WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wędkarstwo karpiowe — na czym polega, jaki sprzęt jest niezbędny?

23 sierpień 2021

Wędkarstwo karpiowe to odmiana łowienia ryb, która jest bardzo popularna wśród miłośników tego typu aktywności. Sprawdź, na czym dokładnie polega i jakiego sprzętu potrzeba, aby w pełni się nim cieszyć. Sprawdź ofertę sklepu Decathlon i zestawy dedykowane do wędkarstwa karpiowego. Kliknij, aby sprawdzić sprzęt i akcesoria w tym wędki karpiowe.

Co to jest wędkarstwo karpiowe?

Karp jest rybą, która ma szczególne znaczenie dla polskiej tradycji i kuchni. Mało kto jednak wie, że jego połowy odbywają się w bardzo konkretny sposób i mają nawet swoją nazwę. Ryby te łowione są nie tylko w okresie przed wigilijnym, ale praktycznie przez cały rok. 

Wędkarstwo karpiowe, znane szerzej jako karpiarstwo, to specyficzna odmiana wędkowania. Polega ona na łowieniu karpi z brzegu. W wędkarstwie karpiowym stosuje się metodę spławikowo-gruntową, którą dzielimy na:

  • powierzchniową
  • gruntową
  • spławikową

W karpiostwie stosowana jest przede wszystkim metoda gruntowa. W naszym kraju sport ten stał się szczególnie popularny w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to po przemianach ustrojowych zyskaliśmy dostęp do odpowiedniego sprzętu. 

Podstawy wędkarstwa karpiowego — jak łowić karpie?

Karpiowanie to odrębna dziedzina wędkarstwa, dlatego nawet osoby, które nie od dzisiaj mają do czynienia z wędkami i przynętami, powinny poznać podstawy jej działania. Do wędkarstwa karpiowego trzeba wybrać odpowiedni akwen – najlepiej zaczynać od miejsc, gdzie ryby tego gatunku stanowią większość wodnej fauny. Podstawą wyposażenia jest odpowiednia wędka na ryby. Do karpiowania wybierajmy kij o wymiarach od 3,6 metra do 3,9 metra. Wędka powinna być trwała z wędziskiem wykonanym z bardzo odpornego na niszczenie materiału. W przypadku łowów na większy dystans zaleca się wyrób wędziska o szybkiej akcji szczytowej. 

Metody wędkarstwa karpiowego

Istnieją dwie metody wędkarstwa karpiowego:

  • metoda gruntowa
  • motoda zig rig

Metoda gruntowa, nazywana także ciężką, skierowana jest do osób, które nie chcą ograniczać się tylko do łowienia z brzegu. Zig Rig natomiast jest metodą powierzchniową, która umożliwia podawanie rybie przynęty niemal na każdej głębokości. 

Sprzęt do wędkarstwa karpiowego – nie tylko wędka, ale również inne akcesorium

Wędkarstwo karpiowe wymaga dobrze dobranego sprzętu doskonałej jakości. Właśnie dlatego jeszcze zanim wybierzemy się na pierwsze karpiowanie, dobrym pomysłem będzie rozeznanie się w tym, jakie akcesoria koniecznie trzeba ze sobą zabrać. 

O wędce na karpie już wspomnieliśmy. Bardzo istotnym elementem naszego wyposażenia podczas wyprawy na karpie jest jednak także kołowrotek wędkarski. W tym wypadku należy postawić przede wszystkim na jakość i mocne materiały. Kołowrotek idealny do wędkarstwa karpiowego będzie musiał zmieścić na sobie przynajmniej 150 metrów żyłki na tyle wytrzymałej, aby utrzymać rybę o masie od pięciu do nawet siedmiu kilogramów. 

Co do samej żyłki to również nie zaleca się poprzestania na standardowym modelu. Żyłkę musimy koniecznie dobrać do tego, w jakich akwenach chcemy łowić oraz jakie ryby nas interesują. Karpie mogą występować w bardzo różnych rozmiarach, dlatego rozsądne będzie inwestowanie raczej w solidne i mocne narzędzia wędkarskie. W walce z ciężką rybą mogą one okazać się naprawdę zbawienne. Na koniec warto wspomnieć o przynęcie. Specjaliści i doświadczeni wędkarze zapewniają, że najlepszym wabikiem na karpia są kulki proteinowe

mezczyzna lowiacy karpie

Odpowiedni sprzęt – podbieraki, przynęty, żyłki, sygnalizatory

Wędki, żyłki i kołowrotki to nie jedyny sprzęt wędkarski, który będzie nam potrzebny podczas wyjazdu na wędkarstwo karpiowe. W wyprawie niezbędne będzie schronienie. Zamiast nocowania w samochodzie lepiej zaopatrzyć się w dobrej jakości namiot karpiowy. Dodatkowo przydadzą się łóżka wędkarskie, które pozwolą na uniknięcie spania na karimatach. Dobrym rozwiązaniem okażą się także krzesełka i fotele wędkarskie. Warto pomyśleć również o torbie wędkarskiej, w którą będzie można zapakować profesjonalny sprzęt do połowiu karpi.

O czym jeszcze można pomyśleć przed wyjazdem na karpie? Ułatwieniem mogą okazać się także echosondy wędkarskie. To bardzo proste narzędzia, które pozwalają na zlokalizowanie akwenów, w których znajduje się największa ilość ryb. Takie sygnalizatory brań, będą bardzo pomocnym akcesorium karpiowym. Pomocne będą także podbieraki i siatki wędkarskie. Dzięki nim twoje wyniki mogą stać się jeszcze bardziej spektakularne. Wszystkie akcesoria dostępne są w sklepach wędkarskich, w tym sklepach Decathlon, na dziale poświęconym wędkarstwu.

Wędkarstwo karpiowe – podsumowanie

Łowienie karpi to dla wielu wędkarzy prawdziwe wyzwanie i możliwość sprawdzenia się w całkowicie nowych warunkach i odmiennej technice. Trzeba jednak pamiętać, że wędkarstwo karpiowe nie może obyć się bez odpowiedniego sprzętu. Konieczna będzie nie tylko wędka o odpowiedniej długości i mocnym, bardzo odpornym wędziskiem, ale także kołowrotek z doskonałej jakości materiałów i mocna żyłka. Trzeba także pamiętać o wygodnym ekwipunku do komfortowego spędzania nocy nad akwenem wodnym.

Sprawdź: Sprzęt wędkarski w sklepie internetowym Decathlon

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

WĘDKARSTWO

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko
WĘDKARSTWO

Street fishing - co to takiego?

Street fishing - co to takiego?
WĘDKARSTWO

Plecak wędkarski do mobilnego łowienia ryb

Plecak wędkarski do mobilnego łowienia ryb

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu