WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Wędkarstwo muchowe — poradnik dla początkujących

24 sierpień 2021

Wędkarstwo muchowe to niezwykle wymagająca metoda łowienia. Podczas jej uprawiania wykorzystuje się specyficzną sztuczną przynętę – tak zwane muszki. Aby odnieść sukces w tej dziedzinie, konieczny jest nie tylko dobry sprzęt, ale także umiejętność odpowiedniego zarzucania przynęty. 

Co to jest wędkarstwo muchowe?

Wędkarstwem muchowym określa się specyficzną metodę połowu ryb, która wykonywana jest z udziałem sztucznej przynęty, czyli tak zwanych „muszek”. Jeszcze do niedawna styl ten był wykorzystywany przede wszystkim przez osoby starsze, jednak obecnie cieszy się bardzo dużą popularnością wśród wielu ambitnych rybaków.

W wędkarstwie muchowym najważniejsze są odpowiednie rodzaje przynęt oraz technika ich zarzucania, dlatego oprócz dobrego sprzętu liczy się także doświadczenie

Na czym polega łowienie na muchę?

Mucha lub muszka to określenie, które odnosi się do przynęty stosowanej przez osoby łowiące ryby w tym stylu. Jest to sztuczny model, który dokładnie odwzorowuje owady w różnym stadium rozwoju. Jedną z najpopularniejszych tego typu przynęt jest tak zwana sucha mucha, która odtwarza owady w dorosłej fazie rozwoju, przede wszystkim chrząszcze, jętki, czy koniki polne. Tego typu wabik unosi się na powierzchni wody i nie tonie. 

Istnieje także alternatywa, którą określa się jako mokrą muchę. Co o takiego? Otóż w tym wypadku mamy do czynienia z przynętą, która odtwarza postaci larwalne różnych owadów. W przeciwieństwie do suchej muchy ten rodzaj przynęty opada pod wodę, a nie unosi się nad nią. 

Kolejny rodzaj przynęty to tak zwany streamer, czyli bardzo wierne odtworzenie niewielkich rybek lub pijawek. W niektórych przypadkach posiadają one delikatne skrzydełka, które w wodzie ruszają się, jeszcze skuteczniej wabiąc ryby. 

Warto pamiętać, aby przynętę dobierać do ryby, którą planujemy złowić. W przypadku dużych drapieżników, takich jak szczupak najlepiej sprawdzą się spore przynęty w postaci małych rybek, najlepiej w jaskrawych barwach.  

Jak zacząć wędkarstwo muchowe

Przygodę z wędkarstwem muchowym powinno się zaczynać od wędkowania z suchą muchą. Wymaga ona sprawnego zarzucania przynęty, dlatego pozwala na szybkie doskonalenie warsztatu. Opanowanie tej techniki rzutu sprawia, że wszystkie inne wydają się już o wiele łatwiejsze. 

Niezwykle istotny jest także dobrze dobrany i solidny sprzęt wędkarski. Na tych zakupach absolutnie nie warto oszczędzać, ponieważ kiepski sprzęt wpływa negatywnie na skuteczność wędkowania. 

Jaki sprzęt będzie niezbędny do wędkarstwa muchowego?

Najważniejszym elementem sprzętu do łapania ryb w ten sposób jest oczywiście wędka na ryby. Jej wędzisko powinno mieć długość około trzech metrów oraz cechować się dosyć dużą sprężystością. W sklepach znajdziemy wędki do metody muchowej z oznaczeniami cyfrowymi od 1 do 12. 

  • 1 i 2 to lekkie wędki do małych rybek
  • 3 i 4 to wędki do łowienia na suchą muchę
  • 5 i 6 to uniwersalne wędki do łapania średnich ryb
  • 7 i 8 to wędki na ryby pokaźnych rozmiarów, na przykład szczupaki
  • 9, 10, 11 i 12 to najcięższe modele na największe gatunki ryb

Decydując się na wędkowanie metodą muchową, trzeba zaopatrzyć się także w solidną żyłkę. Mamy do wyboru trzy jej rodzaje:

  • linka tonąca – przeznaczona do metody na mokrą muchę
  • linka pośrednia – dostosowuje się do techniki zarzucania przynęty, którą stosuje wędkarz
  • linka pływająca – używana do metody suchej muszki

Bardzo ważną kwestią jest także kołowrotek wędkarski, który powinien posiadać szeroką szpulę, która ograniczy ryzyko plątania się linki podczas zwijania. 

Oczywiście na ryby warto zabrać także inne przydatne sprzęty. Dobrze sprawdzą się echosondy wędkarskie, które pozwolą nam wybrać miejsce, w którym znajduje się najwięcej ryb. Czasami sprawdzą się także podbieraki i siatki wędkarskie. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w krzesełka i fotele wędkarskie oraz łóżka wędkarskie, które pozwolą na komfortowe spędzanie długiego czasu na rybach.  

Łowienie ryb na muchę — podsumowanie

Łowienie ryb na muchę uchodzi za metodę nie tylko wyrafinowaną, ale także dosyć trudną. W środowisku wędkarskim umiejętność prawidłowego zarzucania muchy jest wyznacznikiem techniki i umiejętności.

Odpowiednie narzędzia wędkarskie znacznie ułatwią nam łowienie ryb w ten sposób, trzeba jednak mieć świadomość, że najważniejsza jest praktyka. Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z wędkarstwem muchowym, zaopatrz się koniecznie w odpowiednią wędkę oraz przede wszystkim w dobrej jakości żyłkę, która pozwoli zwyciężyć bitwę nawet z bardzo dużą rybą. 

Sprawdź: Sprzęt wędkarski w sklepie internetowym Decathlon

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

WĘDKARSTWO

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko

Caperlan Wixom-5 210L – wędka na okonia i nie tylko
WĘDKARSTWO

Street fishing - co to takiego?

Street fishing - co to takiego?
WĘDKARSTWO

Plecak wędkarski do mobilnego łowienia ryb

Plecak wędkarski do mobilnego łowienia ryb

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu