WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Jaką wędkę do method feeder wybrać?

29 październik 2019
#PORADY
#SPRZĘT

W każdej metodzie wędkarskiej istotnym elementem składającym się na nasz sukces lub porażkę jest sprzęt wędkarski. Co prawda ryby łowi wędkarz, ale bez zastosowania odpowiedniego sprzętu będzie to trudne. W zasadzie nie ma techniki wędkarskiej, w której możemy obyć się bez wędziska. Podobnie w technice Method Feeder, wybór odpowiedniego kija jest kwestią bardzo istotną. Szczególnie młody wędkarz, stawiający swoje pierwsze kroki w świecie ryb może mieć dylemat związany z doborem odpowiedniej wędki dla siebie. Sprawdźmy zatem czym powinna charakteryzować się odpowiednia wędka do „metody”.

Długość wędki do method feeder

Każda wędka niezależnie od metody wędkarskiej, do której jest dostoswana posiada kilka parametrów, o których warto napisać. Bez wątpienia pierwszym elementem jest długość wędziska. W technice Method Feeder najczęściej stosuje się wędziska o długości od: 3m, po 3.30m, czasami 3.60m. Niekiedy nad wodą spotkamy także wędkarzy używających nieco dłuższych wędzisk, o długości 3.90m, a nawet 4.20m. Jednak są to już ekstremalne długości jak na tą technikę i raczej trudno wskazać przyczynę dlaczego niektórzy tak robią. Zapewne to kwestia przyzwyczajenia. Nie mniej jednak jeśli mają efekty, to po prostu, co kto lubi. Jednak jak zostało wspomniano wyżej, podstawowymi długościami są 3m i 3.30m po 3.6m. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wędkarza, producenci zaczynają także stosować oznaczenia na modelach wędzisk, ułatwiające wybór i wskazujące do czego dany model jest przeznaczony. Wybór długości wędki jest uzależniony od tego w jakich warunkach i jakie ryby chcemy łowić.

Fot 1. Łukasz Kolasa | Nagroda za udany hol to piękne zdjęcie

Akcja i ciężar wyrzutu

Akcja wędziska i ciężar wyrzutu to dwa bardzo istotne parametry każdej wędki. To one warunkują w głównej mierze do czego dany model służy. Technika Method Feeder, z racji swoich korzeni, sięgających Anglii, gdzie łowi się głównie na wodach klubowych i panuje zasada „złów i wypuść” jest sportowym sposobem łowienia ryb. Dlatego też wybierając kij dla siebie musimy pamiętać a kilku rzeczach. Po pierwsze łowienie ma być dla nas przyjemnością i miłym sposobem spędzenia czasu nad wodą. Po drugie musimy pamiętać o bezpieczeństwie holowanych i ryb i o tym by w dobrej kondycji wróciły ponownie do wody.

Fot 2. Łukasz Kolasa | Wędka musi pracować na rybie

Wśród wędkarzy panuje przekonanie, że najlepszymi kijami do Method Feeder będą te o akcji parabolicznej. Dadzą one przyjemność z holu nawet niewielkich ryb, w połączeniu z odpowiednim modelem kołowrotka i umiejętnościami wędkarza pozwolą oddawać naprawdę dalekie rzuty, wybaczą także niewielkie błędy w trakcie holu ryby. Kilka słów także o drugim parametrze jakim jest ciężar wyrzutu. Tutaj znów musimy brać pod uwagę specyfikę łowiska, czyli to na jakiej odległości chcemy łowić, jak ukształtowane jest dno, jakie ryby pływają w danej wodzie.

Fot 3. Łukasz Kolasa | Wybór wędziska w Method Feeder jest sprawą istotną

Jeśli przyjdzie nam łowić większe ryby, na dalszych odległościach wówczas ciężar wyrzutu musi być nieco większy, tym samym nasz kij będzie mocniejszy. Wiąże się to też z koniecznością stosowania nieco cięższych podajników.  Warto jeszcze w takich przypadkach, by nasz model wędziska posiadał przelotki o nieco większej średnicy, dające większe szanse na oddanie dalszego rzutu. Jeśli naszym celem są mniejsze ryby na bliższych odległościach, to odpowiednio zastosujemy kije o mniejszej mocy. Najczęściej na rynku dostępne są kije, gdzie górna granica ciężaru wyrzutu wynosi od 40g do 80g.

Wybór odpowiedniego kija do „metody” nie musi być wcale zadaniem niewykonalnym. Warto przed zakupem dotknąć nasz upatrzony model, by sprawdzić, czy dobrze nam leży. Pamiętajmy też, ze Method Feeder jest sportowym sposobem łowienia ryb, więc przy naszym wyborze uwzględnijmy również ten aspekt.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

WĘDKARSTWO

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko
WĘDKARSTWO

Street fishing - co to takiego?

Street fishing - co to takiego?
WĘDKARSTWO

Plecak wędkarski do mobilnego łowienia ryb

Plecak wędkarski do mobilnego łowienia ryb

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu