WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Ile trwa kurs na windsurfing?

28 June 2021

Uczucie radości, wolności i oderwanie się od przyziemnych spraw – to właśnie gwarantuje windsurfing. O ile oczywiście opanujemy technikę pływania i nabierzemy odpowiedniej wprawy. Pomocny tu będzie kurs windsurfingu, dzięki któremu szybko poznamy zasady obwiązujące w tym sporcie i wypłyniemy na otwarte wody.

Co to jest windsurfing i kto może uprawiać ten sport?

Windsurfing to inaczej żeglarstwo deskowe – pływanie po wodzie na desce, do której przymocowany jest pędnik (czyli żagiel, maszt i bom). To właśnie ten element „zamienia” energię wiatru na siłę napędzającą deskę. Wiatr jest żywiołem niezbędnym do tego, abyśmy mogli ślizgać się po tafli wody z różną prędkością.

Windsurfing – jak zacząć?Windsurfing może uprawiać każdy, niezależnie od wieku: dzieci (nawet kilkulatki), młodzież, dorośli i seniorzy. W sporcie tym nie jest bowiem wymagana duża sprawność fizyczna. Wystarczy umiejętność pływania, nie najgorszy stan zdrowia i odpowiednia technika żeglowania, którą pozwoli nam opanować kurs windsurfingu. Windsurfing – czy trzeba umieć pływać, żeby zacząć kurs? Niekoniecznie, jednak lepiej posiadać tę umiejętność dla własnego bezpieczeństwa. Ile jednak czasu powinniśmy przeznaczyć na naukę pływania na desce windsurfingowej, aby poczuć się swobodnie?

 Ile trwa nauka pływania na desce żeglowej? Wiele zależy od naszych predyspozycji i zaangażowania.
Ile trwa nauka pływania na desce żeglowej? Wiele zależy od naszych predyspozycji i zaangażowania.

Jak długo trwa kurs windsurfingu?

Kurs windsurfingu trwa zazwyczaj tydzień lub – mówiąc dokładniej, około 15 godzin. Jako nowicjusze, w czasie kursu spędzimy zazwyczaj dwie godziny dziennie na uczeniu się żeglowania. Dla jednych będzie to wystarczająca ilość czasu, aby opanować podstawy windsurfingu, dla innych niestety nie. Wszystko zależy bowiem od naszych indywidualnych predyspozycji, doświadczenia w uprawianiu podobnych sportów oraz „wyczucia”.

Bardzo istotne jest, czy nauka windsurfingu to nasz pierwszy kontakt z tym sportem, czy też mieliśmy z nim już wcześniej jakieś doświadczenia. Te osoby, które miały okazję zapoznać się z tym, jakpływać na desce windsurfingowej, prawdopodobnie szybciej przyswoją zasady żeglowania lub łatwiej im będzie opanować niektóre manewry, takie jak rufa. Windsurfing to jednak przyjazny sporti nawet osoby całkowicie początkujące, nie muszą się martwić! Najczęściej już po około 5-8 godzinach lekcji windsurfingu opanują podstawy i będą w stanie samodzielnie utrzymać się na wodzie.

Kursy windsurfingu dla dorosłych – czego nauczy się nowicjusz?

Po skończonym kursie (dla osób zaczynających przygodę z windsurfingiem), będziemy umieli wykonywać podstawowe czynności, które pozwolą nam na wypożyczenie sprzętu oraz bezpieczne, samodzielne doskonalenie techniki żeglowania na desce. Są to:

 • nazywanie poszczególnych części sprzętu windsurfingowego i rozumienie zwrotów żeglarskich,
 • wyciąganie żagla z wody,
 • utrzymywanie równowagi na desce,
 • określanie kierunku wiatru i ustawianie się do niego,
 • pływanie z wiatrem,
 • wykonanie zwrotu,
 • pływanie pod wiatr (aby wrócić do punktu startu).

Wszystkie te czynności opanujemy oczywiście korzystając z deski dla uczących się, czyli tej z mieczem, stabilnej, o dużej wyporności i dość szerokiej. To natomiast, czego raczej nie będziemy w stanie skutecznie robić po tych kilkunastu godzinach nauki, to:

 • wykorzystywać trapez (choć nie jest to regułą), który odciąża mięśnie,
 • wchodzić w ślizg (rufa w ślizgu),
 • pływać na desce bezmieczowej,
 • wykonywać skoki i akrobacje
Żeglarstwo deskowe to przyjazny sport dla początkujących, który nie wymaga ogromnej kondycji fizycznej.
Żeglarstwo deskowe to przyjazny sport dla początkujących, który nie wymaga ogromnej kondycji fizycznej.

Kurs – windsurfing w kolejnych etapach

Przyjęło się, że osoby po kursie windsurfingu dla początkujących (czyli tym 15 godzinnym), potrzebują co najmniej jednego sezonu, aby zacząć pływać na desce bezmieczowej oraz nauczyć się wchodzić w ślizg (tak zwana „rufa w ślizgu”). To właśnie przez ten okres będziemy szkolić naszą pozycję na desce, uczyć się lepiej sterować żaglem, szlifować manewry i zwroty. To także ten czas, kiedy nauczymy się dobierać deskę i żagiel do warunków panujących na wodzie.

Gdy nabierzemy tych umiejętności, będziemy w stanie określić, jaki rodzaj windsurfingu interesuje nas najbardziej. Freestyle? Wave? A może slalom? Czasami, aby opanować któryś z tych rodzajów pływania, potrzebne nam będą nawet 2-3 sezony intensywnych ćwiczeń! Oczywiście możemy uczyć się samodzielnie lub kolejny raz skorzystać z pomocy instruktora.

Windsurfing – kursy na różne potrzeby

Sama nauka żeglarstwa deskowego dostarcza dużo wrażeń i satysfakcji. Pamiętajmy jednak, że tak jak w każdym innym sporcie, to trening czyni mistrza. W tym przypadku jest to ilość godzin spędzonych na otwartej wodzie. Nie mylmy też opanowania podstaw windsurfingu z byciem zawodowcem. Aby tak było, musi minąć sporo czasu i nie wystarczy tu niestety tygodniowy kurs.

Szkolenie windsurfing – wybór odpowiedniej szkoły i trenera także może mieć ogromne znaczenie.
Szkolenie windsurfing – wybór odpowiedniej szkoły i trenera także może mieć ogromne znaczenie.

Szkoły windsurfingu oferują szkolenia nie tylko dla początkujących, ale i dla bardziej zaawansowanych windsurferów. Są to kursy w wersji wypoczynkowej (rekreacyjnej) i kursy zawodowe, sportowe. To, czego nauczymy się jako początkujący amatorzy windsurfingu, zależy głównie od tego, ile godzin dziennie będziemy trenować pod okiem instruktora. Jeśli przykładowo wybierzemy dłuższy lub bardziej intensywny kurs (gdzie zamiast dwóch godzin dziennie na nauce spędzimy cztery), to oczywiście nie tylko nabierzemy większej wprawy, ale i poznamy więcej zwrotów czy zyskamy cenne doświadczenie.

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

KITESURFING, WINDSURFING

Surfing: 5 dobrych powodów, aby spróbować

Surfing: 5 dobrych powodów, aby spróbować
KITESURFING, NURKOWANIE, PŁYWANIE, SNORKELING, WINDSURFING

Sporty wodne — jakie są rodzaje, jaki sprzęt jest niezbędny?

Sporty wodne — jakie są rodzaje, jaki sprzęt jest niezbędny?
SPORT, WINDSURFING

Jaki wiatr na windsurfing – poradnik

Jaki wiatr na windsurfing – poradnik

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu