WYBIERZ DYSCYPLINĘ SPORTU

Prezent dla wspinacza - pomysł na prezent dla miłośnika wspinaczki

04 January 2021
#PORADY
#SPRZĘT

Najlepszy prezent dla miłośnika wspinaczki to wszelkiego rodzaju sprzęt i gadżety, które pomogą mu w realizacji pasji. Prezenty dla wspinacza można podzielić na takie, które są niezbędne podczas wspinania się, takie, które zwiększają jego bezpieczeństwo oraz takie, które zwiększają komfort wyprawy. Niektóre prezenty dla wspinacza to propozycje sprzętów, których można użyć do ćwiczeń w domu, czy na ściance. Sprawdź, co można dać jako prezent dla miłośnika gór i wspinaczki. Zobacz jakie przyrządy mogą się przydać i czym warto obdarowywać miłośnika wspinaczki.

Jaki sprzęt do wspinaczki górskiej dać jako prezent?

Karabinek HMS, czyli najprostszy, wielofunkcyjny karabinek, który sprawdzi się w skałach, górach i na hali wspinaczkowej, czyli wszędzie ???? Zapotrzebowanie na tego rodzaju karabinki rośnie wraz z ambicjami wspinającego. Prezent trafiony w 10! Jeżeli nie chcesz długo szukać i nie masz pomysłu na prezent dla wspinacza, to będzie idealna propozycja.

Co zamiast tego? Kubeczek do asekuracji + karabinek HMS z BLC. To obowiązkowe narzędzie każdego wspinacza. W zależności od budżetu oraz preferencji można wybrać kubeczek na jedną żyłę (linę) na halę lub w skały np. Simond Karo, na dwie np. Simond Tubik lub w góry z możliwością górnej asekuracji np. Black Diamond ATC.

Pomyśl też o zestawie ekspresów. Żelastwa nigdy za dużo – przyzna każdy wspinacz. Jest to kategoria prezentu, która w przeważającej części ucieszy obdarowanego (oprócz nielicznych wyznawców wspinaczki bez asekuracji). Ekspresy można podzielić wedle rodzaju karabinka i taśmy oraz jej długości. Im lżejszy ekspres, tym większa szansa na przejście trudniejszych dróg w skałach/górach. Będzie to zatem idealny prezent dla wspinacza skałkowego.

Drobny prezent dla miłośnika gór, ułatwiający wspinaczkę

Na pewno dobrym pomysłem będą rękawiczki do asekuracji. Warto dbać o dłonie, szczególnie podczas asekuracji. Idealnie sprawdzą się tu modele, których materiał wytrzyma tarcie o linę. Dodatkowo można wybrać rękawiczki bez palców z wstawką kevlarową, którą będzie można użyć nie tylko w skałach, górach, ale także na via ferratach (lub na trasie na Orlą Perć czy szlaku na Rysy).

Polecana jest też magnezja w płynie – jeden z najbardziej praktycznych i trafionych prezentów. W aktualnej sytuacji pandemii, jej używanie jest obligatoryjne na każdej hali wspinaczkowej. Łączy w sobie kilka cech: dezynfekcja (magnezja jest rozpuszczona w 75% alkoholu), zablokowanie magicznej ,,pompy potowej’’ na powierzchni dłoni i osuszenie skóry. Utrzymuje się długo na dłoniach, przez co jest bardzo wydajna. Prezent dla KAŻDEGO wspinacza!

Do tego dobierz woreczek na magnezję – bardzo gustowny, obowiązkowy element każdego wspinacza w skale. Oprócz walorów czysto technicznych – transport i aplikacja magnezji podczas wspinaczki – może również wyrażać styl wspinacza.

Jaki prezent wspinaczkowy na górskie szlaki?

Okulary do asekuracji – idealny, praktyczny i mega wygodny prezent dla osób, które długo asekurują. Dzięki prostemu systemowi zapożyczonemu z peryskopu asekuracja jest o wiele prostsza i nie wymaga nieustannego wpatrywania się w partnera z bolesnym odchylaniem głowy. Dzięki temu gadżetowi asekurant pożegna się z bólem karku.

Kask wspinaczkowy – w końcu warto zadbać, aby miłośnik wspinaczki, mógł ją uprawiać w bezpieczny sposób. Do wyboru mamy ultralekkie kaski piankowe np. Simond Sprint (180g) lub z twardą skorupą ABS np. Simond Rock.

Uprząż – jest to podstawowy element wyposażenia każdego (czy to początkującego czy doświadczonego) wspinacza. Warto przed zakupem dokładnie doprecyzować obwód talii wspinacza, rodzaj uprawianej dyscypliny wspinaczkowej oraz typ uprzęży już użytkowanej. Polecam zapytać naszych doradców, na pewno pomogą w wyborzę odpowiedniego modelu.

Inne praktyczne prezenty dla miłośnika gór

Torba na linę wraz z płachtą – często pomijany atrybut, którego zakup jest odwlekany poprzez noszenie niebieskiej torby z pewnego sklepu meblowego. Prezent bardzo przydatny dla osób, które często jeżdżą w skały. Trzymanie liny podczas asekuracji na płachcie pozwoli na przedłużenie jej życia oraz ułatwi szybki transport z jednego miejsca na drugie. Jest to prezent, który zostanie doceniony nie tylko podczas użytkowania, ale również podczas magazynowania szpeju w domu. Już po pierwszym użyciu komfort logistyczny oraz użytkowanie liny zostaną wrzucone na wyższy poziom.

Lina – jeden z podstawowych i najważniejszych elementów w każdej dziedzinie wspinaczki (wyłączając boulderowanie). Średnica, długość, trwałość – to parametry które będą decydować o zadowoleniu z zakupów. Wybierając line jako prezent doprecyzujmy informacje robiąc wywiad tj. gdzie ta osoba się najczęściej wspina (góry, skały, hala) oraz jakiej średnicy i długości liny używa. Uwaga, prezent ten uszczęśliwi każdego, pod warunkiem, że odpowiednio wybierzemy parametry pod uprawianą dyscyplinę wspinaczkową! Dlatego sprawdź, jak wybrać linię do wspinaczki.

Repsznury – są to linki pomocnicze o średnicy od 2-7mm. Można ich użyć do budowania stanowiska, tworzenia węzłów blokujących line, jako dodatkową szpejarkę (przybornik) do wpięcia ekspresów czy po prostu jak linkę do hamaka. Każda ilość i długość jest zawsze mile widziane w torbie/plecaku u każdego wspinacza.

Sprzęt do wspinaczki górskiej zwiększający bezpieczeństwo – praktyczny prezent

Kości wspinaczkowe – kości i friendy służą do zakładania własnych punktów asekuracyjnych w skale. Nie bez przypadku nazywane są przyjaciółmi (z ang.friend) każdego skalnego wojownika. W dużych ilościach przydają się każdemu wspinaczowi, który wspina się tradowo!

Crashpady – Największy prezent pod choinką. Prezent dla tych, którzy nie przepadają za wspinaczką z liną, czyli boulderowców. Crash pady to profesjonalne materace do boulderingu, które mają dużą zdolność amortyzacji i chronią przed urazami. Mogą również pełnić funkcję ławki, maty czy łóżka dla miłośników nocnego eksplorowania skał.

Co jeszcze można podarować jako prezent dla wspinacza?

Rollery, gumy do rozciągania – do rozgrzewki przed wspinaniem czy treningu uzupełniającego. Niewielkie rozmiary pozwolą na zabranie ich do torby razem z całym szpejem.

Zestaw do rehabilitacji/wzmocnienia palców, dłoni i przedramion – to kompaktowy zestaw, który pomoże zapobiegać kontuzjom (zerwane troczki, przeciążone mięśnie itp.) przez wzmacnianie mięśni dłoni i mobilności palców. Siła, gibkość, zręczność i czucie. Ten zestaw zadba o wszystko! Pozycja obowiązkowa w torbie wyedukowanego wspinacza.

Chusta wielofunkcyjna/bandana – wielofunkcyjna chusta sportowa, która sprawdzi się jako czapka,opaskę,kominiarke, a nawet może posłużyć za gumkę do włosów. Zapewni komfort termiczny oraz dobre odprowadzanie wilgoci w każdych warunkach. Pozycja obowiązkowa w czasie pandemii ???? 

Hamak – bez wątpienia rzecz, która pozwoli na chwile relaksu w skałach i nie tylko. Dłuższa drzemka przed kolejną porcja wrażeń czy noc pod tysiącami gwiazd – proszę bardzo. Mała, kompaktowa torba zmieści się do każdego plecaka/ torby. Prezent uniwersalny dla każdego miłośnika aktywności outdoorowych.

Karta podarunkowa Decathlon – jeśli żadna z powyższych propozycji (co mało prawdopodobne) nie trafia w zapotrzebowanie osoby obdarowanej lub po prostu nie masz informacji, jaki szpej w swojej szafie posiada, wybierz kartę podarunkową.

Autor: Jakub Majda

Polub artykuł
Komentarze Chmurka komentarza
Udostępnij
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE ARTYKUŁY

TURYSTYKA / TREKKING, WSPINACZKA

Via ferrata - sprzęt i przygotowanie na szlak. Co zabrać na via ferratę?

Via ferrata - sprzęt i przygotowanie na szlak. Co zabrać na via ferratę?
WSPINACZKA

Wspinaczka ściankowa - porady, wskazówki, jak zacząć?

Wspinaczka ściankowa - porady, wskazówki, jak zacząć?
ALPINIZM, WSPINACZKA

Wspinaczka wysokogórska - jak rozpocząć przygodę z tym sportem?

Wspinaczka wysokogórska - jak rozpocząć przygodę z tym sportem?

ŚLEDŹ
DECATHLONPOLSKA
NA INSTAGRAM

#SprawdzaSiewSporcie #SportzDecathlon #PasjaDoSportu