ze stelażem najczęściej ma regulację góra–dół, dlatego łatwo dopasować go do swojego wzrostu, ale także do swojej sylwetki.  

Weźmy pod uwagę fakt, że ciężar całego bagażu kumuluje się w pasie biodrowym, który powinien być solidny, szeroki i regulowany. W ten sposób odciążamy plecy. Wybierajmy wyłącznie taki pas biodrowy, który będzie miał regulację góra–dół. 

Dźwiganie plecaka przez wiele godzin może sprawić, że solidnie się spocimy, szczególnie w miesiącach letnich. Zwracaj więc uwagę na to, aby twój przyszły plecak był wyposażony w materiał, który bardzo dobrze cyrkuluje powietrze.

Fot. 2 Duży plecak ze stelażem pomieści więcej rzeczy
Fot. 2 Duży plecak ze stelażem pomieści więcej rzeczy

Plecak ze stelażem aluminiowym

Jeszcze na początku XXI wieku na szlakach turystycznych bardzo często można było zobaczyć plecaki, które posiadały bardzo dobrze widoczne, nieco toporne aluminiowe stelaże (tzw. plecak ze stelażem zewnętrznym). Obecnie w sklepach próżno szukać takich konstrukcji. Nie wyglądało to szczególnie estetycznie. Dużo gorszy był jednak fakt, że plecaki tego typu nie miały pasa biodrowego, co sprawiało, że cały ciężar niesionego na plecach bagażu kumulował się na ramionach.

Współczesne placki turystyczne ze stelażem to w istocie plecaki z systemem nośnym. Aluminiowe rurki nie zniknęły całkiem – w wielu przypadkach zostały przeniesione do środka materiału, co sprawiło, że stały się dużo wygodniejsze i niewidoczne. Największą rewolucją było jednak dodanie pasa biodrowego, który przenosi ciężar bagażu z ramion właśnie na biodra. W ten sposób długie wędrówki z dużym obciążeniem stają się zdecydowanie mniej wykańczające, a przy tym bardziej komfortowe.  

Plecak ze stelażem — podsumowanie

Plecaki ze stelażem nie wychodzą z mody, chociaż zdecydowanie nie wyglądają już tak, jak kilkadziesiąt lat temu. Na długich wędrówkach, które wymagają zabierania ze sobą mnóstwa rzeczy, sprawdzają się one doskonale. Nie warto jednak inwestować w takie plecaki, jeżeli na wycieczki chodzimy tylko sporadycznie, a one same nie trwają dłużej niż kilka godzin.  

Zanim kupisz plecak ze stelażem, koniecznie upewnij się, że wybrany przez Ciebie model jest trwały, przepuszcza powietrze i ma szerokie regulowane pasy oraz szelki. W sklepach sieci Decathlon na pewno znajdziesz taki plecak stelażowy, który będzie najbardziej pasował do Twoich indywidualnych potrzeb.  

Sprawdź: plecaki turystyczne w sklepie internetowym Decacthlon

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?

Odzież trekkingowa: jak się ubrać w góry zimą, latem, jesienią...?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu