WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Puchowa czy ze sztucznym wypełnieniem - jaką kurtkę termiczną wybrać?

28 styczeń 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Z pewnością niejednokrotnie zastanawiałeś się, jaką kurtkę wybrać na zimową wędrówkę po górach. Puchową? Czy może jednak syntetyczną, czyli taką ze sztucznym wypełnieniem? Sprawdź porady naszego eksperta i ciesz się komfortem w trakcie swojej wędrówki!


Puch, znaczy naturalny

Kurtka puchowa to idealne rozwiązanie dla osób, które bardzo cenią sobie komfort termiczny. Mało materiałów jest w stanie zagwarantować nam taki komfort termiczny, jak właśnie naturalny kaczy lub gęsi puch, który jest wypełnieniem takich kurtek. Puch jest bardzo pakowny, a zatem taką kurtkę można skompresować do bardzo małego rozmiaru, co pozwala nam na zaoszczędzenie miejsca w plecaku. Ponadto, zwykle kurtka puchowa ma niższą wagę w stosunku do kurtek syntetycznych przy zachowaniu tego samego komfortu termicznego. Przy wyborze kurtki puchowej warto wziąć pod uwagę współczynnik CUIN, który mówi o sprężystości puchu. Im wyższy, tym lepszy – czyli przy tym samym komforcie termicznym, kurtka zajmuje mniej miejsca po spakowaniu.

Kurtka puchowa jest idealnym rozwiązaniem na chwilowe postoje i przerwy lub gdy potrzebujemy coś porobić bez plecaka, na przykład wypić kawę z pięknymi widokami. Minusem kurtki puchowej jest to, że gdy doprowadzimy do przepocenia lub przemoczenia przez śnieg albo  deszcz, zdecydowanie trudniej wysuszyć nam gęsi lub kaczy puch. Ponadto, kurtka puchowa gorzej oddycha i nie sprawdza się najlepiej podczas dużego wysiłku. 

Syntetyk, czyli sztuczny 

Kurtki syntetyczne to idealne rozwiązanie dla tych osób, które aktywnie chcą je wykorzystywać na szlaku. Zdecydowaną zaletą syntetyka nad puchem jest to, że lepiej odparowuje wodę. Możemy zatem w takiej kurtce śmiało kierować się na większe podejścia czy zwiększyć tempo, a dodatkowo nie musimy się tak obawiać deszczu i śniegu – mokry materiał dalej będzie grzał, choć oczywiście nieco słabiej. 

Minusem kurtki z wypełnieniem syntetycznym jest fakt, że z reguły zatrzymuje mniej ciepła niż puchowa. Jeżeli ktoś jest zatem dużym zmarzluchem, powinien pomyśleć o kurtce puchowej. Ponadto, kurtka syntetyczna zwykle gorzej się kompresuje, a zatem będzie zajmować trochę więcej miejsca w plecaku.

>>SPRAWDŹ OFERTĘ KURTEK TURYSTYCZNYCH I TREKKINGOWYCH

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!

Zobacz jakie buty trekkingowe będą najlepsze dla Ciebie!
TURYSTYKA / TREKKING

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!

Wyprawa na Główny Szlak Beskidzki. Relacja, trasa i etapy przejścia!
TURYSTYKA / TREKKING

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

Outdoor w czasach epidemii. Część 1: Zagraniczny backpacking

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu