WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Szkolna wycieczka w góry – co ze sobą zabrać?

10 wrzesień 2021

Wycieczka szkolna jest wydarzeniem wyczekiwanym przez większość uczniów. Często trwa ona więcej niż jeden dzień, pozwalając dzieciom na dłuższą integrację. Dobry pomysł na wycieczkę szkolną to wycieczki w góry, które pozwalają uczniom poznać swoje fizyczne możliwości. Do takiej wycieczki nasze dziecko należy jednak odpowiednio przygotować. Co spakować na wycieczkę dziecku, żeby niczego mu zabrakło?

Przygotuj się na górskie warunki – co zabrać na wycieczkę?

 Co w góry powinno zabrać nasze dziecko? Podstawa to buty i odpowiednia odzież.

Podstawą dobrego przygotowania do szkolnej wyprawy w góry jest świadomość panujących w nich warunków. Z całą pewnością nasze dziecko będzie chodzić po leśnych ścieżkach oraz po kamienistych szlakach. Niejednokrotnie przyjdzie mu zmierzyć się z przeprawą przez niewielki potok. Dodatkowo pogoda w górach lubi zmieniać się bardzo szybko. Słońce mogą niespodziewanie przesłonić deszczowe chmury a nagły wiatr może sprawić, że zrobi się chłodno. Warunki te zmieniają się także wraz z wysokością – im wyżej, tym chłodniej. Dlatego też należy przygotować nasze dziecko na każdą ewentualność. Co na wycieczkę w góry można spakować naszej pociesze, żeby była w pełni przygotowana i bezpieczna?

Co można zabrać na wycieczkę szkolną w góry? Podstawa to odpowiednie buty!

Najważniejsze w górach są buty, więc jeśli zastanawiamy się, co spakować na wycieczkę naszemu dziecku, powinniśmy zacząć właśnie od nich. Najlepszym wyborem są buty trekkingowe „za kostkę”, które będą ją chronić. Są to buty na grubszej podeszwie, z bieżnikiem zaprojektowanym do chodzenia po wyboistych i nierównych szlakach górskich. Ważne jest, abyśmy dla naszego dziecka wybrali model nieprzemakalny. Taka wersja butów przyda się gdy spadnie deszcz lub gdy na drodze naszego dziecka pojawią się liczne kałuże. Warto też, abyśmy nie ubierali dziecka w buty, w których jeszcze nie chodziło – może to skończyć się obtarciami podczas szkolnej wycieczki w góry. Najlepiej więc rozchodzić buty przed wyjazdem.

Oczywiście nie tylko buty trekkingowe sprawdzą się w górach, chociaż to najlepszy rodzaj obuwia na wyjazdy w góry. Najważniejsze, aby dziecko posiadało buty nieprzemakalne, na grubszej i antypoślizgowej podeszwie. Oczywiście mowa tu o wycieczce jesienią lub na wiosnę. Zimą bowiem obowiązkowe są buty ocieplane.

Odzież chroniąca przed deszczem i wiatrem na wycieczkę w góry

Podczas chodzenia po górskich szlakach, nasze dziecko na pewno będzie często ubierać się i rozbierać. Albo będzie mu gorąco od wchodzenia pod górkę, albo chłodno, gdy dojdzie na szczyt. Właśnie dlatego należy zaopatrzyć je w odpowiednią odzież na wyjazd w góry:

Jeśli wycieczka szkolna jest w okresie zimowym, zaopatrzmy nasze dziecko w gruby sweter (lub odpowiednio ocieplaną odzież), ciepłe rękawiczki, grube spodnie oraz kurtkę – najlepiej przeznaczoną na wycieczki w góry. Nie zapomnijmy też o ocieplanych skarpetkach czy kominie. Weźmy też pod uwagę, że dużo lepiej sprawdzi się odzież typowo sportowa niż ta, w której dziecko chodzi na co dzień. Jeśli zastanawiamy się co zabrać na wycieczkę w góry wiosną, musimy dostosować wybraną odzież dla dziecka do warunków atmosferycznych, jednak nadal pamiętając o jej wszechstronności.

Uczniowie, wybierający się na szkolną wycieczkę w góry, powinni także posiadać odpowiednie nakrycia głowy, chroniące przed słońcem lub przed zimnem. Pamiętajmy też, że czapka sprawdza się dużo lepiej niż kaptur, który ogranicza pole widzenia i słyszenia.

Co spakować na wycieczkę w góry naszemu dziecku? Nie możemy zapomnieć o prowiancie.

Wygodny plecak i dodatkowe akcesoria na wyjazd w góry

Oczywiście nasze dziecko powinno posiadać dobry i wygodny plecak turystyczny, nawet jeśli jest to tylko wycieczka w góry na jeden dzień. Jego pojemność powinna wynosić około 30 litrów. Najlepiej wziąć ten z dodatkowym zapięciem w pasie i na ramionach, aby odciążyć plecy. Niektóre plecaki mają też dodatkowy stelaż, który ułatwia noszenie i sprawia, że plecy nie pocą się. Dobrze też, aby plecak na wycieczkę szkolną posiadał wodoodporny pokrowiec, chroniący jego zawartość przed zamoknięciem.

Ważne jest także, aby dziecko posiadało odblaski (na odzieży lub plecaku), dzięki czemu będzie widoczne podczas złych warunków atmosferycznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć je także w dodatkową pelerynę przeciwdeszczową na szkolną wycieczkę w góry. Ważnym elementem wyposażenia dziecka jest także latarka (najlepiej czołówka) oraz powerbank. Gdyby doszło do nieprzewidzianego zdarzenia, lepiej aby nasza pociecha miała zapasowe źródło energii i mogła wezwać pomoc. Pamiętajmy też, aby nasze dziecko zaopatrzyć w niezbędne dokumenty i ubezpieczenie – zwłaszcza jeśli szlak górski prowadzi za granicę.

Wyprawa w góry to dobry pomysł, niezależnie czy mówimy tu o wycieczce szkolnej, czy rodzinnej.

Inne akcesoria turystyczne i przekąski na wycieczkę w góry

Listę rzeczy na wycieczkę szkolną możemy zamknąć, pakując naszej pociesze odpowiednie akcesoria i przekąski. Nasze dziecko warto też wyposażyć w dodatkowy zestaw ubrań na wypad w góry. Obowiązkowo powinno ono posiadać także bidon na wodę i niewielki termos na ciepłą herbatę. Wszak temperatura w górach może spaść dość szybko. W plecaku powinny znaleźć się także wysokoenergetyczne przekąski. Do plecaka dorzućmy też apteczkę. Jakie powinno być wyposażenie apteczki na wycieczkę szkolną? Podstawa to plastry, bandaże i środek antyseptyczny. Niezbędne są także środki na komary i kleszcze oraz na ukąszenia owadów. Przyda się także krem przeciwsłoneczny, zwłaszcza że szlaki górskie są bardzo często nieosłonięte.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

DLA RODZICÓW

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci

Rozgrzewka na wf - przykładowe zestawy ćwiczeń rozgrzewających dla dzieci
DLA RODZICÓW

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!

TOP 7 pomysłów jak spędzić aktywnie czas w domu z dzieckiem!
DLA RODZICÓW, HULAJNOGI

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

Jaką hulajnogę wybrać dla swojego dziecka?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu