Wędkarstwo spławikowe pośród wielu zaawansowanych wędkarzy uchodzi za metodę najbardziej uniwersalną, a co za tym idzie także idealną dla początkujących. Na czym dokładnie polega łowienie na spławik? Jaki sprzęt trzeba zgromadzić i gdzie najlepiej wędkować w ten sposób? Podpowiadamy.
W metodzie spławikowej prawdziwym gwoździem programu jest sam spławik. To bardzo charakterystyczne narzędzie wykonane najczęściej z drewna lub tworzywa sztucznego i pomalowane na bardzo intensywne kolory. Spławik jest sygnalizatorem brań, dlatego musi być widoczny z daleka. Zazwyczaj ma on kształt niewielkiej belki, która po zarzuceniu pionowo unosi się na wodzie.
Podstawą łowienia tą metodą jest obserwacja spławika, który zaczyna się poruszać w momencie, w który ryba sięga po przynętę.
Na rynku dostępnych jest mnóstwo spławików, które występują w bardzo różnych kolorach i kształtach. To, które wybierzemy, determinowane jest różnymi kryteriami – wybraną metodą łowienia, czy nawet typem łowiska. W rzece najlepiej sprawdzi się dobrze widoczny, duży spławik z piórami. Niektóre spławiki wykonane są z naprawdę osobliwych materiałów – na przykład z igieł jeżozwierza.
Wędkarstwo spławikowe jest dosyć uniwersalną techniką, w której sprawdzą się także początkujący wędkarze. Zanim jednak wybierzesz się na pierwsze połowy, powinieneś zgromadzić odpowiednie akcesoria wędkarskie. Oprócz kwestii tak oczywistej jak wędka na ryby, czy rzeczony spławik, konieczne będzie także zakupienie sprzętu, takiego jak:
W dalszej kolejności można pomyśleć o mniej niezbędnych, ale bardziej zaawansowanych technicznie przyrządach, które ułatwiają połów. Są to na przykład echosondy wędkarskie, które ułatwiają znalezienie ławicy ryb. Te niewielkie urządzenia cieszą się coraz większym uznaniem wśród wielu doświadczonych
Wędkarstwo spławikowe w istocie dzieli się na cztery metody połowu:
Małe i stosunkowo płytkie zbiorniki wodne to miejsca, w których wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z wędkarstwem. W Polsce można spotkać niewielkie stawy, w których zamieszkuje niezwykle bogata fauna i flora. Są też te zanieczyszczone i niemal pozbawione życia.
Przed wyprawą nad staw musimy koniecznie upewnić się, że nie jest on czyjąś własnością prywatną lub nie podlega Polskiemu Związkowi Wędkarstwa. W obydwu przypadkach konieczne będzie uzyskanie odpowiedniego pozwolenia na korzystanie z niego. Koniecznie zabierajmy potwierdzenie jego uzyskania na każdy połów, najlepiej razem z kartą wędkarską.
Łowienie na spławik w rzecze, nie jest może metodą prostą i polecaną amatorom. Może jednak przynieść bardzo dużo satysfakcji i poskutkować urodzajnym połowem. W wodach ruchomych najlepiej łowić jesienią i zimą, kiedy dno rzeczy zostanie już oczyszczone z gnijącej roślinności. W wodzie, która cały czas krąży przynęta, jest w ciągłym ruchu, co może wabić ryby bardziej niż stateczne trwanie w miejscu.
Wędkarstwo spławikowe można uprawiać także w jeziorze – zarówno z łódki, jak i z brzegu. Jeżeli decydujemy się na pozostanie na brzegu, warto pamiętać, że spławik trzeba umieścić w miejscu, w którym będzie on dobrze widoczny. W takich warunkach bardzo dobrze sprawdzą się proste zestawy u dużo cierpliwości. Jeżeli mamy w planach łowienie nad jeziorem warto zdecydować się na dosyć ciężką łyżkę, która łatwo schowa się pod wodą i nie będzie poruszana przez wiatr.
Jeżeli zastanawiasz się nad rozpoczęciem przygody z łowieniem ryb, bardzo możliwe, że najlepszą metodą na początek będzie właśnie wędkarstwo spławikowe. To uniwersalna, ale jednocześnie różnorodna technika, która może przynieść naprawdę dużo satysfakcji.
Zestaw, który musimy na tę okazję skomponować, nie musi być bardzo wymyślny – na początku można skupić się na podstawowych narzędziach. Spławiki dostępne są w sklepach w bardzo różnych kształtach i kolorach, dlatego bardzo łatwo wybrać ten, który sprawdzi się u nas najlepiej. Na początek można zacząć od najbardziej klasycznego – kolorowego spławika w kształcie belki i w mocnych kolorach