WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wędkarstwo gruntowe — na czym polega łowienie na grunt?

01 wrzesień 2021

Wędkarstwo gruntowe to jedna z najbardziej lubianych metod łapania ryb. Dlaczego? Ze względu na możliwość całkowitego relaksu nad wodą. Ta technika z pewnością przypadnie do gustu wszystkim, którzy oczekują od łowienia ryb przede wszystkim relaksu i obcowania z naturą. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat wędkarstwa gruntowego.

Co to jest wędkarstwo gruntowe?

Wędkarstwo gruntowe to bardzo popularna metoda łowienia ryb, którą mogą zająć się praktycznie wszyscy – amatorzy i pasjonaci, dzieci i osoby starsze. W przeciwieństwie do metod dynamicznych (na przykład spinningu) łowienie gruntowe jest zdecydowanie statyczne i nie wymaga od wędkarza ani silnych mięśni, ani wykonywania starannie wyreżyserowanych ruchów przynętą. Łowienie gruntowe polega na tym, że zarzucamy przynętę i… czekamy. Taka technika wymaga cierpliwości, jednak pozwala w pełni cieszyć się obcowaniem z przyrodą. 

Jak zacząć wędkarstwo gruntowe?

Gruntowa metoda łowienia ryb jest jedną z najstarszych. Nasi przodkowie nie mieli dostępu do bardzo zaawansowanego sprzętu rybackiego, dlatego jeżeli zdecydujesz się właśnie na tę technikę, nie będziesz musiał planować wielkich i kosztownych zakupów. 

Łowienie na grunt rozpoczynamy od wrzucania zestawu do wody. Można zrobić to kilkoma różnymi metodami – między innymi rzutem znad głowy lub od boku. Następnie konieczne jest ustawienie wędki na specjalnej podpórce, na której będzie spoczywała, dopóki na przynętę nie skusi się jakaś ryba

Metody wędkowania gruntowego

Wędkowanie gruntowe to stosunkowo łatwa i przyjemna technika łowienia ryb. Bardzo często to właśnie od niej zaczynamy swoją przygodę z ciekawym hobby, jakim jest rybołówstwo. To stateczna metoda dla osób, które bardzo lubią kontakt z naturą. Trzeba jednak wiedzieć, że wędkowanie gruntowe dzieli się na kilka metod w zależności od tego, jaką przynętą dysponujemy i na jakie ryby chcemy zapolować. 

Jedną z najpopularniejszych metod wędkowania gruntowego jest karpiowanie. Zasadzanie się na narodową polską rybę wymaga od nas dobrania odpowiedniej przynęty. Karpie bardzo lubią kulki proteinowe, na które wyjątkowo często dają się złapać. Na początku można jednak użyć bardzo wygodnej i dostępnej szeroko kukurydzy konserwowej lub w ostateczności gotowanego ziemniaka. 

Kolejną metodą łowienia gruntowego jest tak zwana metoda na żywca. Polega na stosowaniu jako przynęty bardzo małej, ale ciągle jeszcze żywej rybki. Taki zestaw przeznaczony jest do łowienia ryb drapieżnych – okoni, czy nawet sumów.

Wędkarstwo gruntowe na jeziorze

Gruntowe wędkarstwo można uprawiać praktycznie we wszystkich akwenach wodnych, zakładając oczywiście, że nie są wody prywatne, a my nie mamy pozwolenia do wędkowania nad nimi. Wielu wędkarzy chętnie wybiera jeziora, które w Polsce kryją wiele ciekawych gatunków ryb. Można w nich znaleźć między innymi:

  • płotki
  • karpie
  • okonie
  • leszcze
  • sandacze 
  • kiełbie
  • karasie
  • liny
  • pstrągi

Mekką wędkarzy często są jeziora mazurskie. Jeżeli jednak zamierzamy wybrać się tam na połów, zdecydowanie lepiej wybierać miejsca relatywnie spokojne i oddalone od największych skupisk ludzkich. Ryby nie lubią hałasu, dlatego dobrym pomysłem będzie rozbijanie się ze sprzętem w okolicach szuwar. Wybierajmy wczesne godziny poranne lub momenty, które następują tuż po zapadnięciu zmroku. 

Wędkarstwo gruntowe na rzece

Metoda gruntowa to dobry sposób na satysfakcjonujące połowy ryb rzecznych. Sumy czy kiełbie to tylko nieliczni przedstawiciele bardzo szerokiej grupy ryb słodkowodnych. Początkujący wędkarze zaczynają raczej od wód stojących, jednak po pewnym czasie apetyt na łowienie w rzece wzrasta. O czym trzeba wówczas pamiętać? 

Ryby najlepiej czują się przy zarośniętych brzegach, tam, gdzie woda jest stosunkowo płytka a dno zarośnięte. Zanim jednak wybierzesz się w takie miejsce, koniecznie pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa. Nawet najbardziej spokojna z pozoru rzeka może zaskoczyć, a jej wody bywają naprawdę nieprzewidywalne. 

Sprzęt do wędkarstwa gruntowego

Podczas wędkowania metodą gruntową spędzamy nad wodą bardzo dużo czasu. Właśnie dlatego dobrze zaopatrzyć się w mniej oczywiste elementy wyposażenia, takie jak krzesełka i fotele wędkarskie, czy nawet łóżka wędkarskie. Jeżeli planujesz zostać nad wodą na noc, dobrze sprawdzi się dobrej jakości namiot turystyczny

Jaka wędka na ryby najlepiej sprawdzi się w metodzie gruntowej? Wybierajmy przede wszystkim trwałe i wykonane z dobrej jakości materiałów. W tym względzie nie ma jednak szczególnych wymagań – dobra gruntówka to taka, która spełnia twoje oczekiwania. 

Więcej uwagi warto poświęcić ważnemu elementowi, jakim jest kołowrotek wędkarski. Do łowienia gruntowego najlepiej sprawdzi się model z przednim hamulcem, odpowiednio wytrzymały, aby przetrwać holowanie nawet bardzo ciężkiej ryby. Tej kwestii szczególną uwagę powinny poświęcić osoby, które planują łowić ryby w rzekach, które swoim nurtem jeszcze dodatkowo obciążają moment holowania i sprawiają, że jest on trudniejszy to wytrzymania. 

Do wyboru mamy żyłkę lub plecionkę. Warto postawić na tę pierwszą, która będzie stosunkowo gruba, ale jednocześnie elastyczniejsza. Z czasem można zaopatrzyć się w dodatkowe narzędzia wędkarskie

Szczególnie ciekawe są echosondy. To niewielkie urządzenia, które pozwalają zlokalizować ławicę ryb w łowisku. Współczesne elektroniczne sygnalizatory to zaś bardzo przydatne gadżety, które sprawdzają się nawet lepiej niż tradycyjna drgająca szczytówka. 

mężczyźni przygotowujący się do łowienia

Wędkarstwo gruntowe — podsumowanie

Wędkarstwo gruntowe to wprost idealna metoda na rozpoczynanie swojej przygody z łowieniem ryb. Niektórym może wydać się nieco monotonna, a nawet nudna. W istocie jest to jednak znakomity sposób na rozwijanie swoich umiejętności, obcowanie z naturą i udoskonalanie cnoty cierpliwości. 

Połowy z gruntu nie wymagają bardzo zaawansowanego sprzętu co często, szczególnie na początku, uznawane jest przez wiele osób za solidny atut. Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w łowieniu ryb, metoda gruntowa może okazać się dla ciebie idealna.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

WĘDKARSTWO

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko
WĘDKARSTWO

Street fishing - co to takiego?

Street fishing - co to takiego?
WĘDKARSTWO

Plecak wędkarski do mobilnego łowienia ryb

Plecak wędkarski do mobilnego łowienia ryb

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu