WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wędkarstwo karpiowe — na czym polega, jaki sprzęt jest niezbędny?

23 sierpień 2021

Wędkarstwo karpiowe to odmiana łowienia ryb, która jest bardzo popularna wśród miłośników tego typu aktywności. Sprawdź, na czym dokładnie polega i jakiego sprzętu potrzeba, aby w pełni się nim cieszyć. 

Co to jest wędkarstwo karpiowe?

Karp jest rybą, która ma szczególne znaczenie dla polskiej tradycji i kuchni. Mało kto jednak wie, że jego połowy odbywają się w bardzo konkretny sposób i mają nawet swoją nazwę. Ryby te łowione są nie tylko w okresie przed wigilijnym, ale praktycznie przez cały rok. 

Wędkarstwo karpiowe, znane szerzej jako karpiarstwo, to specyficzna odmiana wędkowania. Polega ona na łowieniu karpi z brzegu. W wędkarstwie karpiowym stosuje się metodę spławikowo-gruntową, którą dzielimy na:

  • powierzchniową
  • gruntową
  • spławikową

W karpiostwie stosowana jest przede wszystkim metoda gruntowa. W naszym kraju sport ten stał się szczególnie popularny w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to po przemianach ustrojowych zyskaliśmy dostęp do odpowiedniego sprzętu. 

Podstawy wędkarstwa karpiowego — jak łowić karpie?

Karpiowanie to odrębna dziedzina wędkarstwa, dlatego nawet osoby, które nie od dzisiaj mają do czynienia z wędkami i przynętami, powinny poznać podstawy jej działania. Do wędkarstwa karpiowego trzeba wybrać odpowiedni akwen – najlepiej zaczynać od miejsc, gdzie ryby tego gatunku stanowią większość wodnej fauny. 

Podstawą wyposażenia jest odpowiednia wędka na ryby. Do karpiowania wybierajmy kij o wymiarach od 3,6 metra do 3,9 metra. Wędka powinna być trwała z wędziskiem wykonanym z bardzo odpornego na niszczenie materiału. W przypadku łowów na większy dystans zaleca się wyrób wędziska o szybkiej akcji szczytowej. 

Metody wędkarstwa karpiowego

Istnieją dwie metody wędkarstwa karpiowego:

  • metoda gruntowa
  • motoda zig rig

Metoda gruntowa, nazywana także ciężką, skierowana jest do osób, które nie chcą ograniczać się tylko do łowienia z brzegu. Zig Rig natomiast jest metodą powierzchniową, która umożliwia podawanie rybie przynęty niemal na każdej głębokości. 

Sprzęt do wędkarstwa karpiowego

Wędkarstwo karpiowe wymaga dobrze dobranego sprzętu doskonałej jakości. Właśnie dlatego jeszcze zanim wybierzemy się na pierwsze karpiowanie, dobrym pomysłem będzie rozeznanie się w tym, jakie akcesoria koniecznie trzeba ze sobą zabrać. 

O wędce na karpie już wspomnieliśmy. Bardzo istotnym elementem naszego wyposażenia podczas wyprawy na karpie jest jednak także kołowrotek wędkarski. W tym wypadku należy postawić przede wszystkim na jakość i mocne materiały. Kołowrotek idealny do wędkarstwa karpiowego będzie musiał zmieścić na sobie przynajmniej 150 metrów żyłki na tyle wytrzymałej, aby utrzymać rybę o masie od pięciu do nawet siedmiu kilogramów. 

Co do samej żyłki to również nie zaleca się poprzestania na standardowym modelu. Żyłkę musimy koniecznie dobrać do tego, w jakich akwenach chcemy łowić oraz jakie ryby nas interesują. Karpie mogą występować w bardzo różnych rozmiarach, dlatego rozsądne będzie inwestowanie raczej w solidne i mocne narzędzia wędkarskie. W walce z ciężką rybą mogą one okazać się naprawdę zbawienne.

Na koniec warto wspomnieć o przynęcie. Specjaliści i doświadczeni wędkarze zapewniają, że najlepszym wabikiem na karpia są kulki proteinowe

mezczyzna lowiacy karpie

Wędkarstwo karpiowe – dodatkowe akcesoria

Wędki, żyłki i kołowrotki to nie jedyny sprzęt wędkarski, który będzie nam potrzebny podczas wyjazdu na wędkarstwo karpiowe. W wyprawie niezbędne będzie schronienie. Zamiast nocowania w samochodzie lepiej zaopatrzyć się w dobrej jakości namiot. Dodatkowo przydadzą się łóżka wędkarskie, które pozwolą na uniknięcie spania na karimatach. Dobrym rozwiązaniem okażą się także krzesełka i fotele wędkarskie

O czym jeszcze można pomyśleć przed wyjazdem na karpie? Ułatwieniem mogą okazać się także echosondy wędkarskie. To bardzo proste narzędzia, które pozwalają na zlokalizowanie akwenów, w których znajduje się największa ilość ryb. Pomocne będą także podbieraki i siatki wędkarskie. Dzięki nim twoje wyniki mogą stać się jeszcze bardziej spektakularne. 

Wędkarstwo karpiowe – podsumowanie

Łowienie karpi to dla wielu wędkarzy prawdziwe wyzwanie i możliwość sprawdzenia się w całkowicie nowych warunkach i odmiennej technice. Trzeba jednak pamiętać, że wędkarstwo karpiowe nie może obyć się bez odpowiedniego sprzętu. Konieczna będzie nie tylko wędka o odpowiedniej długości i mocnym, bardzo odpornym wędziskiem, ale także kołowrotek z doskonałej jakości materiałów i mocna żyłka. Trzeba także pamiętać o wygodnym ekwipunku do komfortowego spędzania nocy nad akwenem wodnym.

Sprawdź: Sprzęt wędkarski w sklepie internetowym Decathlon

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

WĘDKARSTWO

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko
WĘDKARSTWO

Wędkarstwo podlodowe

Wędkarstwo podlodowe
WĘDKARSTWO

Street fishing - co to takiego?

Street fishing - co to takiego?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu