WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Szkolna wycieczka w góry – co ze sobą zabrać?

10 wrzesień 2021

Wycieczka szkolna jest wydarzeniem wyczekiwanym przez większość uczniów. Często trwa ona więcej niż jeden dzień, pozwalając dzieciom na dłuższą integrację. Dość popularne są wycieczki w góry, które pozwalają uczniom poznać swoje fizyczne możliwości. Do takiej wycieczki nasze dziecko należy jednak odpowiednio przygotować. Co więc powinniśmy spakować mu na wyjazd w góry?

Przygotuj się na górskie warunki

Podstawą dobrego przygotowania do szkolnej wycieczki w góry jest świadomość panujących w nich warunków. Z całą pewnością nasze dziecko będzie chodzić po leśnych ścieżkach oraz po kamienistych szlakach. Niejednokrotnie przyjdzie mu zmierzyć się z przeprawą przez niewielki potok. Dodatkowo pogoda w górach lubi zmieniać się bardzo szybko. Słońce mogą niespodziewanie przesłonić deszczowe chmury a nagły wiatr może sprawić, że zrobi się chłodno. Warunki te zmieniają się także wraz z wysokością – im wyżej, tym chłodniej. Dlatego też należy przygotować nasze dziecko na każdą ewentualność.

Weź odpowiednie buty

Najważniejsze w górach są buty. Najlepszym wyborem są buty trekkingowe „za kostkę”, które będą ją chronić. Są to buty na grubszej podeszwie, z bieżnikiem zaprojektowanym do chodzenia po wyboistych i nierównych szlakach górskich. Ważne jest, abyśmy dla naszego dziecka wybrali model nieprzemakalny. Taka wersja butów przyda się gdy spadnie deszcz lub gdy na drodze naszego dziecka pojawią się liczne kałuże. Warto też, abyśmy nie ubierali dziecka w buty, w których jeszcze nie chodziło – może to skończyć się obtarciami. Najlepiej więc rozchodzić buty przed wyjazdem.

Oczywiście nie tylko buty trekkingowe sprawdzą się w górach. Najważniejsze, aby dziecko posiadało buty nieprzemakalne, na grubszej i antypoślizgowej podeszwie. Oczywiście mowa tu o wycieczce jesienią lub na wiosnę. Zimą bowiem obowiązkowe są buty ocieplane.

Odzież chroniąca przed deszczem i wiatrem

Podczas chodzenia po górskich szlakach, nasze dziecko na pewno będzie często ubierać się i rozbierać. Albo będzie mu gorąco od wchodzenia pod górkę, albo chłodno, gdy dojdzie na szczyt. Właśnie dlatego należy zaopatrzyć je w odpowiednią odzież w góry:

Jeśli wycieczka szkolna jest w okresie zimowym, zaopatrzmy nasze dziecko w gruby sweter (lub odpowiednio ocieplaną odzież), ciepłe rękawiczki, grube spodnie oraz kurtkę – najlepiej przeznaczoną na wycieczki w góry. Nie zapomnijmy też o ocieplanych skarpetkach czy kominie. Weźmy też pod uwagę, że dużo lepiej sprawdzi się odzież typowo sportowa niż ta, w której dziecko chodzi na co dzień.

Uczniowie, wybierający się na szkolną wycieczkę w góry, powinni także posiadać odpowiednie nakrycia głowy – chroniące przed słońcem lub przed zimnem. Pamiętajmy też, że czapka sprawdza się dużo lepiej niż kaptur, który ogranicza pole widzenia i słyszenia.

dziewczynka na wycieczce szkolnej w góry

Wygodny plecak i dodatkowe akcesoria

Oczywiście nasze dziecko powinno posiadać dobry i wygodny plecak turystyczny. Jego pojemność powinna wynosić około 30 litrów. Najlepiej wziąć ten z dodatkowym zapięciem w pasie i na ramionach, aby odciążyć plecy. Niektóre plecaki mają też dodatkowy stelaż, który ułatwia noszenie i sprawia, że plecy nie pocą się. Dobrze też, aby plecak posiadał wodoodporny pokrowiec, chroniący jego zawartość przed zamoknięciem.

Ważne jest także, aby dziecko posiadało odblaski (na odzieży lub plecaku), dzięki czemu będzie widoczne podczas złych warunków atmosferycznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć je także w dodatkową pelerynę przeciwdeszczową. Ważnym elementem wyposażenia dziecka jest także latarka (najlepiej czołówka) oraz powerbank. Gdyby doszło do nieprzewidzianego zdarzenia, lepiej aby nasza pociecha miała zapasowe źródło energii i mogła wezwać pomoc. Pamiętajmy też, aby nasze dziecko zaopatrzyć w niezbędne dokumenty i ubezpieczenie – zwłaszcza, jeśli szlak górski prowadzi za granicę.

dziewczynki spacerujące w bluzach i rękawiczkach

Inne akcesoria turystyczne

Nasze dziecko warto też wyposażyć w dodatkowy zestaw ubrań. Obowiązkowo powinno ono posiadać także bidon na wodę i niewielki termos na ciepłą herbatę. Wszak temperatura w górach może spaść dość szybko. W plecaku powinny znaleźć się także wysokoenergetyczne przekąski. Do plecaka dorzućmy też apteczkę – plastry, bandaże i środek antyseptyczny. Niezbędne są także środki na komary i kleszcze oraz na ukąszenia owadów. Przyda się także krem przeciwsłoneczny, zwłaszcza że szlaki górskie są bardzo często nieosłonięte.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci

Rozgrzewka na wf - ćwiczenia rozgrzewające dla dzieci
DLA RODZICÓW

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko

Przygotuj swojego piłkarza do powrotu na boisko
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu