WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Karta wędkarska - co to jest? Zasady i koszty wydawania

07 lipiec 2021

Dla wielu osób spędzanie czasu z wędką nad wodą jest ulubioną formą relaksu. Obowiązkowa podczas łowienia cisza, bezpośrednia bliskość przyrody oraz radość z każdej zdobyczy to piękna wizja. Przed zakupem sprzętu warto jednak pamiętać, że nie w każdym miejscu możemy tak po prostu rozpocząć łowienie. Konieczna jest karta wędkarska oraz przestrzeganie ściśle określonych reguł.

Co to jest karta wędkarska?

Wędkarstwo staje się w ostatnich latach coraz popularniejsze, a jakościowy sprzęt na tyle dostępny, że zachęca do doskonalenia się w sporcie i podnoszenia swoich umiejętności. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że w tego typu aktywnościach konieczna jest odpowiednia dokumentacja. Mowa tu oczywiście o karcie wędkarskiej. Co to takiego? 

Kartą wędkarską nazywamy dokument, który wydawany jest dożywotnio osobie, która uzyskała odpowiednie uprawnienia i ma chęć do uprawiania amatorskiego połowu. Kartę otrzymujemy dożywotnio, a kandydat do jej otrzymania musi ukończyć czternasty rok życia. Karta wydawana jest przez starostwo, które jest właściwe dla miejsca naszego zamieszkania.

Jak wyrobić kartę wędkarską?

Kartę wędkarską powinna wyrobić każda osoba, która zamierza dokonywać amatorskiego połowu ryb. Oznacza to nic innego, jak tylko rekreacyjne łowienie w zbiornikach wodnych na terenie naszego kraju. 

Co istotne karty wędkarskiej nie muszą wyrabiać osoby przed czternastym rokiem życie. Tym jednak wolno dokonywać połowu wyłącznie pod okiem osoby dorosłej, która taki dokument posiada. Z obowiązku posiadania karty zwolnieni są także obcokrajowcy, przebywający na terenie Polski czasowo. 

Wszystkie kwestie prawne związane z kartą wędkarską regulowane są ustawą o rybołówstwie śródlądowym. Musisz wiedzieć, że karta nie jest wydawana automatycznie każdej osobie, które się po nią zgłosi. Najpierw trzeba zdać egzamin z zasad połowu ryb i ich ochrony. Dopiero kiedy ten państwowy egzamin zostanie zdany przed specjalnie powołaną komisją, możemy wystąpić do starostwa ze wnioskiem o przyznanie nam karty rybackiej. 

jak_zdobyc_karte_wedkarska

Egzamin na kartę wędkarską

Zakupiłeś już wędki dla początkujących, masz także przygotowane kołowrotki i przynęty. Nim rozsiądziesz się wygodnie w krześle lub fotelu wędkarskim, pozostaje jeden bardzo istotny punkt do zrealizowania – egzamin na kartę rybacką. Nie da się ukryć, że w wielu osobach budzi on (mniej lub bardziej uzasadnione) obawy. Jeżeli jednak chcesz świetnie bawić się podczas wędkowania, a tak się składa, że masz skończone czternaście lat i jesteś obywatelem polskim nieposiadającym wykształcenia z zakresu rybołówstwa, ta formalność cię nie ominie. 

Jeżeli o formalnościach mowa, to niestety nie da się od nich uciec. Warto jednak zaznaczyć, że karta wędkarska wydawana jest jednorazowo i dożywotnio. Właśnie dlatego egzaminu nie trzeba powtarzać. 

Sam egzamin dotyczy warunków ochrony gatunków ryb występujących w Polsce oraz zasad ich połowu. Przystępując do niego stajemy przed komisją posiadającą uprawnienia do egzaminowania. Najczęściej są to przedstawiciele jednego z okręgów Polskiego Związku Wędkarskiego. Warunkiem koniecznym jest uiszczenie składki egzaminacyjnej. 

A czego dotyczy sam egzamin na kartę wędkarską? Aby otrzymać odpowiedni dokument, będziemy musieli wykazać się znajomością istotnych przepisów, które zawiera w sobie obowiązująca od 1985 roku Ustawa o rybołówstwie śródlądowym. Obowiązująca jest także treść rozporządzenia ówczesnego ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 2001 roku, które dotyczyło warunków hodowli, chowu i połowu występujących w Polsce organizmów wodnych. 

Na egzamin musimy stawić się do lokalnego koła Polskiego Związku Wędkarskiego. Warto zaznaczyć, że jednostka powinna być właściwa dla naszego miejsca zamieszkania, a nie zameldowania.

Przykładowe pytania na kartę wędkarską

Czy zdanie egzaminu na kartę wędkarską jest trudnym zadaniem? Na pewno nie da się uciec od faktycznej nauki i opanowania poszczególnych zagadnień. Na szczęście jednak listę najczęściej pojawiających się pytań można z powodzeniem znaleźć w internecie. 

Obecnie Polski Związek Wędkarski pozwala na zdanie wstępnego egzaminu za pośrednictwem internetu. Musimy odpowiedzieć na dwadzieścia losowych pytań. Czego one dotyczą? Obszar tematyczny jest stosunkowo wysoki. Trzeba popisać się wiedzą na temat postępowania ze złowionymi rybami oraz okresów ochronnych poszczególnych gatunków. Istotne będą także kwestie związane z ochroną naturalnego środowiska i ogólnej biologii. 

Poniżej zamieszczamy listę przykładowych pytań, które mogą pojawić się podczas egzaminu komisyjnego

 • Czy wolno łowić ryby przed zachodem i po zachodzie słońca?
 • Dla jakich gatunków ryb ustalono limity połowów?
 • Jakie warunki powinna spełniać pokrywka wędkarska?
 • Czy wolno stosować ogłuszanie ryb podczas łowienia? 
 • Ile powinna wynosić minimalna długość wędki przeznaczonej do połowu ryb?
 • Jakich gatunków ryb nie powinno się wypuszczać z powrotem do łowisk?
 • Jakich ryb nie wolno poławiać kuszą? 
 • Czym jest dzienny limit wagowy łowionych ryb?
 • Czy dopuszcza się korzystania z aparatów do oddychania podczas połowu ryb kuszą? 
 • Jakie gatunki ryb podlegają całkowite ochronie? 
 • Czym jest ochrona gatunkowa?

Możliwe także, że zostaniemy poproszeni o rozpoznanie konkretnych ryb ze zdjęcia. 

Ile kosztuje karta wędkarska?

Czy wyrobienie karty wędkarskiej łaczy się z jakimiś kosztami? Trzeba liczyć się z opłatą egzaminacyjną, która wynosi około 30 złotych. Do tego trzeba doliczyć około 15 złotych opłaty urzędowej oraz za znaczki. Warto przy tym zaznaczyć, że z opłaty zwolnione sa dzieci od czternastego do szesnastego roku życia. 

Po zdaniu egzaminu trzeba wypełnić wniosek o wydanie karty wędkarskiej oraz doliczyć do wszystkiego koszta zdjęcia, które znajdzie się na karcie. A jaki jest czas oczekiwania? Wiele zależy od organu, do którego się zgłaszamy. Czasami karta wędkarska może trafić do nas od ręki, jednak nie stanowi to reguły. 

jak_wyrobic_karte_wedkarska

Czym grozi łowienie bez karty wędkarskiej?

Karta wędkarska nie jest trudna do otrzymania. Mimo wszystko często zastanawiamy się, czy wszystkie te formalności faktycznie są potrzebne. Co tak naprawdę grozi za łowienie bez odpowiedniego dokumentu? 

W istocie taka praktyka może skończyć się grzywną w wysokości 200 złotych. Mandat możemy otrzymać nie tylko od straży rybackiej, ale także od policji, straży miejskiej, leśnej, czy organów ochraniających parki narodowe. 

Co istotne, mandat dostaniemy nie tylko w momencie, kiedy w ogóle nie posiadamy odpowiedniego dokumentu. Podczas uprawiania aktywności, kartę wędkarską należy zawsze zabierać ze sobą. Pozostawienie jej w domu nie będzie niestety równoznaczne z taryfą ulgową. 

Wędka, budka wędkarska, czy parasole wędkarskie to nie wszystko. Na ryby trzeba koniecznie zabrać ze sobą także odpowiednie uprawnienia. Wbrew pozorom karta wędkarska to niezwykle istotny dokument, który jest niezbędny dla każdego, kto lubi relaksować się podczas łowienia ryb. Niestety, wciąż relatywnie niewiele osób zdaje sobie sprawę, że łowienie ryb bez dokumentu jest karane grzywną. Jeżeli więc lubisz spędzać czas łowiąc ryby, koniecznie zainteresuj się procedurą jej wyrobienia.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

WĘDKARSTWO

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko
WĘDKARSTWO

Wędkarstwo podlodowe

Wędkarstwo podlodowe
WĘDKARSTWO

Street fishing - co to takiego?

Street fishing - co to takiego?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu