WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jak złowić suma? Potrzebny sprzęt oraz przynęta

10 May 2023

Jak złowić suma? Podpowiadamy, jak przygotować się do wędkowania, a także jakie przynęty i techniki będą skuteczne. Nie tylko doświadczeni wędkarze mogą łowić te ryby – zdradzamy sekrety, które pozwolą odnieść sukces również tym początkującym.


Sum – jak go rozpoznać?

Sum europejski to duży gatunek ryby słodkowodnej, który można spotkać w dużych rzekach, starorzeczach oraz zbiornikach zaporowych (rzadziej jeziorach) Europy Wschodniej i Środkowej. Występuje aż od Morza Czarnego i Kaspijskiego na wschodzie, poprzez Hiszpanię, gdzie został introdukowany, aż po Szwecję i Finlandię na północy oraz Francję, Włochy i Turcję na południu.

Aby rozpoznać suma, warto zwrócić uwagę na jego charakterystyczne cechy. Jest to ryba o masywnym, cylindrycznym ciele, które może osiągnąć nawet 3 metry długości i ważyć ponad 100 kg. Głowa jest szeroka i spłaszczona, a na górnej szczęce znajdują się długie wąsy. Oczy są małe i ustawione w górnej części głowy. Płetwa grzbietowa i płetwa odbytowa są krótkie, a płetwa ogonowa zaokrąglona. Zazwyczaj przebywa w głębokich, wolno płynących wodach. Preferuje dno piaszczyste bądź muliste, gdzie może się ukrywać wśród korzeni drzew i zatopionych pni, gdzie również żeruje. Jest to drapieżnik – poluje na inne ryby, małe ssaki, ale nie gardzi padliną.

mężczyzna stojący w wodzie trzymając suma

Jaki zestaw na suma będzie potrzebny?

Potrzebujesz odpowiedniego sprzętu wędkarskiego dostosowanego do metody łowienia, którą zamierzasz zastosować. Natomiast przy wyborze sposobu należy nie tylko uwzględnić swoje preferencje, ale także charakter łowiska, gdzie masz zamiar zapolować na upatrzoną przez siebie rybę. Aby to zrobić, potrzebne będą:

  • wędka na suma – przy metodzie spinningowej powinna mieć długość od 2,7 do 3 m i ciężar wyrzutu 50-100 g, natomiast łowienie z gruntu wymaga mocny kij o długości około 3 m i ciężarze wyrzutu od 100 do 150 g;
  • kołowrotek, który przy spinningu powinien być solidny z precyzyjnym hamulcem, a przy metodzie z gruntu warto wybrać taki z wolnym biegiem;
  • ciężarki – jeśli chcesz łowić z dna, użyj możliwie jak najlżejszego ciężarka o masie nieprzekraczającej 10 g.
    W nurcie najlepiej sprawdzą się ciężarki ważące około 100 g;
  • plecionka lub solidna żyłka – przy spinningu grubość powinna wynosić przynajmniej 0,25, a przy metodzie gruntowej 0,5. W przypadku początkujących sumiarzy powinni oni pamiętać, że kiedy sum żeruje, rzuca się na zdobycz bardzo zapalczywie.

O czym powinien pamiętać początkujący wędkarz?

Wędkarze, którzy zastanawiają się, jak łowić, powinni wybierać takie miejsca oraz stosować odpowiednie techniki, takie jak gruntowe zestawy wędkarskie, używanie żywej przynęty oraz silnych i solidnych sprzętów wędkarskich. Polowanie może być trudne, ale z odpowiednią wiedzą i wyposażeniem, można osiągnąć sukces. Przede wszystkim, potrzebna jest mocna i wytrzymała wędka. Idealna długość to 3 metry, ale sprawdzą się też wędki do 4 metrów. Kolejna rzecz, która musi być niezawodna przy łowieniu, to kołowrotek oraz dobrze dobrany ciężarek. To wszystko może przesądzić o tym, czy połów będzie udany.

Sumy można łowić w różnych środowiskach wodnych, zarówno w rzekach, jeziorach, jak i sztucznych zbiornikach wodnych. Warto zwrócić uwagę na strefy, w których występują specyficzne warunki środowiskowe, takie jak temperatura, ilość światła czy głębokość. Bardzo ważne jest również miejsce – ryby polują nocą, a najchętniej przebywają tam, gdzie jest spokojnie i cicho. Zrezygnuj zatem z łowisk, które są najbardziej oblegane, a także miejsc generujących hałas. Pamiętaj, by podczas wyprawy wędkarskiej wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, takie jak mocne wędki, sznury i haki. To silne drapieżniki, które potrafią stawiać duży opór kiedy weźmiesz je na hol, dlatego warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu.

Przynęta na suma – na co bierze ta ryba?

Sukces może zapewnić dobra przynęta – jej wybór zwykle zależy od wybranej metody łowienia, ale także indywidualnych preferencji wędkarzy. Do skutecznej przynęty zaliczane są między innymi:

  • żywe przynęty wędkarskie – lubi przede wszystkim żywą przynętę, dlatego wędkarze często wybierają żywe rybki, takie jak leszcz, ukleja, karaś, krąp, kiełb, płoć czy wzdręga. Taki połów można przeprowadzić za pomocą zestawu spławikowego;
  • przynęty sztuczne – to ryba, która chętnie bierze również na duże gumy i woblery, zwłaszcza te o mocnej akcji. Niektórzy wędkarze polecają także turkucie podjadki, które swoim zapachem mogą skusić nawet dużego suma, a także pęczki rosówek czy pijawek;
  • wątroba – może być łowiony także na duże kawałki niekoniecznie świeżej wątróbki na zestawie gruntowym.
przynęta na suma

Jak złowić suma?

Ryby te polują nocą, dlatego najlepiej biorą od zmierzchu do świtu. Co prawda niektórzy wędkarze uważają, że okazy trafiają się również w ciągu dnia, jednak warunkiem jest, by zwiększył się poziom wody. Kwestią jest również okres połowu – sezon na suma trwa od końca czerwca do września, ale najlepiej łowić go w sierpniu i wrześniu, kiedy temperatura wody jest najwyższa. Wtedy jest większa szansa, że uda się trafić na żerującą rybę. Oprócz tego należy pamiętać o okresie ochronnym!

Okres ochronny – jak długo obowiązuje?

Według Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 listopada 2001 r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie połów sumów jest zakazany od 1 listopada do 30 czerwca. Natomiast wymiar ochronny ryby ustalono na 70 centymetrów. Pamiętaj, by łowić zgodnie z prawem!

Łowienie suma na żywca, czyli połów z zestawem spławikowym

Łowienie na żywca to popularna metoda wędkowania, która polega na używaniu żywej ryby jako przynęty oraz zestawu spławikowego. Spławik do tego rodzaju połowu nie musi być zbyt duży, wystarczy taki ważący około 15 g. Łowienie na żywca sprawdza się również podczas polowania na inne duże drapieżniki, takie jak szczupak, sandacz czy okoń. Pamiętaj, że metoda wymaga zastosowania wytrzymałego sprzętu, ponieważ sum to ryba ciężka i bardzo waleczna. Sposób można polecić wędkarzom, którzy mają już doświadczenie w tym temacie.

Spinning na suma

Łowienie metodą spinningu to skuteczna technika, do której najczęściej używa się wabików imitujących ofiarę drapieżnika, takich jak wobler, gumy czy błystki. Sposób polega na częstym zarzucaniu oraz ściąganiu przynęty – uważa się, że w ten sposób można przywabić sumy oraz inne waleczne ryby. Przy tego rodzaju metodzie niezwykle istotna jest dobrze dobrana wędka spinningowa (1 lub 2 składowa). Z kolei wybierając kołowrotek, warto zwrócić uwagę na jego wytrzymałość oraz pojemność szpuli, gdyż sum może w trakcie holowania zdjąć sporo żyłki. Dobrze jest również używać plecionki o odpowiedniej wytrzymałości, która pozwoli na kontrolowanie walki z rybą.

Przeczytaj także: Wędkarstwo spinningowe — na czym polega, jak zacząć?

Łowienie suma z gruntu

Kolejnym sposobem jest metoda gruntowa. Polega na umieszczeniu zestawu wędkarskiego na dnie zbiornika wodnego i może być wykorzystana do złowienia różnych gatunków ryb. W tej sytuacji potrzebne jest dobre wędzisko, kołowrotek, haczyk z przyponem oraz ciężarek. Łowienie z gruntu może wymagać również korzystania z pontonów lub łódek. Pozwoli to dostać się do miejsc oddalonych od brzegów, w których najchętniej przebywają. Istotne jest również przygotowanie się na zażartą walkę z rybą, która potrafi wykonywać zwodnicze manewry oraz zmieniać kierunek płynięcia. W takim przypadku tradycyjną żyłkę można zastąpić grubą plecionką o średnicy 0,50 mm, która sprawdzi się podczas holowania ciężkich okazów.

Łowienie metodą wertykalną

Łowienie metodą wertykalną to specjalistyczna technika połowu, która polega na pionowym łowieniu z łodzi za pomocą przynęt sztucznych lub żywych. W tej metodzie przynęta jest opuszczana i podciągana na zmianę w ruchu „góra – dół”. Powinien on być płynny, by przywabić rybę, a nie przestraszyć go i sprawić, że zmieni miejsce polowania. Jako że ze sposobu korzysta się jedynie na łodzi, potrzebne mogą okazać się echosondy wędkarskie. Służą do precyzyjnej lokalizacji ryb i odkrywania najlepszych miejsc połowów podczas wędkowania z jednostek pływających. Działają na zasadzie wysyłania fal dźwiękowych, a następnie odbierania ich echa odbitego od dna zbiornika wodnego lub ciała suma, co pozwala na dokładne określenie głębokości wody oraz odległości ryb od dna.

Obliczanie ciężaru wyrzutu – czy ma to znaczenie?

Warto znać ciężar wyrzutu, aby nie nadwyrężać blanków wędziska, co może prowadzić do uszkodzeń. Dobór odpowiedniego ciężaru wyrzutu gwarantuje optymalne odległości rzutów oraz umożliwia bezpieczne używanie przynęt w określonym zakresie wag.

Przedstawione zasady i metody połowu, wymagają odpowiedniego sprzętu oraz praktyki. Wędkarstwo uczy cierpliwości, a także składnia do szukania swoich sposobów. W większości przypadków udaje się osiągnąć zamierzony cel! 

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

WĘDKARSTWO

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko
WĘDKARSTWO

Street fishing - co to takiego?

Street fishing - co to takiego?
WĘDKARSTWO

Plecak wędkarski do mobilnego łowienia ryb

Plecak wędkarski do mobilnego łowienia ryb

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu