Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jaka mogłaby być alteratywa dla tradycyjnego zwiedzania zarówno najbliższych okolic, jak i bardziej turystycznych zakątków? Jeśli ciekawi Cię, czym jest geocaching, przeczytaj ten artykuł.
Geocaching to rodzaj gry terenowej, w której jej uczestnicy wyszukują ukrytych „skarbów”- keszy. Kesze to nic innego jak skrzynki zawierające w sobie specjelne dzienniki zdobywców (logbook) i inne drobne przedmioty (które można zabierać, pozostawiając coś w zamian). Sama gra jest bardzo prosta i polega na odnalezieniu skrytek, za pomocą syngału GPS (telefon komórkowy w zupełności wystracza do rozpoczęcia gry). Ideą zabawy jest to, aby zachęcić jej uczestników do odwiedzenia miejsc, w których ukryte są skrzynki. Niektóre miejsca wybrane przez chowających, są trudno dostępne, mało znane, rzadko odwiedzane, a przy tym atrakcyjne i uznane za godne prezentacji innym uczestnikom gry. Skrytkę może założyć każdy, jest ona jednak weryfikowana.
Początki zabawy nie są łatwe, ponieważ nie wiadomo czego szukać, a skrzynki ukryte są w bardzo pomysłowy sposób, często mamy je dosłownie pod samym nosem. Jednak po znalezieniu pierwszych kilku skrzynek bardzo łatwo połknąć bakcyla (wiem co mówię, sama mam już „na koncie” prawie 200 odnalezionych skrzynek). Każda skrzynka posiada w serwisie opis miejsca, w którym się znjaduje, często ze szczegółową historią. Być może tuż za rogiem czekają na Ciebie ciekawe miejsca, o których nawet nie miałeś pojęcia J
Aby rozpocząć grę należy zarejestrować się na jednym z portali przeznaczonych do geocachingu ( geocaching.com, opencaching.pl itp.). W ten sposób otrzymamy dostęp do mapy keszy (jest w czym wybierać, ponieważ na stronie openchaching.pl znajduje się obecnie około 58 tysięcy skrzynek).
Fot 1. opencaching.pl | Mapa poglądowa z opencaching.pl
Wyjeżdżając na wycieczkę, wystarczy otworzyć mapę i wybrać skrzynki, które chcemy zdobywać. Pomocna w grze jest, dedykowana poszukiwaniom, aplikacja mobilna. Wybierając się na wycieczkę możemy zaplanować całą trasę, ponieważ w portalu istnieją tzw. geościeżki – lista skrzynek w tej samej okolicy lub oprowadzająca po określonej atrakcji turystycznej (np. istnieje geościeżka Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej, podczas której do znalezienia jest 13 skrzynek, a trasa wiedzie wzdłuż przebiegu historycznej kolejki).
Fot 2. opencaching.pl | Ideą geocachingu jest to, aby zachęcić jej uczestników do odwiedzenia miejsc, w których ukryte są skrzynki.
Jeśli kiedykolwiek miałeś problem, ze znalezieniem miejsc godnych odwiedzenia, czy to podczas spaceru po najbliższej okolicy, czy może podczas wakacji – rozwiązanie jest bardzo proste – poznaj geocaching jako alternatywną formę zwiedzania!