WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Kurtka puchowa czy syntetyczna? Jaką kurtkę termiczną wybrać?

28 styczeń 2020
#PORADY
#SPRZĘT

Z pewnością niejednokrotnie zastanawiałeś się, jaką kurtkę puchową wybrać na zimową wędrówkę po górach. I czy kurtka z naturalnym puchem jest na pewno lepsza od tej ze sztucznym wypełnieniem? Sprawdź porady naszego eksperta i dowiedz się, które wypełnienie kurtek zapewni Ci większy komfort w trakcie swojej wędrówki!


Puch naturalny w kurtce

Kurtka puchowa to idealne rozwiązanie dla osób, które bardzo cenią sobie komfort termiczny. Mało materiałów jest w stanie zagwarantować nam taki komfort termiczny, jak właśnie naturalny gęsi lub kaczy puch, który jest wypełnieniem takich kurtek. Puch jest bardzo pakowny, a zatem taką kurtkę można skompresować do bardzo małego rozmiaru, co pozwala nam na zaoszczędzenie miejsca w plecaku. Ponadto, zwykle kurtka puchowa ma niższą wagę w stosunku do kurtek syntetycznych przy zachowaniu tego samego komfortu termicznego. Przy wyborze kurtki puchowej warto wziąć pod uwagę współczynnik CUIN, który mówi o sprężystości puchu. Im wyższy, tym lepszy – czyli przy tym samym komforcie termicznym, kurtka zajmuje mniej miejsca po spakowaniu.

Kurtka z puchem naturalnym jest idealnym rozwiązaniem na chwilowe postoje i przerwy lub gdy potrzebujemy coś porobić bez plecaka, na przykład wypić kawę z pięknymi widokami. Minusem kurtki puchowej jest to, że gdy doprowadzimy do przepocenia lub przemoczenia przez śnieg albo deszcz, zdecydowanie trudniej wysuszyć nam puch gęsi czy kaczy. Ponadto, kurtka puchowa gorzej oddycha i nie sprawdza się najlepiej podczas dużego wysiłku.  

Syntetyczne wypełnienie kurtek puchowych

Kurtki z puchem syntetycznym to idealne rozwiązanie dla tych osób, które aktywnie chcą je wykorzystywać na szlaku. Zdecydowaną zaletą syntetyka nad oryginalnym puchem jest to, że lepiej odparowuje wodę. Możemy zatem w takiej kurtce śmiało kierować się na większe podejścia czy zwiększyć tempo, a dodatkowo nie musimy się tak obawiać deszczu i śniegu – mokry materiał dalej będzie grzał, choć oczywiście nieco słabiej.  

Minusem kurtki z wypełnieniem syntetycznym jest fakt, że z reguły zatrzymuje mniej ciepła niż puchowa. Jeżeli ktoś jest zatem dużym zmarzluchem, powinien pomyśleć o kurtce z wypełnieniem puchowym. Ponadto, kurtka syntetyczna zwykle gorzej się kompresuje, a zatem będzie zajmować trochę więcej miejsca w plecaku.

>SPRAWDŹ OFERTĘ KURTEK TURYSTYCZNYCH I TREKKINGOWYCH (otwiera się na nowej zakładce)”>>>SPRAWDŹ OFERTĘ KURTEK TURYSTYCZNYCH I TREKKINGOWYCH

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, SPORT W ŻYCIU

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach

TOP 20 najciekawszych miejsc na Mazurach
TURYSTYKA / TREKKING

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?

Karpaty w Polsce. Jakie pasma górskie Karpat warto zwiedzić w kraju?
TURYSTYKA / TREKKING

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

Zamek w Mosznej - historia i legendy. Poznaj historie o zamku w Mosznej!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu